Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

İHD ve TİHV: AKP ve AİHM Roboskî’de acıyı katmerleştirdi

Insan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilciliği, Roboski Katliamı'nın 7. yılı dolayısıyla İHD şube binasında basın toplantısı düzenledi.

229

Insan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilciliği, Roboski Katliamı’nın 7. yılı dolayısıyla İHD şube binasında basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan İHD Cezaevi Komisyonu Üyesi Hasan Yalçın, Roboski’de katledilen 17’si çocuk 34 kişiyi andı. Yalçın, hakikatin yargı ve siyasi erkin marifetiyle asla örtülemeyeceğini ve her zaman Roboskîli ailelerin yanında olduklarını belirtti.

Yalçın, katliama ilişkin soruşturmaya dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Ne yazık ki bu tür dosyalarda her zaman şahit olduğumuz üzere dosya ile ilgili ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ kararı verildi. Bunun üzerine Roboskîli aileler, 18 Temmuz 2014’te Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuru yaptı. AYM’ye giden başvuru usulü eksiklikten dolayı reddedildi. İç hukuk yollarının tüketilmesinden sonra katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları, davayı AİHM’e taşıdı. Ulusal ve uluslararası hukukta sonuna kadar götürülen adalet arayışı, 17 Mayıs günü AİHM’in ret kararıyla vicdanlardaki sızıyı daha da körükledi. Ret kararı ile adeta Türkiye’de uzun yıllardır yürürlükte olan cezasızlık politikasının değirmenine su taşınmış olundu. AİHM, kuruluş felsefesiyle ağır çelişkiler barındıran bu ret kararı ile apaçık ortada olan bir hakikati örtmeye çalışıp Roboskîli ailelerin acısını daha da katmerleştirmiştir.”

‘HERKES SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMELİ’

Roboskî Katliamı ile ilgili hakikatin ortaya çıkması için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini kaydeden Yalçın, cezasızlık politikasından vazgeçmesini istedi. İHD Cezaevi Komisyonu Üyesi Hasan Yalçın, son olarak şöyle dedi: “Yine Roma Statüsü çerçevesince değerlendirildiği vakit yaşanan bu katliamın, insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğu gerçeğinin kabul edilmesini istiyoruz. Ayrıca ailelerin adalete erişimin sağlanması için tüm engellerin bertaraf edilmesini gerektiğini hatırlatıyoruz.”

Kaynak: Etha