Encu 'yürütmeyi durdurma' davaları açmaya davet etti

PicsArt_06-19-05.34.27

Kamulaştırma adı altındaki gasp planına ilşkin konuşan HDP Şirnex Milletvekili Ferhat Encu, Kürdistan’daki evlerin karakol yapılmaması için yurttaşları oluşturulan hukuk komisyonları aracılığıyla ‘yürütmeyi durdurma’ davaları açmaya davet etti

 Halkın özyönetim talebinde bulunduğu merkezlere yönelik girişilen saldırılarda tahrip edilen kimi bölgelere ilişkin alınan “riskli alan” kararı ile yapılan kamulaştırma sonucunda, yurttaşlara ait ev ve işyerlerinin yıkımına devam ediliyor. Süren bu yıkım politikasını Dicle Haber Ajansı’na (DİHA) değerlendiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şirnex Milletvekili Ferhat Encu, devletin “riskli alan” adı altında acil kamulaştırma çabaları içerisine girdiğini kaydetti. Alınan kararın halkın mağduriyetini gidermeye yönelik bir düşünce ile yapılmadığını herkesin bilmesi gerektiğini vurgulayan Encu, yapılmak istenin güvenlikçi politikalarla halkın evinin, toprağının üzerine karakol inşa etmek olduğunu ifade etti.

Kentleri tümüyle imha etme amaçlandı…

Devletin Kürdistan’daki vahşi saldırıları sırasında sadece hak ihlallerinin yaşanmadığını söyleyen Encü, aynı zamanda kentlerin doğasına, tarihi yapısına ve kültürüne yönelik saldırılar da gerçekleştirilerek tümüyle imha etmeye yönelik bir politika izlendiğini belirtti.

Komisyonlara başvurun…

Devletin halkın tapulu evine ve arazisine el koyarak, Kürdistan halkını göçe zorlamak istediğini ifade eden Encu, “Halk buna rağmen harabeye, enkaza dönmüş evlerinden çıkmayarak bir direniş sergiliyor” dedi. Herkesin bu dikta rejimine karşı duyarlı olması gerektiğini belirten Encu,”Özellikle hukuksal anlamda girişimlerde bulunulması gerekiyor. Yıkıma karşı hukuki girişimlerde bulunularak yürütmenin durdurulması gerekir. Avukatlardan oluşan komisyonlarca yıkım kararlarına yönelik hukuki çalışmalar da yürütülmektedirler. Devletin gaspına karşı kendi evlerimizi kendimiz inşa etmeliyiz” diyerek halkın oluşturulan bu hukuk komisyonlarına başvurarak gerekli hukuki girişimlerde bulunmalarını istedi.

Yardım kampanyalarını sahiplenelim…

Soykırım saldırılarına maruz kalınan kentler için başlatılan yardım kampanyalarına da değinen Encu, temel ihtiyaçların karşılanması amacıyla başlatılan “Kardeş Aile” projesi ve Rojava Derneği üzerinden ihtiyaç sahibi ailelere yardım ulaştırmak için yoğun bir çaba içerisinde olduklarını dile getirdi. Herkesin bu dayanışmaya sahip çıkmasının büyük önem taşıdığını ifade eden Encu, “Halkımıza ulaşmamamız için hükümet, kirli, gayri ahlaki ve hukuksuzca bir politika yürüterek insanları korkutmaya ve iradesini ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yürütüyor. Biz de bu halkın iradesi olarak bu faşizan politikalara karşı sonuna kadar direneceğimizi ve bunları teşhir etmek için elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz” dedi..

Kaynak :Özgür Gündem

barisicinaktivite@gmail.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *