Evinde özyönetim ilan eden aktivistlere soruşturma

PicsArt_1449955065315

JINHA

ŞIRNEX – “Devletin asker, polis, zulüm ve katliamının olduğu yerde öz yönetimimizi ilan ediyoruz” diyerek kendi evlerinde öz yönetim ilan eden barış aktivistleri Meral Geylani ve Yannis Vasilis Yaylalı hakkında “halkı kışkırtmak” gerekçesiyle soruşturma açıldı.

Şırnak’ın Uludere (Qıleban), Ortasu (Roboski) köyüne 3 yıl önce yerleşen barış aktivisti ve aynı zamanda JINHA muhabiri olan Meral Geylani ve barış aktivisti, Vicdani Ret’çi ve gazeteci Yannis Vasilis Yaylalı’ya evlerinde öz yönetimlerini ilan ettikleri gerekçesiyle Uludere Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldı. “Halkı kışkırtmak” gerekçesiyle açılan soruşturma kapsamında aktivistler bugün ifade vererek, soruşturmanın çözüm sürecinin “dondurulması”nın hemen ardından açılmasının manidar olduğunun altını çizdi. Aktivistler öz yönetimin bir hak olduğunu ve bu konuda suç sayılabilecek her hangi bir şey yapmadıklarının vurgusunu yaparak, “Her kes bu topraklarda kendi iradesiyle hareket edebilir” diye belirtti.

‘Siz burada olamazsınız, buraya ancak devletin gazetecisi girer’

Hakkında birçok soruşturma açılan Yannis, geçtiğimiz haftalarda Vicdani Ret’çi olduğu nedeniyle, “halkı askerlikten soğutma” gerekçesiyle yine soruşturma açıldı ve 2 defa gözaltına alındı. Yannis ayrıca Demokrat Haber’de kaleme aldığı yazısı nedeniyle de yine soruşturmalık olurken, Meral Geylani ise 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde gerçekleşen etkinliğe katılması başta olmak üzere, Yannis ve HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü ile birlikte Roboski’de bulunan yaylalarda askerler tarafından yapılan ihlalleri görüntülemek adına bulunmaları nedeniyle yine soruşturmalık oldu. Meral’e silah doğrultan asker, “Siz burada olamazsınız, buraya ancak devletin gazetecisi girer” şeklinde ifadelerle tehditlerde bulunurken, muhabirimiz asker hakkında şikayetçi olmuştu. Ancak buna karşı asker de yine Meral ve Yannis’ten şikayetçi olduğunu belirterek davacı oldu. 

‘Zulüm ve katliamının olduğu yerde özyönetimimizi ilan ediyoruz’

Meral ve Yannis’in evlerinde ilan ettikleri öz yönetim deklarasyonu ise şöyle: “7 Haziran yenilgisi sonrası Kürdistan’da polis ve askerleşen devlete karşı KCK çağrısıyla Silopi ile başlayan özyönetimlere, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Bu ülkede Türkiye Cumhuriyeti’nin dışında bir devlet asla kabul edilemez. Bu açıklamayı kimler yapıyorsa ağır bir bedel öderler’ demesinin ardından, özyönetim ilanı yapan yerlere cüzamlı muamelesi yapıldı. Silopi ile start alan ilanlar Nusaybin, Cizre, Batman, Bitlis, Hakkâri, Gever, Varto, Bulanık, Erdemit, Özalp, İpekyolu, Doğubayazıt, Sur, Silvan, Lice ve İstanbul’un Gazi’de ve Gülsuyu gibi mahallelerinde birçok bölge de özyönetim ilan edildi. Öz yönetim ilan edilen bölgelere devlet var gücü ile yüklendi. 35 günlük bebekten, 75 yaşındaki yurttaşlara kadar yüzlerce insan katledildi. Bugün ise, seçimlere dönük terörize edilen özyönetim bölgeleri üzerinden devşirilen rant hükümet tarafından şova dönüştürmeye çalışıyor.

‘Kendi evimizde öz yönetim ilan ediyoruz’

Devletin cop ve top, zulüm ve katliam olduğu yer de biz de özyönetimlere desteğimizi açıklıyoruz. Devleti ve kurumlarını tanımıyoruz. Biz de kendi evimizde öz yönetim ilan ediyoruz.
Siirt’de senin yaptığın hırsızlık ve katliamlara karşı öz yönetimini ilan etti. Leş Kargaları gibi oraya üşüstün, yarın bir gün Silvan, Cizre, Gever de olduğu gibi Siirt’ten sivil ölüm haberlerine hazır olun. Unutmayın Kürdistan da devlet sadece polis ve asker ve onların genç yaşlarında bizden kopardığı yüzlerce can demektir.

‘Niyesini Kürdistan’da yaşayarak öğrenebilirsiniz’

Mümkün olduğu kadar devlet ile olan ilişkimizi askıya alıyoruz. Biz aslında zaten Roboski aileleri ile birlikte Roboski’nin failleri ortaya çıkıncaya kadar devletin tüm yargılama mekanizmalarını ret etmiş ve bu şekilde tutum içerisine girmiştik. Yıllardır Roboski’de adalet için mücadele yürütüyoruz ve yücelttiğiniz devletinizden üzerimize düşen ise sadece katliamları bir de bitmek bilmeyen mahkeme süreçleridir.

Hal böyle iken kalkıp niye böyle yapıyorsunuz diyenlere gelin bizim yaşadığımız Kürdistan da bir saat yaşayın diyoruz. Mahkemeye zorla götürülme durumları hariç, tüm sorunlarımızı yaşadığım yerde bulunan özyönetim mecralarında ve halk meclislerini kullanarak çözeceğimizi ilan ediyoruz.

‘Hadi bakalım bize ne zaman saldıracaksınız’

Hadi bakalım bizim evimizin etrafını ne zaman sarıp bize saldıracaksınız merak ediyoruz. Savunmamızı iki adet Gopal (değnek ) ile yapacağız, Gopal deyip geçme kenir ağacından, bir kaçınızın canı yanacağını garanti ediyorum. Tank, top, panzer ve diğer şeylerinizin hazırlığını buna göre yapın.

Kaçmıyoruz, buradayız, inadına direneceğiz.

Hepimize öz yönetim ilanımız kutlu olsun, tanımıyoruz kardeşim zorla mı? Bu da bizim toplum ve kurumları ile olan ilişkimizde kendi sözleşmemizdir …”

barisicinaktivite@gmail.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *