ESP Ğadir Hum Bayramı’nı kutladı

Arap Alevi halkının Ğadir Hum Bayramı’nı kutlayan ESP, Ğadir Hum Bayramı’nın bölgesel resmi tatil ilan edilmesini, zorunlu din derslerinin kaldırılmasını, yer isimlerinin iade edilmesi, anadilini öğrenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını istedi.

İSTANBUL- Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Arap Alevi halkının Ğadir Hum Bayramı’nı kutladı.

Yazılı bir açıklama yapan ESP, “Arap Alevi halkının Hz. Ali’ye biadını ifade eden ve en kutsal gün kabul edilen Ğadir Hum Bayramı her yıl olduğu gibi bu yıl da toplumsal birlik ve dayanışma duygularıyla kutlanacak” dedi.

Ğadir Hum Bayramı’nın Mersin, Adana ve Antakya’dan Suriye ve Lübnan’a uzanan bir coğrafyada varlığını sürdüren Arap Alevi halkı için inancına ve kimliğine bağlılığı sürdürmenin temel geleneği olduğunu hatırlatan ESP, Arap Alevilerinin de Türk devletinin tekçi ve inkarcı politikalarının hedefi olduğuna dikkat çekti.

 

‘SURİYE’DE ALEVİLER KATLEDİLDİ’

 

Suriye’ye yönelik emperyalist saldırıların ve iç savaşın büyük acılar yaşattığı bir dönemde Ğadir Hum Bayramı’nın çok önemli bir yerde durduğunu belirten ESP, şunları belirtti: “Lübnan’da Cebel Muhsin, Suriye’de Lazkiye, Maan, İştebrak, Humus ve Adra’da yapılan kitlesel katliamlar, Fua ve Kefarya’da ise aylardır AKP destekli Nusra Cephesi ve Fetih Ordusu’nun kuşatması ve tehdidi Arap Alevi halkın yaşadığı yüzyıllardır süren baskı ve zulmün güncel örnekleridir. Suriye başta olmak üzere Ortadoğu’da gerici faşist DAİŞ, Nusra, ÖSO, Ahrar’uş Şam gibi çetelerin Alevi katliamlarına her geçen gün yenisi ekleniyor.”

 

‘ARAP ALEVİLERİN TALEPLERİ GÖRMEZDEN GELİNİYOR’

 

AKP döneminde Arap Alevilere yönelik baskı ve nefretin arttığına dikkat çeken ESP, “Sapkın, müşrik ve dinsiz olarak nitelendirilen ve bu yüzden tarihi boyunca ibadetini dahi gizli gerçekleştiren Arap Alevi halkımızın Ğadir Hum bayramının bölgesel resmi tatil ilan edilmesi, zorunlu din derslerinin kaldırılması, yer isimlerinin iade edilmesi, anadilini öğrenmenin önündeki engellerin kaldırılması gibi pek çok talebi devlet tarafından görmezden gelinmeye devam ediyor” dedi.

Arap Alevi halkının bayramını kutlayan ESP, sosyalistler olarak inancın ve kimliğin baskılanması karşısında verilen mücadeleyi sahiplendiklerini vurguları, “Katliam ve nefret söylemlerini lanetliyoruz” dedi.

Suriye’de Alevi halkının zorlukla ortaya koyduğu çetelere karşı öz savunmasını selamlayan ESP, “Gezi’den Rojava’ya ve Suruç katliamına mücadelede şehit düşen Arap Alevi halkının yiğit evlatları Ali, Ahmet, Abdocan’ı, Harbiye’nin Halil Hammis’ini ve sosyalist gençliğin Samandağlı şehidi Okan Pirinç’i saygıyla anıyoruz” diye belirtti.

http://www.etha.com.tr/Haber/2015/09/30/guncel/esp-gadir-hum-bayramini-kutladi/

ETHA