Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Kadınlar renkleriyle alanlarda

Birçok merkezde bir araya gelen kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Tüm etkinliklerde tecride karşı başlatılan açlık grevi eylemlerine dikkat çeken kadınlar, 31 Mart’taki yerel seçimlerde de kadın öncülüğünde zafer kazanacaklarının mesajını verdi.

92

Birçok merkezde bir araya gelen kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Tüm etkinliklerde tecride karşı başlatılan açlık grevi eylemlerine dikkat çeken kadınlar, 31 Mart’taki yerel seçimlerde de kadın öncülüğünde zafer kazanacaklarının mesajını verdi.

Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerine erken başlayan kadınlar birçok yerde alanlardaydı. Van’da Tevgera Jinên Azad ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Kadın Meclisi, Çaldıran, Özalp, Saray, Muradiye ilçelerinde düzenledikleri çeşitli etkinliklerle kadınlarla buluştu. Buluşmaya kadınlar, kiras fistanlarıyla renkli karelere imza atarken, zılgıt ve halaylarında “Biji berxwedana Leyla yê” sloganlarını dillerinden hiç düşürmedi.Kadınlar 8 Mart’ta Musa Anter Parkı’nda düzenlenecek mitinge çağrı yaptı.

Özalp’ta HDP ilçe binasında düzenlenen kadın buluşmasına DBP Van İl Eşbaşkanı Aynur Tarhan, DTK Divan üyesi Mukaddes Karakoç, Özalp Belediyesi Eşbaşkan Adayı Dilan Örenci ve çok sayıda kadın katıldı.Kadınlar sık sık “Biji berxwedana Leyla’yê” sloganları ve zılgıtlarla programı başlattı. Buluşmada ilk olarak söz alan DBP Van il Eşbaşkanı Aynur Tarhan, “Kadın öncülüğünde 31 Mart’ı zaferle kutlayacağız” mesajı verdi. Ardından söz alan Özalp Belediyesi Eşbaşkan Adayı Dilan Örenci ise iktidarın ömrünün 31 Mart’a kadar olduğunu söyledi. Saray ilçesinde de ise yüzlerce kadının katılımıyla ilçeye bağlı Karahisar Mahallesi’nde buluşma gerçekleştirildi. Buluşmada çekilen halayların ardından kısa bir konuşma yapan HDP Saray Belediye Ebaşkan Adayı Caziye Duman, 8 Mart’ın anlamına dikkat çekerken, kayyumları göndereceklerini söyledi. Gürpınar’da ise 8 Mart programı kapsamında ilçeye bağlı Elaçmaz (Selexane) köyünde kadınlarla bir araya gelindi.

HDP Van il Eşbaşkanı Yadişen Karabulak, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Bedia Özgökçe ve Gürpınar Belediye Eşbaşkan Adayı Rojbin Akdağ ile partili kadınlar katıldı. Buradaki programda konuşan Özgökçe, “Kültürümüzü, kadınların var ettiği bütün değerlerimizi yok etmeye çalışıyorlar. Ama biz yine de bütün her şeye rağmen kültürümüzün de kimliğimizin de sahipleri ve koruyucusu olacağız” diye konuştu. Özgökçe, “Bizim varlığımızı ve kimliğimizi inkar edenlere en güzel cevabı 31 Mart sandıklarında vereceğiz” dedi.Konuşmaların ardından buluşma kadınlara karanfil dağıtımıyla son buldu. Muradiye’de ise Ş. Mehmet Mahallesi’nde toplantı geçekleşti. Toplantıda konuşan HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan 8 Mart’ın tarihine değinerek bu gün de DTK Eşbaşkanı Leyla Güven şahsında direnişlerinin sürdüğünü söyledi. HDP’li kadınlar Çaldıran ilçesinde düzenledikleri 8 Mart etkinliğine ilçe eşbaşkanların yanı sıra çok sayıda kadın katıldı.

Karanfiller dağıtıldı

HDP Kadın Meclisi Muş’ta kent merkezinde bulunan tekstil kentte kadınlarla bir araya gelerek karanfil dağıttı. HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun ve HDP Muş Belediyesi Eşbaşkan Adayı Sibel Genç’in yanı sıra birçok kadın da etkinliğe katıldı. Etkinlikte kadın işçiler, HDP’lilere yoğun ilgi gösterdi. HDP’liler kadınları 8 Mart günü yapacaklarını etkinliğe davet etti. Muş’un Varto ve Malazgirt ilçelerinde de kadınlar etkinlikler düzenledi.

Böyle gelmiş böyle gitmeyecek

Antep’te HDP İlKadın Meclisi, etkinlikleriyle saldırılara “dur” diyecek.İl Eşbaşkanı Sultan Bayındır, “AKP iktidarında kadınlar ezildikçe ezildi.Kadınlar 17 yıl önceki durumlarından daha kötü durumdadır. Antep’te her ay 2-3 kadın katlediliyor. Erkekler cesareti iktidardan alıyor. Böyle gelmiş böyle gitmeyecek. Biz buna ‘dur’ diyeceğiz” dedi. Bugün kadın buluşması gerçekleştirecek kadınlar 8 Mart’ta Kırkayak Parkı’nda açıklama yapacak.

Kadın esnaflara ziyaret

HDP Mardin Kadın Meclisi, Derik ve Mazıdağı ilçelerinde kadın esnafları ziyaret etti ve karanfil dağıttı. Aynı zamanda HDP Kadın Meclisi Derik’te kadın tutsaklara 8 Mart için kart gönderdi. Mazıdağı ilçesinde kadın buluşması düzenlenirken, kadın esnaflara karanfiller dağıtıldı. Yapılan buluşmada kadın katliamları, taciz ve tecavüzlerin artmasına dikkat çekilerek mücadele vurgusu yapıldı.

Tutuklu kadınlara kart gönderildi

HDP Şırnak Kadın Meclisi, Cizre, İdil ve Silopi ilçelerinde tutuklu kadınlara kart gönderdi. Cizre’deki kart gönderme etkinliğine kent milletvekili Nuran İmir de katıldı. Kart gönderme işleminin ardından PTT binası içerisinde kısa bir açıklama yapan İmir, PKKLideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlatılan açlık grevlerine değindi. İmir, “Tüm arkadaşlarımızı selamlıyor ve diyoruz ki; sizin talepleriniz bizim taleplerimizdir. Bu direniş kazanacaktır. Mutlaka kazanacağız” diye konuştu.İmir’in açıklamasının ardından kadınlar, “Jin, jîyan, azadî” sloganı attı. İdil’de ise kadınlar HDP İlçe Örgütü binasında bir araya geldi. Hazırladıkları kartlarla, açlık grevinde olan DTKEşbaşkanı Leyla Güven’in ismini yazan kadınlar, “Bijî berxwedana Leyla’yê” sloganı attı. Silopi’deki kart gönderme etkinliğine ise aralarında Barış Anneleri Meclisi üyesi olan çok sayıda kişi katıldı.

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi