Katliam ve Direnişin Kronolojisi : Roboski

PicsArt_02-27-02.53.03

KATLİAM VE DİRENİŞİN KRONOLOJİSİ: ROBOSKİ

Hazırlayan: Yannis V Yaylalı &  Meral Geylani

Roboski katliamı kronolojisi

Roboski dosyası AYM kararı

Askeri takipsizlik kararı tam metni

28 Aralık 2011: Saat 21.37 ile 22.24 arasında Türk savaş uçakları sınır boyundaki bir grubu bombaladı. İlk bilgilere göre can kaybı 35 idi. Sonradan 34 kişinin yaşamını yitirdiği anlaşıldı.

ANA AKIM MEDYA TSK AÇIKLAMA YAPINCAYA KADAR ROBOSKİ KATLİAMINI GÖRMEDİ

29 Aralık 2011: Ana akım medyanın TV kanalları ve gazeteleri olayın üzerinden 12 saat geçtikten sonra ve elbette TSK’dan yapılan açıklamanın ardından haberi verebildi.

TSK açıklaması şöyleydi: “Bölgenin teröristler tarafından sıkça kullanılan bir yer olması ve geceleyin hududumuza doğru bir hareketin tespit edilmesi üzerine hava kuvvetleri uçakları ile ateş altına alınması gerektiği değerlendirilmiş ve saat 21.37-22.24 arasında hedef ateş altına alınmıştır.”

Aynı gün AK Parti yetkilisi Hüseyin Çelik, “Uludere bir operasyon kazasıdır” dedi. Çelik’in bir soruya gülerek yanıt vermesi tepki toplamıştı. Çelik, hem gerçekler araştırma sonucu çıkacak diyor, hem de “Bu bir kazadır” diyerek sonradan mahkemelerin alacağı kararları ilan ediyordu.

Başbakan Erdoğan ise şu açıklamayı yaptı: “Bir grubun olması daha önce Gediktepe ve Hantepe baskınlarında silahlar katırlarla taşınmasını hatırlatıyor. O zaman da niye bunlara müdahale edilmemişti denilmişti.”

Yani dönemin başbakanı Erdoğan, bombalanmasından hiç rahatsız değildi, bombalanmasa rahatsız olacaktı.

Roboski-2012

5 Ocak 2012: Uludere Başsavcılığı, Roboski katliamına ilişkin soruşturmada gizlilik kararı aldı.

6 Ocak 2012: Katliamda yakınını kaybeden 6 kişi gözaltına alındı

9 Ocak 2012: Gülyazı Sınır Alay Komutan Vekili Jandarma Albay Hüseyin Onur Güney görevinden alındı. 17 muvazzaf askere de soruşturma açıldı. Bu tasarrufların nedeni “sınır kaçakçılığına göz yumma”ları, yani görevi ihmaldi.

11 Ocak 2012: TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde Uludere Alt Komisyonu kuruldu.

16 Ocak 2012: Bombardımandan kurtulan üç kişi, Gülyazı Alay Komutanlığı’nda “pasaport yasasına muhalefet”, “sınırı yasadışı yollarla ihlal” ve “ülkeye sınırdan kaçak mal sokma” suçlarından ifade verdi.

ROBOSKİ AİLELERİ KAN PARASINI RET ETTİ

2 Şubat 2012: Şırnak Valiliği’nin hesabına, ölenlerin ailelerine verilmek üzere 123’er bin lira para yatırıldı. Paranın yatırılacağı açıklaması yapıldığı andan itibaren aileler, parayı istemediklerini, çocuklarının katillerinin yargılanmasını istediklerini açıkladı.

4-6 Şubat 2012: Komisyon üyeleri Roboski’de incelemeler yaptı.

16 Şubat 2012: Komisyon üyeleri, katliam öncesinde çekilen Heron görüntülerini izledi. Yorumları: “Görüntüler çok net. Göz göre göre ölmüşler.”

29 Şubat 2012:Ferhat Encü, “Uludere kaymakamına saldırı” suçlamasıyla gözaltına alındı.

1 Mart 2012: Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Uludere’de kasıt yok” dedi. Zamanla bunu söylemeyen AK Partili kalmadı.

10 Mart 2012 Ferhat Encü, okuduğu Çukurova Üniversitesi’nde gözaltına alındı. Suçlama yine kaymakama saldırı.

5 Nisan 2012: Genelkurmay komisyona 7 sayfalık döküman gönderdi. Buna göre her şey kurallara göre olup bitmişti. Zaten, Meclis’e de bilgi veremezlerdi. Malum, devletimizin sırları çoktur. Adaletsizlik hariç.

16 Mayıs 2012: Wall Street Journal (WSJ) Roboski katliamındaki hava bombardımanı öncesinde ABD’nin insansız hava aracı Predatör’den görüntü alındığını yazdı.

18 Mayıs 2012: Genelkurmay, WSJ haberini yalanladı, “Olayda grubun ilk görüntü tespiti Türk Silahlı Kuvvetlerine ait İnsansız Hava Aracı tarafından yapılmıştır” dedi.

Gazete, Erdoğan’ın yalanlaması üzerine haberinin doğru olduğunu vurgulardı. “Kaynağımız, ABD Savunma Bakanlığı” bilgisini verdi.

22 Mayıs 2012: CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel hakkında Ankara’da suç duyurusunda bulundu.

İDRİS NAİM ŞAHİN ROBOSKİ KATLİAMININ EMRİ ANKARA’DAN VERİLDİ DEDİ

23 Mayıs 2012: Dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, bombardımanın emrini, “Ankara’da Hava Kuvvetleri’nde görüntüleri analiz eden komutanların verdiğini” söyledi. Şahin, şunları eklemeyi de ihmal etmedi:

“Yanlıştan doğru sonuç çıkmaz. Bu vatandaşlarımız kaçakçılık yaparken vurulmuştur. Sağ yakalansalar kaçakçılıktan yargılanacaklardı. Kaçakçılık olayı gölgede kaldı. O bölge KCK’nın kontrolünde olan bir bölgedir. Bölücü terör örgütünün sıktığı kurşun, giydiği giysi ve ayakkabı parayla alınıyor. Bu gençler figüranlardır. Filmin baş aktörleri vardır. BDP bu olayın parçası durumundadır. Kaçakçılık emrini bizzat BDP veriyor. O insanlara kaçak malı veren PKK terör örgütüdür. Kaçakçılığın rantını elde eden KCK terör örgütüdür. Filmin bütününe bakılınca özür dilenecek bir şey yoktur.”

26 Mayıs 2012: AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ‘’Ben sezaryenle doğuma karşı olan bir Başbakanım ve bunların özellikle planlı yapıldığını biliyorum. Bunun, bu ülke nüfusunun artmaması için atılan adımlar olduğunu biliyorum. Kürtajı bir cinayet olarak görüyorum ve bu ifademe karşı çıkan bazı çevrelere, medya mensuplarına da sesleniyorum; yatıyorsunuz, kalkıyorsunuz Uludere diyorsunuz. Her kürtaj bir Uludere’dir diyorum’’ dedi.

Ferhat Encü, bir açıklamaya katılmak üzere geldiği Ankara’da yine gözaltına alındı.

19 Temmuz 2012: Ferhat Encü bu defa Şırnak’ta gözaltına alındı.

5 Ağustos 2012: Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı, Wall Street Journal’ın haberini doğruladı, Predatör’lerin de olaydan önce görüntü aldığını ve görüntülerde köylülerin seçildiğini açıkladı. Yani “terörist” yoktu zaten!

16 Ağustos 2012: Ferhat Encü yine gözaltına alındı.

14 Aralık 2012: Başbakan Erdoğan, partisinin vekillerinden BDP ağzıyla konuşmamalarını istedi. BDP’nin Uludere’ye Roboski dediği anımsatılarak, “Oranın adı Uludere. Roboski ne demek?” dedi. Uludere’de yaşamını yitirenlerin ailelerinin hesaplarına 100 bin lira yatırıldığını anımsatan Erdoğan, “Normalde 20 bin lira yatırılırken biz 100 bin lira yatırdık. Geçmişte kaçakçılık var, niye müdahale edilmiyor diye eleştiriliyorduk” diye konuştu.

26 Aralık 2012: Meclis Uludere Alt Komisyon Başkanı AKP Ordu Milletvekili İhsan Şener, 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayda Genelkurmay’ın talimat vermiş olabileceğini açıkladı. Şener, olayda “kasıt bulunmadığını” ancak “zincirleme hata” olduğunu dile getirdi. Şener, soruşturma sırasında Genelkurmay’ın olayla ilgili tüm belgeleri komisyonla paylaşmadığını belirtti.

29 Aralık 2012: BDP Eşbaşkanları Demirtaş ve Kışanak’ın, Roboski Katliamı için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) yaptıkları başvuru işleme alındı. Soykırım, insanlığa karşı suçlar ile savaş suçlarına bakan UCM’den Demirtaş ve Kışanak’a gönderilen yazıda; başvurunun işleme alındığı, çıkacak kararın kendilerine iletileceği belirtildi.

Roboski – 2013

KATLİAMIN 2. YILINA DA CEZALANDIRMALARLA GİRDİK

Katliamdan neden kurtuldun cezası geldi
Biz Roboski katliamının ikinci yılına yeni girdiğimiz günlerde ikinci yıl cezalandırmasıyla ocak ayında karşı karşıya kaldık.Milliyet gazetesinden Namık Durukan katliamın birinci yıl dönümü vesilesi ile sınırda katliamdan sağ kurtulmuş olan Servet Encü ile kamuoyunun dikkatini çekecek şekilde bir röportaj gerçekleştirdi.katliama başından itibaren tecrit uygulayan devlet bunun bir kere daha kırılmasına sessiz kalmadı ve Servet Encü dört köylümüze 2000 bin lira para cezası kesildi.Hani derler ya yıl nasıl başlar ise o sekilde devam eder.Bu söz bizim yaşadığımız katliamı dillendiren herkes için istisnasız böyle gelişti.

KATLİAMIN 2.YILI SALDIRI KADAR DİRENİŞTE YÜKLÜYDÜ..

Perşembe değerlendirmelerini başlattık…

17 Ocak 2013 Roboski aileleri ve halkı katliamın başından itibaren yapılanlara sessiz kalmadı,katliamcı zihniyete ve katliamcılara karşı adalet mücadelesini aralıksız sürdürmeyi basardılar.Yaşadığımız katliamın ikinci yılına girdikten kısa süre sonra daha derli toplu haraket etme kararı alarak her perşembe gittiğimiz mezarlıkta, katliamda gelinen süreçleri değerlendirmek için katliamın 55.haftasından itibaren Perşembe değerlendirmelerini başladı.

ÇÖZÜM SÜRECİ BİZE İNKAR VE SALDIRIDAN BAŞKA BİR ŞEY GETİRMEDİ

Alt komisyon Roboski için katliama devam dedi…

21 Mart 2013 Newroz süreci ile birlikte sayın Abdullah Öcalan çözüm sürecinin başlangıcı başlatan çağrısını İmralı hapishaneden gerçekleştirdi.PKK’de önderliğini takip ederek ateşkes ilan ettiğini Bonn Newroz’unda Murat Karayılan ile açıklıyordu.

Böylesi süreçlerde aslında bir şeylerin biraz daha olumlu gelişmesini doğal olarak bekleriz,fakat AKP ‘nin süreci istismar edeceğinin ilk sinyali olan ve bizim için ise katliamın devamı niteliğinde olan Alt komisyon kararı da aynı günlerde geldi.Karar tamamen AKP yi aklamaya dönük karar alıyor ve her şeyi kazaya ve irtibat kopukluğuna bağlıyordu.Bu kararı köyde ve buldukları her platformda aileler protesto etti.Böyle barış istemediklerini ve oyalama değil, süreçe yayma değil onurlu barış istiyoruz söylemi dillerinde şiar oldu.

 

KATLİAMIN 500.GÜNÜ KATLİAM BÖLGESİNE KARANFİLLERİMİZİ BIRAKTIK

Katliamda sınırları tanımıyanları bizde tanımıyoruz..

11 Mayıs 2013 Takvimler 11 mayısı gösterdiğinde daha önce de denedikleri ve devletin kolluk güçleri tarafından çok sert engellemesiyle karşı karşıya kaldıkları ve hatta bir çok aile ferdinin yaralandığı katliam bölgesine gitmek isteğini aileler gerçekleştirdi.Roboski katliamının 500.gününe gününe sayılı günler kala Roboski anneleri çocuklarının katledildiği yeri görmek ve karanfil bırakmak istiyordu.Yetkililere derdimizi anlatmamıza rağmen katliam bölgesine gidemeyeceğimiz söylendi.Roboski aileleri ve biz bu durumu kabuletmedik bunu kabul etmedik.Aileler ‘çocuklarımız,kardeşlerimiz,babalarımız katledilirken hiçbir sınır tanımamışlardı biz de şimdi onların sınırını tanımıyoruz’ dediler.Tüm yapılanlara karşın roboski aileleri ile askeri aşarak katliam bölgesine gidip karanfillerimizi bıraktık ve anmamızı gerçekleştirip katliam bölgesinden ayrıldık.

GEZİ DİRENİŞİ CEZASI YİNE ROBOSKİYE KESİLDİ.

Çözüm süreci hükümet tarafından baltalanmaya devam ediliyor
Gezi direnişinin belli bir bölümünde Kürt hareketi Gezi direnişi hükümete karşı geliştirilmiş meşru bir harekettir ve bu direnişe destek verilmelidr denildiğinde,hareketin cezalandırılması için o dönemde üç şey gerçekleştirildi. 1)Roboski yaylasında provokasyon için asker tarafından gerilla taciz edildi. Bu tacizi Roboski halkı boşa cıkardı.2) 500. Gün ile ilgili 110 kişiye 3000 lira ceza kesildi ve mahkemeler açıldı.Bu mahkemeler hala devam ediyor3)

11 haziran 2013 Roboski katliam dosyası sivil yargıdan alınarak askeri yargıya taşındı.

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜNDE İMZA KAMPANYASI BAŞLATTIK

Barış aktivistleri Meral Geylani& Yannis Vasilis Yaylalı olarak biz tüm gördüklerimiz karşısında sessizce oturamazdık.

1 Eylül 2013 dünya barış gününde ‘’Roboski’de askeri yargı istemiyoruz’’ imza kampanyasının startını verdik.Cumhurbaşkanına gönderilmek üzere başlattığımız kampanyanın üç temel isteği bulunuyordu.1)Katliam dosyasının askeri yargıdan alınması ve sivil yargıya iadesi 2) sivil yargıda adil bir yargılamanın olabilmesi için yasal düzenlemeler yapılması 3)Roboski halkına hükümetin çeştli mekanizmalarıyla gerçekleştirdiği saldırıların önlenmesi idi.

HÜKÜMET İLE YAPILAN TÜM GÖRÜŞMELER HÜKÜMETİN İSTİSMARINA DÖNÜŞTÜ

En son hükümetin Sayın Öcalan’ın çağrısı ile oluşturduğu mecliste çözüm komisyonu daha önceki hükümetin tüm oluşturduğu komisyon ve görüşmelerin özeti niteliğinde idi.Tüm önceki görüşmeler gibi yine AKP çogunluğunu olduğu bir komisyon,bir ker daha bizi dinledi. Bir kere daha her şeyin manupule aracı olarak kullanıldıgını gördük.

Hazırlanan raporda Roboski ya da barış üzerine, çözüm üzerine bir tane bir şey olmadığını bir kere daha gördük.Hele insan hakları başkanının 93 yılında Şırnak’ta gerçekleşen iki katliamı örnek olarak göstererek yaptığı konuşma televizyonda yayınlandı ki orada şunu gördük ki AKP bizim ile yaptığı tüm görüşmeleri katliamı manupule için yaptığını açıkca ortaya koyuyordu. AKP aileler ile görüşüyor o zaman katliamı AKP gerçekleştirmemiştir demiştir.

ROBOSKİ HALKI KENDİ ACISI İÇERİSİNDE KAYBOLMADI

Tüm coğrafyanın acılarını kendi acıları gibi gördüler.
Sündüs katliamında yakınlarını kaybeden aileleri her fırsatta ziyaret edildi. Ellerinden geldikçe Sündüs yaylası katliamını yapanları deşifre etttiler. Lice,Gezi katliamı mağdurlarıyla biraraya gelindi. Birlikte katliamcılara hesap soracağımızı haykırırıldı.Gever de katliam edilen canlarımızın aileleriyle bir araya gelindi acıları paylaşıldı.Birlikte mücadele edilmesi gerekliliği her seferinde aileler tarafından vurgulandı.Aileler hep şu bilinci taşıdılar. Katliamlar ancak kendi acıları içerisine gömülmediklerinde ve bu zamana kadar ki katliam mağdurları ile biraraya gelip, ortak mücadele ile katliamcılardan hesap sorulabilrdi.Ellerinden geldiğince bunu yapmak için mücadele ettiler

ROBOSKİ İÇİN ADALET YERYÜZÜ İÇİN BARIŞ DERNEĞİ İLE ROBOSKİ AİLELERİ DAHA GÜÇLÜ ADIM ATACAK

28.12.2013 Katliamın 2.yıldönümünde bir kere daha verdikleri mücadele ile katliamı boşa çıkardılar.Katliamcılara karşı cevap olarak 55.haftalarında örgütlü duruşlarını yükselterek Perşembe değerlendirmeleri ile cevap verdiler.Roboski halkı ve aileleri ROBOSKİ-DER ile katliamcılara karşı ilk mücadele örgütlerine de kavuşmuş oldu. Roboski-der sadece son yaşanan katliama karşı değil yaşadığımız tüm coğrafyanın bütüncül sorunlarına cevap olacak şekilde oluştururulan halkın öz örgütü oldu. Roboski-der ile sadece katliama karşı degil,köylere geri dönüş için de mücadele edecek,mayınlara karşı da ayrıca mücadele verecek,Kürdistan’ın büyük sorunu haline gelen Ekoloji üzerine de ekolojik mücadele edecek ,ne doğayı ne insanı ön planına alacak,her ikisini birbirinden koparmaz.

Cins ayrımına karşı amansız mücadele verecek.Tüm evrensel bildirgeleri kabul ederek,katliamcıların tutumuna karşın barışcıl mücadele tarzını benimser ve bu tarzı ile 28.12.2014 tarihinde devletin yapmaya çalıştığı katliamı boşa çıkaracak.Derneğin ayrıca şu mesajı ’Tüm katliamlara maruz kalmış olan topluluklara birlik çağrısı yapıp,katliamcı zihniyete karşı birlikte hareket etmeyi öneriyoruz.Bu zamana kadar amasız fakatsız yanlarında katliamcılara karşı mücadele veren tüm dostlarımıza ayrıca teşekkür ediyoruz.Birlikte son katliam olan Roboski şahsında tüm katliamları boşa çıkaracağız’ her şeyi özetliyor.

Roboski-2014

ASKERİ YARGI KOVUŞTURMAYA GEREK YOK DEDİ.

