İsviçre'den gelip koridorda seçim gözlemi yapmak!

PicsArt_1446406710209

Meral Geylani

1 Kasım 2015

İsviçre’den gelip koridorda seçim gözlemi yapmak!HDP’nin çağrısı ile Türkiye’ye gelen uluslararası gözlemci heyetleri bu sabah erken saatlerde oy verme işleminin başlaması ile Doğu ve Güneydoğu illerinde çalışmalarına başladı. Gelen heyetten İsviçreli Annina Schneider, Susana Scheffer ise Şırnak -Uludere ilçe ve köylerinde çalışmalarını sürdürdü.

Annina siyaset bilimcisi ve uzun süredir seçim gözlemciliği yapıyor ve Susana ise feminist bir gruptan.

Uluderenin Ortabağ, Şenoba, İnceler, Hilal beldelerindeki  ve Uludere merkezdeki Yeşilyuva ve diğer mahallelerinde olan okulllardaki seçim sandıklarındaki görevliler ve halk ile görüşerek oy verme süresinde kendilerine herhangi bir baskı yapılıp yapılmadığını, yeterli oy kullanma materyallerinin yeterli olup olmadığını, oy sayımının nasıl yapılacağını sordular.

Uludere’nin Cumhuriyet ilk okuluna gelene kadar gözlemlemeleri sırasında herhangi bir sorun ile karşılaşmayan heyet burada polis tarafından gözlem yapmaları engellendi.

Polis Uludere’de bulunan yüksek seçim kurulu hakiminin talimatı ile uluslararası gözlem heyetinin sadece koridorlarda gözlem yapacağını belirtti ve bu kuralın tüm Türkiye için geçerli olduğunu da ekledi.Ayrıca polis emniyet açısından heyetin oy kullanılan mekanlara girmesinin kanunen yasak olduğunu söyledi. Heyet’e eşlik eden Şırnak HDP Milletvekili  Ferhat Encu Polisin heyeti engellmelerinin kanuni olmadığını bu engellemenin heyete Türkiyeni demokrasisi hakkında olumsuz örnek olacağını ekledi.

Engelleme karşısında gözlemci heyetten Annina uluslararası gözlem kurallarına göre özgür ve eşit bir oylama yapılıp yapılmadığını gözlemlemek için oy kullanılan sınıflara girmeleri gerektiğini belirterek sadece koridorlarda dolaşarak özgür ve adaletli bir oy kullanıldığını söyleyemeyeceklerini ekledi. Heyet gözlem yapamadan Cumhuriyet ilkokulundan ayrıldı.

Annina ve Suzanna Uludereden ayrılmadan önce gözlemleri hakkında görüşlerini belirtti. Annina oy kullanılan okullarda asker ve polisin yoğun bir şekilde bulunmalarından ve askeri karakollarının yoğunluğunun kendilerinde tedirginlik yarattığını söyledi. Onun dışında Kürt halkının son aylarda yaşananlardan sonra hala kuvvetli bir şekilde durduklarını gözlemlediklerini aktardı.

Silopi ve Güçlükonak ilçelerinde bulunan arkadaşlarının polis ve askerlerce engellediğini ve o bölgelerde gözlem yapamadiklarini ifade eden Annina ve Susana Kürt halkının kendilerini çok iyi ağırladıklarını eklediler. Kürt Kadınlarının umudunun HDP partisinde olduğunun kendilerine kadınlarca aktarıldığınıda belirttiler. 

Geçtiğimiz 7 Haziran seçimlerinde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği teşkilatı (AGİT) ağırlıklı olmak üzere onlarca heyet bölge illerinde seçimleri takip etmiş ve rapor hazırlamıştı. 7 Haziran seçimlerinde Türkiye’ye gelen ve bölgede gözlem yapan yabancı heyetlerin gözlem yaparken bir sıkıntı yaşamadıkları biliniyor.