Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Gereksiz eşyalar doğaya zarar veriyor

274

Küresel ısınmaya yol açan karbondioksit salınımlarının nasıl azaltılacağı konusunda dünya ülkeleri uzlaşamazken, günlük yaşamda kullanılan eşyaların aşırı ve gereksiz biçimde satın alınması çevreye büyük zararlar veriyor. Fransa Çevre ve Enerji Tasarrufu Ajansı (ADEME) tarafından yapılan bir araştırmada, bireylerin günlük yaşamda bilinenden çok fazla eşya biriktirdikleri ve atmosferde kirliliğe neden olduklarına dikkat çekildi. ‘Eşyaların Gizli Yüzü’ başlıklı araştırmaya göre, ülkede her bir hanede tonlarca eşya biriktiriliyor. Bir kısmı günlük yaşamda kullanılmamasına rağmen her bir evde biriktirilen eşyaların ortalama 2,5 ton ağırlıkta olduğu belirtilen araştırmada, her bir eşyanın üretimi için onlarca kat daha fazla hammaddeye ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.

Kirlilik yaratıyorlar

Araştırmaya göre, Fransızların hanelerinde ortalama 34 elektronik alet olduğunu sandıkları ancak bunun gerçekte 99 civarında olduğu belirtildi. Üstelik bu aletlerin ortalama 6 kadarı hemen hemen hiç kullanılmamasına rağmen satın alınmış. Aynı araştırmada dikkat çekilen bir diğer nokta ise, evlerde biriktirilen ve toplam ağırlıkları ortalama 2,5 tonu bulan eşyaların üretimi için gereken hammaddeler. Buna göre, bir evdeki 2,5 tonluk eşyaların üretimi için ortalama 45 ton hammadde gerekirken, ortalama 6 ton karbondioksit (CO2) salınıyor.

Ne yapmalı? Araştırmada tüketicilerin aşırı hammadde tüketimi ve karbon salınımını önlemek için yapmaları gerekenler de sıralanmış. Bireylerin çok nadiren kullandıkları eşyaları ödünç alma veya kiralama yöntemine başvurmaları istenirken, televizyon veya telefon gibi aletlerin aşırı büyük olmamaları tavsiye ediliyor. Ayrıca birçok ürünün yenisinin alınması yerine ikinci el olanlarına ağırlık verilmesi de tavsiyeler arasında.

PARİS

Kaynak : Yeni Yaşam Gazetesi