07 Ocak 2014- 11 Haziran 2013 Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, “taksirle ölme sebebiyet vermekten dolayı” Roboski katliamıyla ilgili soruşturma dosyası hakkında görevsizlik kararı verip dosyayı Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderdi.Askeri yargıya gönderilen Roboski katliam dosyası dosyanın iade edilmesinden altı ay sonra 07 Ocak 2014 günün karara bağladı. Askeri yargı verdiği kararda kovuşturmaya yer olmadığını ifade etti

ROBOSKİ’DE 19 OCAK SALDIRISI VE GÖZALTILAR

15 Ocak 2014 günü sürekli söz verildiği halde vazgeçmedikleri güvenlik yolu ve kalekol çalışmalarını denetlemek için valinin sınıra geleceğini haber alan Roboski ve Gülyazi köylüleri valiyi protesto etmek için sınıra gitmek istediler , asker köylülerin önünü keserek saldırıya geçti. Yoğun gaz ve gerçek mermi kullandılar.Bu saldırılarda Serhan Çiya Encü başına aldığı mermi 8 le ağır yaralandı.O gün ki çatışmaları bahane eden asker, ocak ayının 19’unun sabah saat 05.00 de Gülyazi ve Roboski köyüne baskın yaparak Roboski katliamindan sağ kurtulan Servet Encü de dahil 9 kişi göz altına alındı . O gün ki protesto yürüyüşünde olmayan fakat Roboski için hak ve adalet mücadelesinde en ön saflarda yerini almış köylülerin gözaltına alınması oldukça dikkat çekiciydi.

SOMA’DA ACILARA ORTAK OLUNDU.

25 Mayis 2014- Robokili aileler 301 kişinin yaşamını yitirdiği maden faciasında yaşamı yitirenlerin aileleriyle dayanışmak ve başsağlığı ziyaretinde bulunmak için 25 mayıs 2014 tasrihinde Soma’ya gitti.Roboskili aileler yaşamın yitirenlerin mezarlarını ziyaret etti. Roboskili aileler daha sonra Elmadere köyüne geçerek yaşamını yitirenlere başsağlığı diledi. Roboski’de yapılan katliamı ve mücadeleyi izole etmek isteyenlere karşın, biz yaşadığımız coğrafya da ki tüm acıların azalması için elimizden nasıl bir katkı geliyorsa yapmaya çalışıyoruz.diyerek güzel bir mesaj vermiş oldu.

Katliam dosyasında Roboski aileler için asker tüm yolları kapadı.

20 Haziran 2014 –Roboski katliamı soruşturmasında askeri savcılık  7 Ocak 2014’te takipsizlik kararı vermişti .Roboski katliamına ilişkin Genelkurmay Askeri Savcılığı’nın verdiği takipsizlik kararına ailelerimizin avukatları aracılığı ile yaptığı itiraz 20 haziran 2014 tarihinde reddedildi.

SÖZDE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜYMÜŞ…

8 Temmuz 2014 Genelkurmay Başkanı Özel’in yaptığı bir basın açıklamasında “ölenlerin arasında PKK terör örgütü mensupları olduğunu” belirttiği ileri sürülerek, olayda ölenlerin yakınları olan 34 kişi tarafından Özel hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı,8 temmuz 2014 tarihinde Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile ilgili Roboski katliamı soruşturmasında “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi.

YÜZLERCE AVUKAT DOSYAMIZI AYM’YE TAŞIDI

18 temmuz 2014 Roboski ailelerinin-halkının ve dostlarının kesintisiz mücadele vermesi,Roboski dosyasının da yoğun şekilde sahiplenilmesini getirdi.Genelkurmay Askeri Savcılığı’nın Roboski katliamıyla ilgili takipsizlik kararına itirazın reddedilmesi üzerine yüzlerce avukat 18 temmuz 2014 günü Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuru yaptı.Başvurucular Anayasa Mahkemesi’nden Anayasanın “Kişinin Dokunulmazlığı, Maddî ve Manevi Varlığı” başlıklı 17. maddesinin üç fıkrasının ihlal edildiğine karar verilmesini talep etti.Ayrıca en üst düzey yetkililerin başvuruculardan resmi özür dilemesi, takipsizlik ve takipsizliğe itirazın reddi kararının kaldırılması, öldürme olayı nedeniyle sorumluluğu doğabilecek Bakanlar Kurulu’nun, tüm askeri ve mülki yetkililerin yargılanmasının sağlanması için dosyanın ilgili mahkemeye gönderilmesi talep edildi.
AYM’nin incelemesini duruşmalı yapılmasına karar verilmesi de istendi.

ASKERİN YOĞUN SALDIRISINI MAHKEME ELEŞTİRDİ.

07 ağustos 2014 günü katliam bölgesine yaptığımız birinci karanfil yürüyüşümüze mahkemeden beraat geldi.

Uludere Sulh Ceza Mahkemesi, Roboski Katliamı için düzenlenen, 500. Karanfil Yürüyüşü’yle ilgili açılan davada kararını verdi. Yürüyüşe yönelik açılan davada, eylem yapan halkın ‘yasak bölgeye’ girdiği yönünde suçlama yapılmış, yürüyüş özgürlüğü hakkı gasp edilmişti. Mahkeme hakimi ise ilk olarak nitelenebilecek bir karara imza attı. Hakim, gösteri yürüyüşüyle ilgili olarak AİHM ve AİHS’nin ‘ifade özgürlüğü’ ile ilgili maddelerini hatırlatarak, özgürlüklere dikkat çekti”Sanıklar üzerinde büyük bir etki yaratmış olan vahim nitelikte olayın anılmasını sadece askeri yasak bölge olduğundan bahisle sınırlandırılması, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının özüne müdahale edici olacaktır… Kolluk kuvvetleri, gösteri yürüyüşünü sınırlandırmak amacı ile değil, aksine vatandaşların güvenliklerini almak için görevlendirilmelidir.”

ROBOSKİ KATLİAMININ 1000. GÜNÜ YİNE AİLELER VE BİZ SINIRA YÜRÜDÜK.

Roboski katliamının 200.günü sivil toplum örgütleri ve Roboski aileleri ve halkı olarak yakınlarımızı kaybettikleri katliam bölgesine gitmek istedi.Devletin kolluk güçlerinin yoğun bir saldırısına maruz kaldık.Yürüyüşümüzü tamamlayamadan sonlandıtmak zorunda kalındı.Roboski ailelerinin yakınlarını katledildiği yeri özgürleştirmekte kararlı idi. Uludere Sulh ceza hakiminin bir ilke imza attığını ve yasaları ilk defa daha özgürlükçü kullanıldığını gördük.Bu karar bizi daha cesaretlendirdi.Katliamın 500. Günü geldiğinde Roboskili annelerin yoğun isteği ile bir kere daha anma yapmak için yollara düştük.Bu sefer biz barış aktivistleri deaileler ile birlikteydik. Oldukça kararlıydık,askerin çok yoğun saldırısına rağmen katliam bölgesine ulaştık ve anmamızı gerçekleştirdik. Bu yürüyüşümüze idari para cezası ve mahkeme açıldı.Birinci karanfil yürüyüşümüzü cezalandırmak istemelerine rağmen kararlıydık. Ne yaparlarsa yapsınlar yakınlarımızın katledildiği bölge bundan sonra savaşa hizmet etmeyecekti.

Bu şiar ile Katliamın 1000.günü 23 eylül 2014 günü bir kere daha Katliam bölgesine karanfil bırakıp anma yapmak için yollara düştük.Bu defa asker bizim ile görüşmek için bile beklemedi.Bizleri uyarısız sekilde gaz yağmuruna tuttu.Bu yoğun saldırıda bayılanlar ve yaralanlar da oldu.Tüm bu saldırılara rağmen söz verdiğimiz gibi katliam bölgesine doğru ayrı ayrı gruplar seklinde dağılarak yola çıktık.Asker’in bir süre sonra geri çekileceğini düşünüyorduk. Asker bize öyle bir saldırdı ki oradaki bir çok ağaçlık bölge yandı. Üzerimize gerçek kurşunlar ile saldırdılar. Ona rağmen tekrar katliam bölgesine ulaşarak anmamızı gerçekleştirdik.Orada katbettiğimiz tüm yakınlarımıza tekrar söz verdik.Bu bölgeyi savaş bölgesi olmaktan çıkaracağız.

ROBOSKİ ANNELERİ KOBANE SINIRINA DAYANIŞMAYA GELDİLER.

‘Katledilen evlatlarımızın davasına sahip çıkan Roboskili kadınlar da barışın anıtsal değerleri olacaktır”(Abdullah Öcalan)

25 kasım 2014 Kadına yönelik şiddete karşı mücadele ve dayanışma gününde Roboski anneleri Kobanê sınırındaydı.Bu sene kadına yönelik şiddete karşı mücadele ve dayanışma günü Kobanê’de savaşan YPJ savaşçılarına adandı. DTK ve DÖKH aktivistleri Bu anlamı ile tüm kadınları Kobanê sınırına davet etti.Roboski anneleri’de bu çağrıya uyarak Kobanê için nöbet tutulan Mehser köyüne geldiler.Daha önce de Silopi’ye gittiler.Devletin katlettiği Denizlerin ve Hüseyinlerin acısını paylaştılar.Sündüz yaylasında yakınlarını devletin katlettiği aileleri ziyaret ettiler.Geverli aileler ile buluştular.Gezi,Soma,Dersim ve kalem almaz tüm acıları kendi acıları bildiler.Kendi acıları içerisinde kaybolmayı Kabul etmediler.

Roboski anneleri ile ilgili aslında ayrı bir yazı konusu olabilecek bir inceleme gerekiyor. Başından itibaren Roboski mücadelesinin en etkili aktörleri oldular.Kadınların bu tür katliamlara karşı mücadele de hep ön planda görüyorduk.Roboski katliamı sonrası el yordamı ile mücadeleye başlayan aileler önce kadınların çokda ön plana çıkmasını istemediler.Belki innaçları yada örfleri öyle söylüror ya da öyle görmüşlerdi.Roboski anneleri bunu Kabul etmediler.Kaybettikleri yakınlarının acıları o kadar büyüktü ki kendilerinin ev içine hapseden tüm o yaklaşımları acıları için verdikleri mücadelede yaktılar.tarihe örnek olabilecek bir mücadele yürüttüler.Erkekler ise onları takip etmenin onurunu yaşadılar

HÜKÜMET BİR ÇAVUŞUNU BİLE BEDEL OLARAK ROBOSKİ AİLELERİNE VERMEDİ

Kürdistan’da olan katliamlar üzerine Sayın Abdullah Öcalan Roboski katliamının ikinci yıldönümü vesilesi ile gönderdiği mesaj da çok güzel özetleniyor. “Tarih göstermiştir ki Kürt halkı ulusal demokratik kimlik bilincine dönük bir uyanış yaşadığı her dönemde acımasız saldırı ve katliamların hedefi durumuna gelmiştir. Roboski’de çağın en vahşi ve acımasız savaş aygıtları eliyle gerçekleştirilmiştir.’ . Tarihin en geri köhnemiş iktidarı ve buna tam tezat oluşturacak evrensel değerleri bugün en güzel ifade eden Kürt ulusal hareketi karşı karşıyadır.Elbette marjianal olmaktan öte halkları ve inançları etkisi altına almış ve köhnemiş değerleri temsil eden gücü tehdit eder durumdadır.Öcalan’ın ifade ettiği gibi de halklar üzerinde silkinme ve tekci ve inkarcı sisteme karşı bir uyanış söz konusu,bu durumu köhnemiş halklara vereceği bir şey kalmamış olan bu system izin veremezdi.Bir kere daha maraş tekrarlanmalı ve halklara-farklı inançlara ayar verilmeliydi.Roboski katliamı tam tamına bu yüzden gerçekleşti.

Roboski katliamının 3.yıl dönümüne sayılı günler kala katliam faillerini koruma altına almak için TSK personelinin yargılanmasını Başbakan’ın iznine bağladı.Hükümet bu anlamı ile kendinden önceki hükümetler gibi katliamları toplumsal uyanışların önünü kesecek bir mekanizma olarak devralıp geçmişte olduğu gibi tek bir çavuşlarını bile katliamı yaşayan ailelere çok gördü. Belki hükümet bu adımlar ile kendini sağlama aldığını düşünebilir.Fakat iki senedir Roboski aileleri ile birlikte mücadele yürüten aktivistler olarak kendi deneyimlerimizden çıkardığımız gözlemler ile şunu açıkca ifade edebiliriz ki mutlaka savaş suçu işlemiş olan hükümetin tüm üyeleri ve askerler uluslararası savaş suçları mahkemesinde yargılanıncaya kadar aileler mücadelelerini sürdüreceklerdir.biz barış aktivistleri olarak sonuna kadar ailelerin yanında katliamcılara karşı ortak mücadele etmeye devam edeceğiz.

