HDP milletvekili Beştaş proje okullarını sordu

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş proje okullara yönelik OHAL uygulamasını sordu.

Kaynak : Siyasi Haber

Türkiye genelinde 2016-17 eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla 150’den fazla okulda 8 yıldan uzun süre görev yapan yüzlerce öğretmen MEB kararnamesiyle başka okullara sürgün edilmişti. Öğretmenlerine sürgün dayatmasına karşı imzalar toplayıp basın açıklamaları yapan öğrenciler okullarını ve öğretmenlerini bırakmayacaklarını belirtmişlerdi. Kadıköy Anadolu Lisesinde ise sürgün protestosunda 2 öğrenci gözaltına alınmıştı.

 'Bütün okullar İmam Hatip olacak' sözleri ve Proje okullar meclis gündeminde

Daha sonrasında Kabataş Erkek Lisesi’ne Müdür Yardımcısı Şakir Voyvot’un “Bütün okullarımızın imam hatip lisesi gibi olması zamanı geldi, dağı taşı imam hatip lisesi dolduracağız, bundan 25 sene sonra İslami hükümlere geçmiş ülkelerinin haberlerini kutlayacağız” sözleri üzerine tepkiler de büyümüştü.

HDP Adana milletvekili Meral Danış Beştaş liselerin durumu ve Şakir Voyvot’un sözlerini soru önergesiyle TBMM’ye taşıyarak MEB’in konuya ilişkin açıklama yapmasını talep etti.

20 soruluk önergenin öne çıkan başlıkları şu şekilde:

-Proje okul nedir? Proje okul olarak tanımlanan uygulamanın kapsam ve dayanağı nedir? Proje okulların diğer okullardan farkı nedir?

-Uygulamanın adı neden “proje okul”dur? Proje ile kast edilen nedir? Bu uygulama ile amaçlanan neyin projesidir?

-Bakanlığınızın 1 Eylül 2016  tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren İstanbul Lisesi, fen liseleri, bazı imam hatip liseleri, sosyal meslek liseleri, hazırlık sınıfı olan Anadolu liselerinin ve diğer önemli okulların da aralarında bulunduğu proje okullarına ilişkin yönetmelik ile amaçlanan nedir?

-Eski uygulamaya göre “proje okul” kapsamında eğitim kadrosu değiştirilen okullara yeni öğretmen atamalarında sınav uygulamasının kaldırılma gerekçesi nedir? Eğitim başarısı yüksek olan okullara atanan yeni eskisi gibi öğretmenlerin sınava tabi tutulmamasının sebebi nedir? Neden yeni uygulama ile söz konusu okulların akademik başarılarının düşürülmesi amaçlanmaktadır? MEB yeni atamaları hangi kriterlere göre yapacaktır?

-Proje okul uygulamasının Türkiye’nin en başarılı liselerde başlatılma sebebi nedir?

-Kaç okul “proje okul” uygulamasına tabi tutulmuştur? Bu okullar hangileridir? Hangi ilde kaç okul bu kapsamdadır?

-Hâlihazırda kaç öğretmen “proje okul” uygulaması ile okul değiştirmiş yahut emekli edilmiştir? Proje okul kapsamında görev yeri değiştirilen öğretmenlerin akıbeti ne olmuştur?

-Kabataş Lisesi’nin müdür yardımcısı Şakir Voyvot’un “Bütün okullarımızın imam hatip lisesi gibi olması zamanı geldi…. Elhamdülillah dağı taşı imam hatip lisesi dolduracağız”  şeklindeki ifadeleri ile kast edilen nedir?

-Kabataş Lisesi’nin müdür yardımcısı Şakir Voyvot’un “Bütün liselerin kapısında Anadolu Gençlik teşkilatının olması gerektiği”ne dair ifadesi ve “Bundan 25 sene sonra İslami hükümlere geçmiş ülkelerinin haberlerini kutlayacaklarını”beyan atmesinin izahı nedir?

-Kabataş Lisesi müdürünün ifade ettiği sözler ve proje okul uygulamaları ile form değiştiren eğitim sistemi ile amaçlanan islami temellere dayalı eğitim modeline geçiş midir? Proje okul kapsamında ataması henüz yapılan müdür yardımcısı bu yeni eğitim modelini halka ilan mı etmektedir?

-Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencilerinin demokratik ifade biçimleri neden polis müdehalesine konu olmuştur? Amaç öğrencilerin düşüncelerini ifade etmelerinin engellenmesi ve yeni bir eğitim modelinin polis zoru ile dayatılması mıdır?