Kamu’ya bundan da daha somut delil nasıl olur

Yannis V Yaylalı 

 

Bundan daha açık ya da somut delil olabilir mi? Ne diyelim görmek istemeyene ne yapsan nafile

Yayla yasaklarını ve yoğun askeri hareketliliği protesto etmek için eylem yapan Roboskililerin   Haber takibini yapabilmek icin 28 -29 haziran 2015 tarihinde Roboski’ye geçtim. Askerin cesitli nedenlerden dolayı eylem yapan Roboskili köylülere ve biz haber takibi için orada bulunan gazetecilere müdahalesi çok sert oldu.

Köylülere çok yoğun gaz ile müdahale edilirken, gazeteci olarak bulunduğum Roboski’de askerler bana da saldırarak haber yapma hakkımı engellemeye dönük üzerimde  baskı kurup; hakaret ettiler.Bu durum için savcılığa aynı günlerde suç duyurusunda bulunmuştum .Geçtiğimiz temmuz da şikayetçi olduğumuz dosya bir yıl sonra bugün takipsizlik kararı ile sonlandırıldı.

Bizim hakkımızda açılan suç duyuruları karşı oldukça hızlı davranıp, çoğunlukta bizi cezalandırmayı yeğleyen  yargı, söz konusu asker ya da polis yeni kolluk güçleri olunca oldukça ağırdan aldığı yargılamalar da nerede ise cezasızlık genel bir durum haline geldi.

Barış için Aktivite Youtube kanalında askerin beni engellemesine ilişkin video var. Bu videonun  8.40- 9.40 arasını seyredin bakalım savcının ulaştığı sonuca ulaşabilecek misiniz? Savcı bizden daha nasıl bir somut delil istiyor anlamak güç…

Bu arada toptancı gibi hareket eden yargı, 28-29 haziran 2015 tarihinden  haber takibi esnasında uğradığım askeri şiddet ve engelleme üzerine yaptığım suç duyurusu ile HDP milletvekili Ferhat Encu ve benim de dahil olduğum gazeteci heyetinin 07 Temmuz 2015 tarihinde Roboski’nin yaylasında yine asker’in bize saldırısı için yaptığımız suç duyurusunu birleştirmişti.

HDP ŞIRNAK MİLLETVEKİLİNİN TARTAKLANIP, GAZETECİLERE  HAKARET EDİLEN 7 TEMMUZ VARDI, ARTIK YOK…

Meral Geylani(Jinha ), Yannis V Yaylalı (Demokrat Haber ), Mahmut Oral(Cumhuriyet), Özgür Paksoy (Diha) ve Sevgili HDP milletvekili Ferhat Encü’nün de yanımızda olduğu bir heyet ile , 7 temmuz 2016 tarihin de Roboskililer ile asker arasındaki yaşanan gerginlik üzerine , Roboski’nin üst kısmında bulunan Şerit yaylasına gitmek üzere hareket ettik.

HDP milletvekili Ferhat Encu yaşanan gerginliği sona erdirmek için o bölgeye giderken bizde haber için milletvekiline eşlik ediyorduk. Biz halk ile buluşamadan asker önümüzü hiç bir uyarı yapmadan keserek, ateş açtı, gaz bombaları ve gerçek mermiler ile bize saldırdı. Biz kendimizi tanıtmaya çalışsak ta bu hiç bir işe yaramadı. Hem bize hakeret ettiler, hem haber yapmamızı engellediler.

Şırnak milletvekili Ferhat Encü’yü askerin darp ettigi ve hakaret ettigi kamuoyunun da daha sonradan izlediği video kayıtları ile sabitken , Uludere savcısı iddalarimizi soyut bularak, somut delil yok diyerek tam bir sene önce suç duyurusunda bulunduğumuz şikayetimize bugün takipsizlik kararı verdi.

Barış İçin Aktivite Youtube kanalında Askerin HDP milletvekili Ferhat Encü’ye  alenen darbı ve hakareti iceren video açık ortada , görmek istemeyen gözler olunca ne yapsanız, ne gösterseniz kar etmiyor.

 

*** *** ***

Beni yargılamak yerine Pontos Rumlarına gerçekleştirilen soykırım ile yüzleşin

Bugün yine Gülyazı alayinin hakkimda hazırladığı bir fezleke yüzünden Devlet büyüklerine hakaret ve Atatürkün hatırasına saygısızlıktan Uludere Cumhuriyet savcılığına ifade verdim.

Devlet büyükleri olarak da aşağıdaki zaatlar gösteriliyor. Ben savcıya dilim döndüğünce bir iki bulaştıklari katliam ve suçları anlattım. Savcı arkadaş daha sonra devlet büyükleri derken Sadece Mustafa Kemal’i kastettim dedi.

Soruşturma bunun üzerine dedi fakat dosyaya baktığımda benim gördüğüm sadece Mustafa Kemal’in hatırasına saygısızlık değil devket büyüklerine saygısızlık da vardı. Bende onların devket büyüğü olmadığını, arşivlere baktıklarında girebilrceklerini, onların birer suçlu olduklarını ifade ettim.

PicsArt_06-03-09.21.24

Benim böylesi bir iddaa ile yargılanmam yerine Ermeni, Süryani, Nasturi ve diğer soykırımlar ile nasıl yüzleşmemiz gerekiyorsa, Karadeniz’de Pontos’da da Rumlara yapılan katliam soykırım ile yüzleşilmesi gerektiğini ifade ettim. Bakalım sayın savcı benim söylediklerimden nasıl bir sonuç çıkaracak hep beraber göreceğiz.

 

HALKI ASKERLİKTEN SOĞUTMA İDDAASI İLE SORUŞTURMA 

 

Ve bugün ayrıca iki ayrı halkı askerlikten soğutma iddaasi ile soruşturmam vardı. Şunu anlamıyorlar, halkı keşke soğutabilsem şu lanet savaştan da savaşlar sona erse, yani istediğim düzeyde insanı askerlikten soğuttuğuma inanmıyorum o yüzden halklar askerden soğuyuncaya kadar mücadeleye devam.

PicsArt_06-03-10.38.32

Herhalde savcılar da hergün ya da ay aynı şeyi bana soracaklar. Halkı neden askerlikten soğutuyorsun , neden olabilir acaba etrafınıza bir bakın, normal ölümlere sevinir duruma gelmedik mi artık, çünkü savaş yüzünden hergün onlarca insan yaşamını kaybediyor. Ne yapalım seyirci mi olalım. Bin kere savaşa hayır, Vicdani ret en temel insan hakkıdır , inadına kullanın.

PicsArt_06-03-10.37.34