PEKİ YAPILAN KATLİAM YA DA HALKLARIN İLERLEMESİNİ DURDURMAK İÇİN YAPILAN BU KONTRA ÇABA SİSTEM ADINA NE SONUÇ VERDİ

Iki seneyi aşkın bir zaman Kürdistan’da yaşayan barış aktivistleri olarak şunu çok açık ifade edebiliriz ki Sayın Abdullah Öcalan’ın Suriye’den ulualararası komplo ile çıkartılma sürecinden Roboski’ye ve Şengal katliamından Kobane’ye tüm bu çabalar tersine dönmüş ve Belki de Halkların ve inanöların yüzyılı olabilecek bir sürecin iöerisine hızlı girmemizi sağlayan sadece bir iti olmuş durumdadır.Bu anlamı ile elbette katliamlar tümü ile boşa çıkarılmamış hala buna karşı mücadele verilmektedir.Fakat bize bir arada yaşayacak bir safağın görüntüsü bu komplolara karşı mücadele yürütürken ortaya çıkmıştır.Belki tüm bu sonuçları hesaplamış olsalar idi.AKP hükümeti Sayın Öcalan’dan başlayan Roboski ve oradan Kobane’ye uzanan böylesi bir ulusalararası saldırın parçası olmayı olmayı istemeyebilirdi .

Bu anlamı yani sonuçları itibarı ile değerlendirildiğinde Roboski dahil AKP hükümetinin Soykırım denemesi boşa çıkarılmış, ve boşa çıkarılmaya devam etmektedir.Biz de bu tarihin yazılma sürecinde doğru tarafta olmanın mutluluğu ile mücadelemizi sürdürüyoruz

Roboski-2015

ADALET BAKANI SAVUNMASINDA ANAYASA MAHKEMESİNE ‘KAÇINILMAZ HATA’ DEDİ

23 Ocak 2015 Adalet Bakanlığı: Roboski “Kaçınılmaz Hata”Adalet Bakanlığı, Roboski katliamıyla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuru kapsamında görüşlerini sundu. Görüşte, “Bakanlığımız olayın meydana gelmesinde etkili olan ‘kaçınılmaz hata’nın tespitinin yapıldığını belirtmek ister” ifadesi yer aldı.

ALBAY EKER KAÇAKCI OLDUKLARINI SÖYLEDİ YİNE DE BOMBALADILAR , TAKİPSİZİLK KARARINDA VE SAVUNMADA SÖYLEDİLERİ YER ALMADI

16 ŞUBAT 2015 Milliyet gazetesi yazarı Kemal Göktaş’ın habercilik başarısı ile ortaya çıkardığı Albay Albay Eker’in 23 Aralık 2013’de Askeri Savcı Albay Ali Müjdat Eski tarafından alınan ifadesi katliamın nasıl sistematik yapıldığını ortaya koyuyordu. 2. Ordu Komutanlığı İstihbarat Dairesi Başkanı Albay Aygün Eker’in verdiği ifadede Roboski’de sınırı geçen grubun kaçakçı olduğunu üstlerine bildirdiklerini ama dikkate almadığını söylediği ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı’nın Uludere’ye ilişkin takipsizlik kararında olayın “kaçınılmaz bir hata” olduğu savunulmuştu. Eker’in gruptakilerin kaçakçı olabileceğine ilişkin değerlendirmesine takipsizlik kararında yer verilmemesi ise dikkat çekti. Mağdur yakınları konuyu AYM’ye taşıdı. AYM’deki bireysel başvurulara ilişkin Adalet Bakanlığı’nın gönderdiği savunmada da Genelkurmay’ın Bakanlığa gönderdiği yazı esas alındı. Bu yazıda da Eker’in değerlendirmeleri yer almadı.

ALBAY EKER’İN İFADESİNE İLİŞKİN GENELKURMAY ‘MEVCUT DELİLLER’ KARARTILMADI DEDİ

18 şubat 2015 Genelkurmay Roboski İfadesini İnkar Etti.Roboski katliamı öncesinde gelenlerin sınır ticareti yapanlar olduğunu ilettiğini söyleyen Albay Eker’ in ifadesiyle ilgili Genelkurmay açıklama yaptı, “mevcut delillerin karartıldığı, sansürlendiği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

ROBOSKİLİ GENÇLERE KATLİAMIN YILDÖNÜMÜN DE TEK TİP ELBİSE GİYDİKLERİ İÇN SORUŞTURMA AÇILDI

O9 mart 2015 Roboskili gençlere Roboski katliamının üçüncü yıldönümünde köye gelenleri karşılamak ve misafirlerin araçlarına yol göstermekte görev alan Roboski Der üyelerine, “kamu görevlisinin görevini yapmaktan” soruşturma açıldı

34 KİŞİNİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ ROBOSKİ’DE KÖYLÜLERİN SINIR TİCARETİN DE KULLANDIKLARI KATIRLARI ÖLDÜRDÜLER

24 mart 2015 TSK’ya ait savaş uçaklarının aralarında çocukların da olduğu 34 kişiyi öldürdüğü Roboski’de bu kez de köylülerin sınır ticaretinde kullandığı katırlar yine askerler tarafından katledildi. HDP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız “Roboski olayı halkımızın yüreğinden kapanmayan ve kapanmayacak bir yaradır. Böyle bir yaramız varken hala devlet hayvanlarımızın canına kastediyorsa, bu sineye çekilecek bir durum değil” dedi.

ROBOSKİ’DE ASKERİ HAREKETLİLİK VE YAYLA YASAKLARI PROTESTO EDİLDİ. GÖZALTINA ALINAN ROBOSKİLİ ÇOCUKLAR İŞKENCE GÖRDÜ

28-haziran2015 Roboski’de uzun süredir devam eden Askeri hareketlilik ve yayla yasakları protesto için Roboski köyü girişine barikatlar kurarak askeri geçişi önlemeye çalıştı. Asker bu durumu bahane ederek köylülere çok sert saldırdı. Bu iki günlük protesto eyleminde askeri ve polisin sert saldırı sonucu birisi kafasından olmak üzere bir çok köylü yaralandı.

