Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

İlk Feminist Grev, 8 Mart Cuma günü Kadınlar Günü’nde Yunanistan’da gerçekleştiriliyor.

İlk Feminist Grev, 8 Mart Cuma günü Kadınlar Günü'nde Yunanistan'da gerçekleştiriliyor. Pazartesi günkü basın toplantısında feminist örgütler, kadın kolejleri, sendikalar ve kadın partileri, özel sektör ve kamu sektöründeki işçilere, çiftçilere, öğrencilere, öğrencilere ve tüm kadınlara, iş ve dersleri durdurmaya, devam etmemeye çağırdı. pazarlar ve gün boyunca aile içi yükümlülüklerden kaçınırlar.

122

Η πρώτη Φεμινιστική Απεργία διοργανώνεται στην Ελλάδα την ερχόμενη Παρασκευή 8 Μαρτίου, την Ημέρα της Γυναίκας.

Σε σχετική συνέντευξη Τύπου την Δευτέρα, φεμινιστικές οργανώσεις, γυναικείες συλλογικότητες, συνδικαλιστικές ενώσεις και τομείς γυναικών κομμάτων κάλεσαν τις εργαζόμενες στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα, αγρότισσες, φοιτήτριες, μαθήτριες και όλες τις γυναίκες, να σταματήσουν την εργασία και τα μαθήματα, να μην προχωρήσουν σε αγορές και να απέχουν από τις ενδοοικογενειακές υποχρεώσεις για ολόκληρη την ημέρα.

Παράλληλα, θα πραγματοποιηθεί συγκέντρωση την ίδια ημέρα, στις 14:00, στην πλατεία Κλαυθμώνος.

«Οι γυναίκες εξακολουθούν να αποτελούν την πλειοψηφία των ανέργων και των μακροχρόνια ανέργων, να αμείβονται λιγότερο από τους άνδρες για την ίδια δουλειά, να υποαντιπροσωπεύονται στο κοινοβούλιο, να αποκλείονται έμμεσα από τις πολιτικές και οικονομικές αποφάσεις, να υφίστανται έμφυλη βία και να είναι θύματα καταναγκαστικής πορνείας» τόνισε, μεταξύ άλλων, η καθηγήτρια Πανεπιστημίου Μαρία Γκατσούκα.

«Παλεύουμε, ακόμα, ενάντια στην άνοδο της ακροδεξιάς, για να μην γυρίσουμε στο 1933 και στο τρίπτυχο παιδιά-κουζίνα-εκκλησία» συμπλήρωσε.

Όπου το σύστημα είναι αξιοκρατικό και τα κριτήρια αδιάβλητα, οι γυναίκες διαπρέπουν, εξήγησε η κυρία Γκατσούκα, φέρνοντας το παράδειγμα των φοιτητριών στην ανώτατη εκπαίδευση, όπου οι γυναίκες αποτελούν το 60% του συνόλου των φοιτητών. Για μια μέρα «αληθινού αγώνα για τα γυναικεία δικαιώματα» έκανε λόγο η ευρωβουλευτής Κωνσταντίνα Κούνεβα, προτείνοντας να γίνει η 8η Μαρτίου ανάλογη της Πρωτομαγιάς, δηλαδή ημέρα απεργίας και αργίας.

Για τα φαινόμενα απολύσεων εγκύων, σεξουαλικών παρενοχλήσεων, της αποκλειστικής ανάληψης όλων των υποχρεώσεων του σπιτιού από τις γυναίκες και της περαιτέρω φτωχοποίησης των γυναικών στην κρίση, μίλησε η Σοφία Κάντα, γραμματέας Ισότητας της ΟΤΟΕ.

Η Φεμινιστική Απεργία ξεκίνησε από το 2016, ως Διεθνής Απεργία των Γυναικών, με πρωτοβουλία φεμινιστικών οργανώσεων από χώρες τις Ευρώπης, της Ασίας, της Αφρικής και της Αμερικής. Παγκοσμίως, το 2018 συμμετείχαν επίσημα σαράντα χώρες. Χαρακτηριστικά, στην Ισπανία πραγματοποιήθηκε μια ιστορική απεργία, όπου συμμετείχαν περισσότερες από πέντε εκατομμύρια γυναίκες.

Στην απεργία της 8ης Μαρτίου καλούν, μεταξύ άλλων, η ΑΔΕΔΥ, η ΓΣΕΕ και τα τμήματα γυναικών του ΣΥΡΙΖΑ, του ΚΙΝΑΛ, του ΚΙΔΗΣΟ και των Οικολόγων Πρασίνων.


İlk Feminist Grev, 8 Mart Cuma günü Kadınlar Günü’nde Yunanistan’da gerçekleştiriliyor.

Pazartesi günkü basın toplantısında feminist örgütler, kadın kolejleri, sendikalar ve kadın partileri, özel sektör ve kamu sektöründeki işçilere, çiftçilere, öğrencilere, öğrencilere ve tüm kadınlara, iş ve dersleri durdurmaya, devam etmemeye çağırdı. pazarlar ve gün boyunca aile içi yükümlülüklerden kaçınırlar.

Bu arada, aynı gün saat 14: 00’te Klathymonos Meydanı’nda bir konser düzenlenecek.

“Kadınlar, işsizlerin ve uzun süreli işsizlerin çoğunluğu olmaya, aynı iş için erkeklerden daha az ücret almaya, parlamentoda az temsil edilmeye, dolaylı olarak siyasi ve ekonomik kararlardan dışlanmaya, cinsiyet şiddetine maruz kalmaya ve zorunlu çalışma mağduru olmaya devam ediyor. fuhuş, “Üniversite Profesörü Maria Gatsouka vurguladı.

“1933’e ve üç çocuk kilisesi kilisesine geri dönmemek için hala aşırı sağın yükselişiyle mücadele ediyoruz”.

Sistemin mahrem olduğu ve kriterlerin adil olduğu yerlerde, kadınlar mükemmel, Bayan Gatsuka açıkladı ve örnek olarak kadınların tüm öğrencilerin% 60’ını oluşturdukları yükseköğretime örnek oldu. Bir gün boyunca “kadın hakları için gerçek bir mücadele” olan MEP Konstantina Kuneva, 8 Mart’ın grev ve bayram günü olan Mayıs Günü ile orantılı olmasını önerdiğini söyledi.

Kadınların hamile kadınların işten çıkarılması, cinsel taciz, kadın ev ödevinin özel taahhüdü ve kadınların krizden daha fazla mahrum bırakılması OTOE Eşitlik Sekreteri Sophia Kandas tarafından konuştu.

Feminist Grev, Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika’daki ülkelerden feminist örgütlerin girişimi üzerine 2016 yılında Uluslararası Kadınlar Grevi olarak başladı. Dünya çapında, kırk dokuz ülke resmi olarak 2018’e katıldı. Tipik olarak, İspanya’da beş milyondan fazla kadını kapsayan tarihi bir grev gerçekleşti.

8 Mart grevi, diğer şeylerin yanı sıra, ADEDY, GSEE ve SYRIZA, KINAL, KIDISO ve Yeşil Ekolojistlerin kadın bölümlerini çağırıyor.

Pigi: http://aek365.org/a-643481/feministikh-apergia-gia-prwth-fora-sthn-ellada-thn-hmera-th-gunaika.htm