HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encu gözaltına alındı

Yannis Vasilis Yaylalı

HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encu Cizre’de bulunan Serafettin Elçi havaalanında gözaltına alındı.

Alınma nedeni tam olarak bilinmemek ile birlikte Ferhat Encu’yu tahliye eden mahkemenin kararına savcının itiraz ettiği biliniyor. Şimdi telefon aracılığı İle ulaştığımız Veli Encu havaalanındaki gözaltınin nedeninin Ferhat Encu’yu Serbest bırakan mahkemeye savcının itirazı olabileceğini söyledi.

HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encu’yu karşılamak için Serafettin Elçi havaalanına giden ailesi ve köylüler Cizre adliyesine getirilen Encu için adliyeye girmek isteyenince polisler buna izin vermedi.

HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encu şu an hala getirildiği Cizre adliyesinde tutuluyor.

Ne olmuştu:

Şırnak 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ‘Silahlı terör örgütü üyesi olmak’ ve ‘Örgüt propagandası yapma’ suçlamalarıyla 22 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Encü’nün tutukluluk durumu ve avukatlarının tahliye başvurularını değerlendiren mahkeme, sanığın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar vermişti.

Encu, 4 Kasım’da ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla tutuklanmış ve Kandıra F Tipi Cezaevi’ne konulmuştu. Hakkında 22 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Encu, önceki gün serbest bırakılmıştı.