29 haziran 2015 Roboski’de bir gün önce askerin halka ölçüsüz saldırısının ardından sabah sat 05:00 civarında, herhangi bir eylem yokken asker hiçbir uuarı yapmadan köyün ortasından geçerken sağa sola kontrolsüz ateş açtı. Roboskililerin evlerinin önün de bağlı duran duran katırları vuruldu. Bir çok katır yaralanırken, üç katır da öldü. Etraf da bulunan arabalara kurşun isabet etti. Bu saatte dışarıda insanların bulunmayışı katliamdan dönüldü yorumlarına neden oldu. O gün ayrıca dört çocuk darp edilerek gözaltına alındı. İki gün gözaltında tutulan çocuklara işkence edilmeye devam edildi. HDP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız gözaltında işkenceye maruz kalan çocukları meclise taşıdı.
ROBOSKİ’DE PROTESTO EYLEMİNE ÇOK SET SALDIRAN ASKER VİCDANİ RETÇİ İSA ENCÜ’YÜ KARNINDAN VURULDU.

06-temmuz 2015 Roboski’ de uzun zamandır devam eden askeri haraketlilik ve yayla işgalleri devam ettiğinden dolayı 6-7 haziran 2015 günleri nöbet eylemleri ile yayla işgallerini protesto ettiler. Roboski halkı yayla işgalleri ve askeri haraketliliği proteso için 06 temmuz günü Roboski köyü şerit yaylasın da işgalcilere karşı nöbet eylemi başlattı. Nöbet bölgesinde asker köylülere çok sert saldırdı. Bu saldırı da Roboski ailelerin den Vicdani retçi İsa Encu gerçek mermi ile karnından vuruldu. O gün vurulan İsa Encu hala tedavi görüyor.

HDP ŞIRNAK MİLLETVEKİLİ FERHAT ENCU VE GAZETECİLER ASKER TARAFINDAN DARP EDİLDİ.

07 temmuz 2015 günü ise Halk tekrar şerit yaylasına hareket etti. HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encu ise halk ile asker arasında ki gerginliği bildiğinden o gün gazeteci heyeti ile bölgeye geçti. Halkın olduğu yere gitmek üzere şerit yaylasına doğru yönelmişlerdi ki haraket eden bir askeri tim arabalarının önünü keserek gerçek mermi ve gazlar ile uyarı yapmadan saldırmaya başladı. HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encu ve gazeteciler bu duruma müdahale etmek istedi. Askerler milletvekili Ferhat Encü ve beraberin de ki gazeteci heyetini darp etti.

DİYARBAKIR BAŞSAVCILIĞI VE MİT’İN ROBOSKİ YAZIŞMALARI

20 temmuz 2015 Roboski katliamını soruşturmasını yürüten Diyarbakır Savcılığı’nın MİT’e “gerçekleri savcılıktan sakladınız” suçlaması ve MİT’in cevabını Cumhuriyet’ten Kemal Göktaş ortaya çıkardı. Mit ‘kuvvetle ihtimal diyerek ‘Roboski katliamından önce MİT Genelkurmay’a “PKK’li Bahoz kod adlı Fehman Hüseyin’in eylem arayışında olduğunu, bölgede 21-30 Aralık 2011 tarihileri arasında eylem yapacağına” ilişkin belge gönderdi.
MİT İstihbarat hakkında Diyarbakır Başsavcılığı’nı bilgilendirmedi

AKP HÜKÜMETİ MİT’İN ‘GÜNCELLİĞİNİ YİTİRDİĞİ ‘İÇİN SAVCILIĞA GÖNDERMEDİK DEDİĞİ BELGELER ÜZERİNDEN ROBOSKİ KATLİAMINI SAVUNMUŞTU.

Savcılık ayrıca katliamdan bir hafta önce, yani 21 Aralık 2011 tarihinde, MİT’in Genelkurmay’a OBİPAS üzerinden gönderdiği “PKK sözde Zağros eyaleti sorumlusu Dr. Erdal Bahoz kod adlı Fehman Hüseyin’in Şırnak Uludere Ortasu bölgesinde yer alan Düğün Dağı karşısında Türkiye sınırına yaklaşık 10 km uzaklıkta telsiz çevrimine çıktığı, söz konusu keşif çalışması ve Fehman Hüseyin’in sınır bölgesine yakın bir mıntıkıda bulunması, mezkur alanda bir eylem arayışı olabileceği cihetiyle önemli görülmektedir” yazısına da ulaştı.
Başsavcılık, gerçeğe aykırı bilgi gönderen ve bilgilerin saklanması talimatını veren MİT görevlilerinin kimlik bilgilerini istedi. MİT, 5 Ocak 2012 tarihinde yaptığı açıklamada, paylaştıkları bilgi de bir grubun Türkiye’ye illegal geçiş yapacağına dair bir bilgi kesinlikle yer almamaktadır” demiştir. Ayrıca OBİPAS formları üzerinde ‘Muhtemelen Doğru’ ve ‘Doğruluğu Mümkün’ ifadelerine yer verilerek bilginin kesinlik arz etmediğini söyledi.

Roboski-2016

ANAYASA MAHKEMESİ ROBOSKİ KATLİAMINA DEVAM DEDİ

Roboski dosyası AYM kararı

27  Şubat 2016 Anayasa Mahkemesi (AYM) , Roboski’de Türk savaş uçaklarının bombardımanında hayatını kaybeden 34 kişinin yakınlarının yaptığı bireysel başvuruyu reddetti.

AYM, ret gerekçesinde 53 başvurucudan 3’ünün avukatlarının vekaletnamesinin dosyada yer almadığını belirtti. Yüksek Mahkeme, eksik belgelerin 15 gün içinde tamamlanması için tebligatta bulunduğunu hatırlatarak avukatın belgeleri 2 gün gecikmeli sunduğu için ret kararı verildiğini açıkladı.

AYM, belgeleri 2 gün geç veren avukatın sunduğu sağlık raporunu ise “ağır, ameliyat gerektiren veya ölümcül bir hastalık” olmadığı gerekçesiyle kabul etmedi. Karar 1’e karşı 4 oyla alındı.

