Ferhat Encu'den Efgan Ala ve Havuz medyasına yazılı cevap

IMG_20151216_120945

Yannis Vasilis YAYLALI 

İçişleri Bakanı Efkan Ala ve havuz medyasının HDP Şırnak m.vekli Ferhat Encu hakkında yaptığı karalama kampanyasına ilişkin basın açıklaması metnini olduğu gibi yayınlıyoruz

Bir milletvekili olarak halkımın yanında yer almak, bir gelenek haline gelen devletin zulmüne yerinde şahitlik etmek için sokağa çıkma yasağının ilan edildiği günden bu yana Silopi’de bulunuyorum. Ne yazık ki iktidar ortalığı savaş alanına çevirdiği için ve can güvenliğimiz bulunmadığı için bir evde mahkumiyetimiz devam ediyor.
Bulunduğum eve baskın yapan yüzü maskeli, ellerinde savaş silahları bulunan tam tekmilli güvenlikçiler önce dış kapıyı kırarak içeri girdiler daha sonra herhangi bir bilgi ve belge göstermeden evleri basıp kapıları kırarak aramalara başladılar. Bu sırada kendimi tanıtıp yaptıklarının yasa dışı olduğunu belirtmiş olmama fiili ve sözlü saldırılar ile karşılık verdiler.
İki gündür neredeyse bütün medya organlarında şahsıma karşı bir kara propaganda süreci başlatılmış durumda. Yandaş medyaya demeç veren İçişleri Bakanı Efgan Ala benim polis ile işbirliği yapmam gerektiğini, burada bulunmamam gerektiğini belirtmiş.

Sayın Efgan Ala

Bu tür durumlarda, yani polislerin namlusunu halka çevirdiği bir durumda polis ile işbirliği yapanlara bizim burada tırşıkçı derler. Ben polisin namlusunu halka çevirdiği bir durumda polis ile işbirliği yapayım diye seçilmedim. Tam aksine halkın hedef alındığı her durumda onların yanında yer almak için söz verdim. Yani tırşıkçı olmama sözü verdim. Kendi vekilleriniz ve bölgedeki yöneticilerinizden bunu bekleyebilirsiniz ama biz tırşıkçı olmaktansa halkımızın yanında yer alıp bedel ödemeyi yeğleriz.
Sayın Efgan Ala ikimizde mecliste bulunuyor olmamız ve ikimizde seçilmiş olup demokrasi gereği halkın iradesini mecliste temsil ediliyor olduğumuz için sizin ile hasbelkader meslektaşız. Sizin polise karşı beni koruyup benim ile işbirliği yapmanız gerekmez mi?

Sayın Efgan Ala bir şehrin nüfusundan daha fazla yüzü maskeli asker göndermişsiniz buraya sizler 28 Şubat’ta yaşadığınız anti demokratik mağduriyetlerinizin semeresi ile iktidara geldiniz. 28 Şubat’ta Sincan sokaklarında tank yürüttükleri için demokrasi rafa kaldırılmış ve darbe yapılmıştı. Şu anda Silopi, Cizre, Nusaybin, Dargeçit, Sur vb. şehirlerin sokaklarında yüzlerce tank cirit atıyor. Bu sizi de darbeci yapmaz mı?

Malum Medya’ya

Oralarda klavye başında oturarak haber yapmak çok kolay. Ama habercilik bu olmasa gerek. Şahsıma karşı yaptığınız karalama kampanyasını yerinde görmek isterseniz buyurun gelin buralara hakikatin ne olduğuna şahitlik edin.
Bulunduğum eve aramaya gelenler ellerinde herhangi bir izin kağıtları bulunmamaktaydı. Benim talebimden sonra yaklaşık yarım saat sonra gidip alıp geldiler. Bir milletvekili olduğum için talep ettikten sonra gidip çıkarıp getirdiler ama burada hiçbir ev herhangi bir izne bağlı olarak aranmıyor. İşgalci bir zihniyet ile evler kırılarak içeri giriliyor. Ve baştan sona hukuk ve insan hakları katlediliyor.

Askerler ile yaptığım tartışmanın sadece bazı noktalarını kesip onu servis ediyorsunuz. Oysa başından sonuna kadar nelerin olup bittiğini kayda alıp kendi sosyal hesabımdan paylaştım. Hiç olmasa oraya bakın.

Bulunduğum evde yapılan aramada silah olduğu şeklinde haberler yapılıyor. Yapılan arama neticesinde ne buldukları hazırladıkları tutanakta mevcut. En azından o tutanağa baksaydınız. Evde buldukları bıçağı mı silah olarak değerlendiriyorsunuz? Hanginizin evinde bıçak yok?

Bulunduğum evi önce işgalci bir zihniyet ile arayıp sonra çatıya keskin nişancı koyarak halkı katletmek sizi de rahatsız etmiyor mu?

Selam ve sevgiler

Ferhat Encü (Şırnak Milletvekili)

 ***

NE OLMUŞTU 

Anadolu Ajansının editör masası  programın da gundemi degerlendiren Efgan  Ala’ya  program sunucusu tırnak icerisinde yer alan şu provokatif soruyu sordu : “Güneydoğu’da süren operasyonlar kapsamında güvenlik güçlerine ateş açılan yerle alakalı bir arama yapmak için güvenlik güçlerinin gittiği evde HDP Milletvekili Ferhat Encü, polisleri eve almamak için direniş gösterdi, zorluk çıkardı. Polislere, “Bana vekil bey, Ferhat bey diyeceksiniz” diyen Encü polislerin elinde arama kağıdı olmasına rağmen eve sokmamak için direndi.”

171220151256180395941_2

İç işleri Bakanı  Ala  ise bu soruya  şu cevabı vermisti “Milletvekili milletin sorunlarını çözmek için vardır. Görevleri budur. Polis orada terörist faaliyetleri sonlandırmak için var. Normal mantıkta bu vekilin polisle iş birliği yapması gerekir. Oradaki evlerde arama yapılacak mı yapılmayacak mı buna yargı karar verir. Bir vekilin olması gereken yer meclis, özgürlüklerin, vatandaşların hukukunu savunmak. Teröristlere karşı oradaki çocukların eğitim hakkını savunmak, esnafa sahip çıkmaktır, vatandaşın yürüme hakkını savunmaktır. HDP’li vekilin yaptığı siyaset değildir. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Bu demokrasiyi hendeklere gömmeye çalışmaktır. Bölge insanının dirayetini hendeğe gömmektir”

Havuz Medyası ise ; 

Aksam gazetesi “Hücre evinden HDP milletvekili çıktı ” manşeti ile manupilatif haber yapmıştı.

aksam_2015-12-17

barisicinaktivite@gmail.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *