HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encu’den referandum çağrısı

Tutuklu HDP’li vekil Ferhat Encu, yaklaşan referandum oylamasına ilişkin Şırnak halkına gönderdiği mektupta, “Yapılan hukuksuzlukların üstünün kapatılmaması demokrasinin rafa kaldırılmaması için Hayır” çağrısında bulundu.

Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Şırnak Milletvekilli Ferhat Encu, referanduma ilişkin Şırnak halkına çağrı mektubu gönderdi. “Hukuk, demokrasi, ahlak ve vicdan gibi insani değerleri hiçe sayarak bütün bunların yerine mutlak bir despotluğu ikame eden iktidara karşı dün nasıl dik durduysanız bugün de aynı duruşu sergileyeceğinizden eminim” diyerek herkesi sandık başında “Hayır” demeye çağırdı.

Encu’nun kaleme aldığı mektup şöyle:

“Sevgili Şırnaklı hemşerilerim, Botan’ın yiğit kadınları ve erkekleri, Mehmet Tunçların, Pakizelerin, Taybet Anaların yoldaşları!

İçinde bulunduğumuz bugünler, tarihin en önemli ve en zorlu günleridir. Bu zorlu ve bir o kadar da önemli günlerin sorumluluğunu iliklerimize kadar hissediyoruz. Botan’ın bu sorumluluğun farkında olduğundan kimsenin şüphesi yok. Her mahallesine, sokağına, evine tarihsel direnişleri, destansı yiğitliklerini sığdırmış olan sizin gibi bir halkın vekili olma bahtiyarlığını, onurunu ve gururunu da iliklerime kadar hissediyorum. Bu da benim sorumluluğumu bir kat daha arttıran bir durumdur.

Sevgili Şırnak halkı,

Kürdistan’da ve Türkiye’de son iki yıldır yaşanan zulüm gittikçe otoriterleşen despot bir yönetimin iktidarını sağlama alma çalışmalarıdır. Hukuk, demokrasi, ahlak ve vicdan gibi insani değerleri hiçe sayarak bütün bunların yerine mutlak bir despotluğu ikame eden iktidara karşı dün nasıl dik durduysanız bugün de aynı duruşu sergileyeceğinizden eminim.

Sevgili Botanlılar,

Çok büyük acılar yaşadınız. Beraber tanıklık ettiğimiz ve hafızamıza kazınan bu acıları ömrüm yettiğince her şartta ve her ortamda dile getirecek ve adalet, hak, hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğim.Cizre bodrumlarında diri diri yakılanların, bedeni bozulmasın diye buzdolabında bekletilen Cemile’nin cenazesi günlerce sokakta bekletilen Taybet Ana’nın, küçücük bedenine rağmen katledilen Miray bebeğin, Pakizelerin, Sevêlerin, Fatmaların, Mehmet Tunçların anısına sadık kalmak en büyük hedefimizdir.

Değerli Dostlar,

Bildiğiniz gibi iktidarını ve zulmünü sağlama almak için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP Hükümeti ülkeyi bir referanduma zorladılar. 16 Nisan’da oylanacak olan Anayasal değişiklikler ile iktidar bugüne kadar Kürt illerinde ve Türkiye’nin genelinde yaptığı hazırlıklarını, hukuksuzluklarını örtmeyi ve getirilen değişiklikler ile bu zulümlerine davam etmeyi amaçlıyor. Botan halkının ise, yapılan hukuksuzlukların üstünün kapatılmaması demokrasinin rafa kaldırılmaması için ‘Hayır’ diyerek cevap vermesi gerekmektedir.
Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.”

Kaynak : Dihaber