Kararın 24 temmuz itibari ile AKP hükümetinin Kürt halkına karşı başlattığı savaşın sıcaklığında verilmesi manidar olarak karşılandı. Roboski dosyası kararının bu surecte verilmesi  hem bir cezalandırma hem de savaş sürecinden yararlanarak gelecek  tepkiyi minimize etme çabası olarak algılandı

ROBOSKİ ANNELERİNE CUMHURBAŞKANI’NA HAKARET SORUŞTURMASI AÇILDI 

18 Nisan 2016 Türkiye’nin bir çok ilinde her ayın 28’inde Roboski için Adalet nöbeti yapılıyor. Şırnak’ta da İnsan hakları derneği öncülüğünde Şırnak valiliği önünde her ayın 28’i Roboski için Adalet nöbeti tutuluyor. Geçtiğimiz 28 kasım 2015 tarihinde Şırnak’ta valilik önünde yine adalet nöbeti gerçekleşmiş ve basın açıklaması sonrasında Roboskili anneler hem Tahir Elçinin katledilmesi , hem de Roboski katliamını gerçekleştirdiklerini düşündükleri kişi ve kesimlere tepkilerini dillendirmişdi . O gün tepkilerini gösteren Roboskili anneler hakkında “Cumhurbaşkanı’na hakaret ve Türk milletini aşağılamak ” iddiasıyla Uludere Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Roboski Annelerin O gün yaptıkları açıklamalar da Roboski katliamında oğlu Hamza Encü’yü kaybeden Kadriye Encü’ye “Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği” gerekçesi ile , oğlu Vedat Encü’yü kaybeden Mercan Encü ve yine oğlu Yüksel Ürek’i kaybeden Emine Ürek’e de ünlü Türklüğü aşağılama maddesi olarak bilinen TCK 301 (1) maddeden soruşturma başlatıldı.

ROBOSKİ’Yİ ANLATAN BELGESEL ANKARA FİLM  FESTİVALİ’NDEN ÇIKARILDI     

24 Nisan 2016 28 Aralık 2011’de 34 sivilin hayatını kaybettiği Roboski katliamı ve sınırdaki ticareti anlatan belgesel filmi Hatırlıyorum (Bîra Mı’têtın) 27. Ankara Uluslararası Film Festivali programından çıkarıldı.

İKİNCİ ROBOSKİ KATLİAMI

29 Mayıs 2016 Sınır ticareti için Roboski yaylasından Güney Kürdistan’a geçen Roboskî köylüleri saat geri dönüş yolunda 15.no’lu sınır taşının olduğu yerde saat 21.30-21.45 arası  Gülyazı alayı  ve Beyaz tepe’den atılan tank ve top atışları vuruldu.

Askerin bu saldırısında 28.12.2011 tarihinde aynı yerde gerçekleşen Roboski katliamında yaralı olarak kurtulan Davut Encü’nün 18 yaşındaki kardeşi Vedat Encü yaşamını yitirirken , Yılmaz Encü(17) ağır olmak üzere , Süvar Encü (20) İbrahim Encü (18) Özgür Encü (18) Erhan Encü (23) 5 kişi yaralandı. Köylüler kendi imkanları ile sınır bölgesine giderek yaşamını yitiren Vedat Encü ve yaralılara ulaşarak köye getirdiler

Medya bildik haline burunerek ilkinde olduğu gibi ikinci Roboski katliamını da görmezden geldi.

SINIRDA VURULAN YILMAZ ENCU DE YAŞAMINI KAYBETTİ. 

31 Mayıs 2016 İkinci Roboski katliamı olarak bilinen 29 Mayıs 2016 tarihinde sınır ticaretine giden köylülerin geri dönüşleri esnasinda askerlerin top ve tank atışına tutması sonucu Vedat Encü yaşamını yitirmiş, Yılmaz Encü ise ağır yaralanmıştı. Hastahane de iki gün boyunca yaşam savaşı veren Yılmaz Encü’nün önce bir ayağı kesildi, ardından ise 31 Mayıs 2016 günü yaşamını kaybetti.

HDP MİLLETVEKİLI FERHAT ENCU KÖYÜNE ALINMIYOR 

31 Mayıs 2016 iki gündür Şırnak’ın  Kasrik beldesinde valilik emri ile geçişine izin verilmeyen Ferhat Encü kaybettiği yakınları Vedat ve Yılmaz Encü’nün cenazelerine katılamadı.

VEDAT ENCU’NUN ÖGERETMENLERİ YAŞASAYDI YÜZÜNE VERECEKLERİ BAŞARI KUPASINI , GIYABINDA AİLESİNE VERDİLER

2 Haziran 2016 İkinci Roboski katliamında yaşamını yitiren Vedat Encu’nun öğretmenleri yaşasaydı yüzüne karşı verecekleri başarı kupasını , yaşamını kaybetmesinden dolayı taziye için ziyaret etttikleri ailesine verdiler.

FERHAT ENCU’YE ASKER DARBINI SAVCI ‘GÖREVİ GEREĞİ” DEDİ

4 Haziran 2016 Roboski yaylasında gazetecilere ve HDP Milletvekili Ferhat Encü’ye saldıran askerler için yapılan suç duyurusuna savcılık  ‘somut delil yok’ denilerek takipsizlik verdi. Askerin Ferhat Encü’ye ve gazetecilere saldırısını savcılık ise yine  ‘askerin görevi’ olarak gördü .Ferhat Encü’nün aldığı darp raporunu ise bir gün sonra aldı denilerek ‘delil olarak’ kabul edilemeyeceği ifade edildi.

ROBOSKİ KATLİAMI DOSYASI AİHM’E TAŞINDI 

22 Ağustos 2016 Roboski ailelerinin talebi: Etkili soruşturma yapılsın, hükümet özür dilesin.

Roboski’de savaş uçaklarının bombardımanı sonucu yaşamını yitiren 34 yurttaşın yakını olan 281 kişi adına Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) bireysel başvuru yapıldı. Başvurularda Türkiye’nin Roboski’deki bombardıman ve ardından olayı etkin bir şekilde soruşturmaması nedeniyle yaşam hakkını ihlal ettiği görüşü savunuldu. Başvuruda AİHM’in hükümetin “açık ve kamusal bir özür” dilemesi için de karar alması istendi.

Altıparmak’ın da içinde yer aldığı bir ekip hazırladı. Başvurunun avukatları Ali Deniz Ceylan ve Sevgi Kalan Güvercin oldu

Devletin bombardıman ile yaşam hakkını esas açısından ihlal ettiği belirtilen başvuruda, ayrıca etkili bir soruşturma yürütülüp sorumlular yargılanmadığı için de yaşam hakkının usuli yönden ihlal edildiği belirtildi. Başvurularda yaralılara tıbbi yardım götürülmemesinin de “kötü muamele ve işkence yasağının”, katırların öldürülmesi nedeniyle de “mülkiyet hakkının ihlal edildiği” ifade edildi.

barisicinaktivite@gmail.com