Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Ermeni Soykırımıda dahil insan tarihinin en korkunç 4 soykırımı

ABD kaynaklı “Times Square Chronicles” gazetesi, 1915 Ermeni Soykırımı dahil insan tarihinin en korkunç 4 soykırımları konu aldı.

120

ABD kaynaklı “Times Square Chronicles” gazetesi, 1915 Ermeni Soykırımı dahil insan tarihinin en korkunç 4 soykırımları konu aldı.

Makalenin önsözünde, “Tarih, korkunç olaylarla doludur, haklı çıkarılması asla ve asla mümkün olmayan soykırımlar ise bunların en kötüleri. Ama buna rağmen, genellikle siyasi grupların inisiyatifi ve eliye bu olaylar gerçekleşmeye devam ediyor. Demek ki bu korkunç olaylar, herhangi birinin, onları durdurmak için verimli bir yöntem buluncaya kadar devam edecek” ifadelerine yer verildi.

Ermeni Soykırmı’na dair kısmında ise 1.5 milyon kişinin canını alan Soykırım’ın, resmen insan tarihinin ilk modern soykırımı olarak kabul edildiği hatırlatıldı.

“Bu vahşet sonucunda kurbanların sayısı daha fazla olabilirdi, ancak bu 1.5 milyon, Ermeni halkının yüzde 50’ni oluşturuyordu. Kitle katliamının ilk hedefi sağlıklı erkeklerdi. Türkiye bugüne kadar bu suçun bir soykırım olduğunu kabul etmeyi reddediyor” denildi.

“Times Square Chronicles”, insan tarihinin en korkunç 4 soykırımlar arasında Yahudi Soykırımı (Holocaust, 1941-1945, 6 milyondan fazla kurban), Holodomor (Ukrayna, Kuban ve Kazakistan topraklarında yaşanan Açlık Soykırımı, 1932-1933, 10 milyondan fazla kurban) ve kamboçya Soykırımı (1975-1979,3 milyondan fazla kurban).

Kaynak: Ermeni Haber