İstanbul’dan Ankara’ya 453 kilometrelik itiraz: Doktorun YSK genel merkezine yürüyüşü sürüyor

PicsArt_04-20-02.14.34

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) referandum kararlarına tepki gösteren 25 yıllık doktor Hülya Şen, kurulun Ankara’daki genel merkezine yürüyüşüne devam ediyor.

YSK’nın mühürsüz oy pusulaları ve zarflarını geçerli saymasının peşi sıra muhalefetten itiraz sesleri yükselmişti. Referandumun hemen ardından yurt çapında protesto gösterileri düzenlenmeye devam ediyor.

Hülya Şen isimli yurttaş da 17 Nisan’da İstanbul’un Kadıköy ilçesinden YSK’nın genel merkezine yürüyüş başlattı. Eylemine ‘Adalet yürüyüşü’ ismini veren Şen, rotasını ‘@secmeniradesi’ isimli Twitter hesabından paylaşıyor.

Şen, bugün Bursa’nın Yenişehir ilçesine vardı. İstanbul-Ankara arası yaklaşık 453 kilometre.

BBC Türkçe’den Rengin Arslan’a yola çıkmadan konuşan Şen, YSK’nın kararına tepkisini şöyle dile getirdi: “Kurallar her seçime göre değişmez. YSK madem oy pusulalarını mühürlemeden koyuyorsa, bunun sorumluluğu kime ait? Mühürlemesi gereken vatandaş değildi ki.”

CHP’den yurttaşların oylarına sahip çıkmasını, pasif kalmamasını isteyen Şen, partinin seçim sonuçlarını hızlı bir şekilde içselleştirdiğini savundu.

Şen, günde 20-30 kilometre yürümeyi planladığı eylemini ‘karıncanın hacca gitmesi’ne benzetti: “Karınca ‘Hacca gideceğim’ demiş. Demişler, ‘Mekke çok uzak nasıl gideceksin sen bu halinle?’ ‘Olsun’ demiş, ‘Yolunda ölürüm.’ Yola çıkmış. Bunun gibi. Bilmiyorum. Zaten bugün itibariyle birçoğumuzun bilmediği bir sürü şey var. Ama yola çıkmaya kararlıyım.”

Bu arada Şen, büyük kızı hariç ailesine dahi haber vermeden yürüyüşe başladığını söyledi. Şen, olağanüstü hal döneminde anayasa oylaması yapılmasına da tepkili.

Kaynak Diken

barisicinaktivite@gmail.com