Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Endonezya dünyayı yardıma çağırıyor

460

 Ülkede meydana gelen deprem ve tsunamiden sonra yaşamını yitirenler toplu mezarlara gömülmeye başlandı. Ağır iş makinalarının yokluğu nedeniyle hala enkaz altında yüzlerce insanın bulunduğu bildiriliyor. Endonezya Devlet Başkanı uluslararası toplumu yardıma çağırdı

Endonezya’da yüzlerce kişinin ölümüne yol açan deprem ve tsunami faciası sonrası en çok ölümün yaşandığı Palu’da 1000’den fazla kişiyi içine alabilecek bir toplu mezar kazıldı. Diğer taraftan Devlet Başkanı Joko Widodo ülkeye uluslararası yardımların girişine izin verdi. Endonezya’da doğrulanmış resmi rakamlara göre en az 844 kişinin öldüğü, yüzlercesinin yaralandığı, 48 bin kişinin ise evini terk etmek zorunda kaldığı deprem ve tsunami felaketinin ardından salgın hastalıktan korkuluyor. Ülkenin önemli kentlerinde Palu’nun yüksek kesimlerinde bulunan Poboya’daki 10 metre genişliğindeki, 100 metre uzunluğundaki toplu mezara konulan kişilerin bedenleri sarı, turuncu ve siyah torbalara sarıldı. Yetkililer cesetleri toplu mezara gömerek olası bir salgın hastalık riskini önlemek istiyor.

Depremden sonra tsunami

28 Eylül günü ülkede yaşanan 7,5 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan ve bazı bölgelerde 6 metrelik dalgalara yol açan tsunami faciası, özellikle Palu’da çok sayıda kişinin ölmesine neden olmuştu. Toplu mezarın ihtiyaç duyulması halinde genişletilebileceğini söyleyen Endonezya Ulusal Felaket Zararlarını Azaltma Ajansı Yöneticisi Willem Rampangilei, “Bu (toplu mezar) sağlık ve dini sebeplerle bir an önce yapılmalıydı” diye konuştu. Yerel askeri sözcü Muhammed Thorir de bir mezarlığın yanında bulunan toplu mezara bin 100 kişinin cansız bedenini sığdırabileceklerini belirtti.

14 günlük OHAL

Toplu mezara gömülen ve tamamı yerel hastanelerden nakledilen cansız bedenlerin gömülmeden önce aile bireyleri tarafından teşhis edilebilmesi için fotoğraflandığı da kaydedildi. Ancak felaketin vurduğu erişimi zor bölgelerle 3 gündür iletişim kurulamamış olunması, ilaçların azalması ve arama kurtarma görevlilerinin yıkılan binaların altında kalan felaketzedelere ulaşmak için kullanması gereken ağır iş makinalarının yokluğu ülkenin uluslararası yardıma yeşil ışık yakmasına yol açtı. Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo yardım teklifi yapan uluslararası kuruluşlar ve STK’lerin çalışmasını onayladı. Twitter’dan açıklama yapan üst düzey hükümet görevlisi Tom Lembong, “Dün gece Devlet Başkanı Widodo, uluslararası yardımları kabul etmemiz talimatını verdi” dedi.

Cezaevinden firar

Askeri ve ticari uçaklar ise bölgeye yardımları ulaştırmayı sürdürken, ülkede 14 günlük olağanüstü hal ilan eden yetkililer ilerleyen günlerde ölü sayısının artmasından endişe ediyor. Tsunami ve depremin Palu’daki Balaroa Mahallesi’nde yarattığı yıkımın büyüklüğü ise dehşet verici. Bölge bir savaş alanını andırıyor. Palu’da Roa- Roa adlı bir otelin enkazı altında mahsur kaldığı düşünülen yaklaşık 60 kişinin kurtarılması için zamana karşı bir yarış da devam ediyor. Şu ana kadar enkaz altından 2 kişinin canlı olarak çıkarıldığı açıklandı. Felaket bölgelerinde yardım alamayan bazı kişilerin gıda, su ve yakıt ihtiyacı nedeniyle dükkânları yağmaladığı haberleri de geliyor. Hayatta kalanlar ise 3 gündür yakınlarına ulaşmak için arama kurtarma çalışmalarına katılıyor. Enkaz altında hala çok sayıda kişinin olduğu tahmin ediliyor. Diğer yandan hükümet bölgedeki 3 cezaevinden toplamda bin 200 mahkûmun kaçtığını duyurdu. Adalet Bakanlığı yetkilisi Sri Puguh Utami, “Eminim depremden etkilenmekten korktukları için kaçtılar. Bu mahkûmlar için bir ölüm kalım meselesiydi” dedi.

Ateş çemberinde Endonezya

Endonezya, 250 milyon kişiden fazla insanın yaşadığı, 17 bin adadan oluşan, Büyük Okyanus’ta bulunan ve tektonik tabakaların çarpışması ile oluşan ‘Pasifik Ateş Çemberi’ adlı deprem ve volkanizma kuşağında yer alıyor. Dünyadaki birçok volkan patlaması ve deprem bu kuşakta meydana geliyor. Ülkenin batısındaki Sumatra Adası’nda Aralık 2004’te meydana gelen 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından yaşanan tsunami 168 bini Endonezya’da olmak üzere 230 bin kişinin ölümüne yol açmıştı. Ülkenin Lombok adasında ağustosta yaşanan 6,9 büyüklüğündeki deprem de 500’den fazla kişinin ölümüne neden olmuştu.

Kaynak:Yeni Yaşam Gazetesi