Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Halfeti’de neler yaşandı? Av Gökhan Dayık yaşananları  anlattı:

Halfeti’de neler yaşandı? Av Gökhan Dayık yaşananları  İznews’e anlattı

97

 

Halfeti’de neler yaşandı? Av Gökhan Dayık yaşananları  İznews’e anlattı

Mezopotamya24 -Av. Gökhan Dayık  olayı şöyle anlatıyor:

“Müvvekilimle görüştüm tanınmaz haldeydi. Şanlıurfa’nın Halfeti İlçesine bağlı Dergili köyünde geçtiğimiz gün meydana gelen olayda, 1 polis yaşamını yitirirken, 2 polis de yaralandı.”

Çatışmanın olduğu Dergili köyünde asker ve polis ablukası sürerken, çok sayıda kişi gözaltına alındı. Şanlıurfa’nın Halfeti İlçesinde düzenlenen operasyonda gözaltına alınanlara işkence yapıldığı iddiaları tepki çekti.

Gözaltına alınanlara ait olduğu iddia edilen fotoğrafı sosyal medyada paylaşan Şanlıurf’a Barosu, savcılık hakkında adliyeye  dilekçe verilerek suç duyurusunda bulundu.

2753955F-883E-45CE-A4CE-EDFDCD9B9401

İşkence iddialarına yönelik İznews’e konuşan Urfa Barosu İnsan hakları komisyonu başkanı Av. Gökhan Dayık, gözaltında ki şüphelilerin durumun çok vahim olduğunu ve gözle görülecek derece darp ve cebire uğradıklarını söyledi.

Dayık, “Gözaltı süresinin 4 gün daha uzatılarak işkencenin hem fiziksel hemde psikolojik olarak devam etmekte. Şu an geçici terörle mücadele kanunu işletiliyor. Bu kanunla toplamda 12 güne kadar gözaltında tutulabileceklerini söylüyorlar.”

Dehşet şeyler anlatılıyor ancak şu anda paylaşamayız. Baro bünyesinde bulunan İnsan hakları merkezi, gözaltı süresi boyunca her gün iki avukatı TEM’e gönderecek. Bu şekilde işkence iddialarına karşı geçici bir önlem almaya çalışacak. Bu girişim işkence iddialarını engeller mi? Engelleyemez, ama belki azaltabilir. Dün görüştüğüm muveklimde problem yoktu. Diğer şüpheliler için tanınmaz halde olduğunu söyledi.

108EB666-812E-4260-A771-2AC2F2503BCA

“Gözaltında olan şüphelilerin 3’ü çocuk, 1’i zihinsel engelli, bir kadınında fiziksel engeli var ve yaşı 70 üzerinde olan kişilerde bulunmakta. Gözaltında bulunanlardan biri Suphi Gül, fiziksel ve zihinsel engellidir.”

Şanlıurfa barosu avukatlarından Dayık, “H.A. adlı şahısın yoğun işkenceden dolayı yoğun bakıma kaldırılmış, fakat hangi hastanede olduğunu ne biz, ne de ailesinden herhangi kimse biliyor.”

Görgü tanıklarının bize anlattıkları, “Kadınları yere atarak karınlarına tekmeler atılıyor, yoğun kanamaları oluyor. Tecavüzle tehdit ediliyorlar. Erkeklerin cinsel organlarına elektrik veriliyor. Tüm bunlarla ilgili Şanlıurfa Barosu olarak, olayı ilk gece yarısı duyduğumuzda hemen Başsavcılığa ihbarda bulunduk, dikkate alınmadığını görünce bu sefer sosyal medya üzerinden herkesin huzurunda ihbarda bulunduk. Sabah erken saatlerinde ise Baro olarak suç duyurusunda bulunduk” dedi

 

Kaynak: Mezopotamya24