Ezidiler Roboskiye gelmeye devam ediyor

Şengalden yürüyerek Rojava’ya oradan da Zaxo’ya YPG-HPG gerillaları tarafından getirilen Şengalli Ezidi Kürtler Federatif Kürdistan’dan 15 nolu sınır yolunu kullanarak Roboskiye gecmeye devam ediyorlar.Roboski halkı Şengalden gelen Ezidi halkına elinden gelen desteği veriyor. Şengalli Ezidi Kürtlerine gerçekleştirilen katliama Birleşmiş Milletler hala sessizliğini koruyor.Amerika birleşik devletlerinin yine kendi başına de-facto bir durum ile KDP nin düşen imajını kurtarmak için gösteri tarzında müdahalesi kabul edilebilir bir durum değil.

Birleşmiş milletlerin bu durumlarda yapacağı şeyler belli olmasına rağmen sessizliği manidar bir geçmiş katliamı bize hatırlattı.Saraybosna kentinde bosnalılara yapılan katliamda BM’lerin rolunun ne kadar büyük olduğu halde göstermelik mahkemelerde Sırplar yargılanırken hiç bir BM yetkilisinin yargılanmaması uluslararası kamuoyunun çifte standartını ortaya koymaya yetmiştir.Bugün 95 ‘in o karanlık günlerinin sessizliği devam etmektedir.

PKK-YPG güçleri insanlığın oluşmuş değerlerinin koruması herkes tarafından takdir ile karşılanmıştır. Bu koruma durumu şiddetin yoğunluğuna baktığımızda yeterli olmadığını katledilen insanların yirmi bine yaklaşmış cesetleri açıklamaktadır. bazılarına göre görünmek istemeyen sayıları oluşturur.bazılarına göre ise bir daha asla tamir olamayacak büyük bir soykırımı ifade eder. Büyük insanlık bir kere daha sınıfta kalmıştır.Gözü dönmüş kapital çıkar için kümse elini, oynatmamıştır.İŞİD’e herkes kendi cephesinin çıkarına göre yaklaşmış ve soykırıma varan saldırılar,bir toplu refleks diye açklama gafletine düşülmüştür.

 

Biz Roboski için mücadele veren aktivistler bu tavra yabancı değiliz.Kendi işidimizi bağrımızda taşıdığımızın farkında hareket ediyoruz.Bu açıklamaların çoğu Roboski katliamında da yapılmış ve söz konusu resmi ideolojinin dışında kalmış bir halk ve inançsa görünmezden gelinmiştir. kapitalist üretim ilişkisi bir kere daha rantın üzerinden insana bakmış ve katliamı seyretmekle yetinmiştir.BM ve benzeri tüm kurumlar bu yapının devamı olma özelliğine nasıl sahip olduklarını gösterip tüm dünyaya rezil olmuşlardır.

 

Şengal halkına biri Şengal dağında diğeri Roboski sınırında iki insani kolidor sağlayan güçler katliamın derinleşmesini önlemişlerdir…Fakat her şey bitmiş degil kış yaklaşmakta ve gelen onbinlerce Şengallinin mutlaka barınma sorunu halledilmelidir.