Gazeteci Encu'ye sosyal medya paylaşımları nedeniyle soruşturma

PicsArt_01-19-04.45.12

19 Ocak / 09:48/ 2016

ŞIRNAK (DİHA) – Sıkıyönetimin sürdüğü Silopi’de bulunan gönüllü DİHA muhabiri Faruk Encu hakkında sosyal medyada sıkıyönetim bölgelerinde yaşananlar ile ilgili yaptığı paylaşımlar nedeniyle Uludere Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Halkın öz yönetim direnişine karşı 37 gündür sıkıyönetimin sürdüğü Silopi’de bulunan gönüllü DİHA muhabiri Faruk Encu hakkında sosyal medyada sıkıyönetim bölgesinden geçtiği haberlere dair yaptığı paylaşımlar ve yorumları ile Roboski’den geçtiği haberler hakkında Uludere Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Gülyazı Karakolu tarafından “Devleti aşağılamak suçu” iddiasıyla hakkında soruşturma açılan Encu hakkında 3 gün içerisinde ifade vermemesi durumunda yakalama kararı çıkartılacağı belirtildi.

Soruşturmaya tepki gösteren Encu, “Roboski katliamını ve Silopi’de uygulanan insanlık dışı uygulamaları kamuoyuyla paylaşmak için yapmış olduğum haberler ve sosyal medyada yaptığım paylaşımları gerekçe gösterilerek hakkımda soruşturma başlatılmış. Roboski’de 34 akrabamı katlettiler. Katliamın üzerini kapatmak için her yolu denediler. Bunun için bizi susturmak için her türlü alçaklığa başvuruyorlar” dedi. Encu paylaştığı ve soruşturmaya konu olan haberler arasında Cizre’de katledilen 3 aylık Miray bebeğin ve Silopi’de ambargoya karşı halkın kurduğu komünler haberlerinin olduğuna dikkat çekerek, “On gün önce Nedim Oruç arkadaşımızı yaptığı haberlerden dolayı keyfi bir şekilde tutukladılar. Bir kişi kalana kadar mücadele edeceğiz. Ben sadece gerçekleri yazdım e paylaştım. Şahit olduklarımız ve çektiğimiz görüntüler tarihe not düşecek” diye konuştu.

Roboski katliamında kardeşini kaybeden Roboski-Der Başkanı Veli Encu de twitter hesabından yaptığı “Katil AKP katil devlet” paylaşımı nedeniyle “Devletin kurum ve organlarının aşağılama” iddiasıyla ifadeye çağırıldığı öğrenildi. Devletin Roboskili aileleri cezalandırmaya devam ettiğini ifade eden Encu, “Hem bizi katlettiler, hem de bize soruşturma üzerine soruşturma açmaya devam ediyorlar, ama bu soruşturmaları bizi haklı davamızdan caydırmayacaktır” şeklinde konuştu.

barisicinaktivite@gmail.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *