Encü: Türkiye teröre destek veren ülkeler listesine eklenmeli

63993_1132041123478428_7388584701329805948_n

Encü: Türkiye teröre destek veren ülkeler listesine eklenmeli

Roboskili aileler, “Roboski’ye adalet” eylemi düzenledi. Eylemde konuşan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, Kobanê’ye yönelik saldırılarda AKP’nin sorumluluğunun olduğunu belirtti.

25 Haziran 2015 Perşembe 18:29
ŞIRNAK – ANF

Roboskili aileler, “Roboski’ye adalet” eylemi düzenledi. Eylemde konuşan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, Kobanê’ye yönelik saldırılarda AKP’nin sorumluluğunun olduğunu belirterek, Türkiye’nin, “teröre destek veren ülkeler” listesine eklenmesi gerektiğine söyledi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011’de Türk ordusuna ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu katledilen 34 sivilin aileleri, “Roboski’ye adalet” eyleminin 182’nci haftasında yakınlarının mezarları başında bir araya geldi. “IŞİD terörünü destekleyen devlet istemiyoruz” ile üzerine kan rengi akıtılan, “Erdoğan’ın gerçek yüzü burada” yazılı pankart ve “Failler yoksa barış da yok”, “Roboski’de katliam devam ediyor” dövizlerin açıldığı eyleme, katledilenlerin yakınlarından olan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü de katıldı.

Aileler adına açıklamada bulunan Roboski-Der Başkanı Veli Encü, yakınlarının katledilmesinden sorumlu olanların ortaya çıkarılması ve cezalandırılması sürecine kadar mücadelelerini yürüteceklerini kaydetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetinin Roboski katliamı davasında yargı ve hukuk sistemini kendi vesayetleri altına aldığını belirten Encü, “Erdoğan ve AKP hükümeti Roboski katliamının soruşturma sürecinde Roboskili ailelerin adalet arayışlarına destek sunan herkese yönelik tutuklama politikaları ile susturmaya çalıştı ve bu politikalarını sürdürmeye de devam ediyor” dedi. Roboski katliamı protestosuna katıldığı için tutuklanan yazar Özgür Amed’i hatırlatan Encü, adalet arayışında olanlara yönelik baskı politikasının son bulması ve Özgür Amed’in serbest bırakılmasını istediklerini de aktardı. 

Kobanê’ye yönelik dün gece itibari ile başlatılan DAİŞ çetelerinin saldırılarına dikkat çeken Encü, “Kobanê’de onlarca ölü ve yaralıların olduğu DAİŞ vahşeti ve barbarlığına bir yenisi daha eklenmiştir. Çocukları ve masum insanları hedef alan bu saldırıyı şiddetle lanetliyoruz. Elini kolunu sallayarak IŞİD’in sınırlardaki geçişlerine destek sağlayıp seyirci olanlar bu katliamlardan sorumludur” şeklinde konuştu.

Eylemde konuşan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü de, Kobanê’ye yönelik saldırılardan AKP’nin sorumlu olduğunu söyledi. Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) tarafından teröre destek veren ülkeler listesine alınması gerektiğini kaydeden Encü, Türkiye’ye ağır yaptırımların uygulanması gerektiğine dikkat çekti. 

Eylem, Kobanê’ye yönelik saldırılara karşı yapılan oturma eylemi ile son buldu.

http://www.firatnews.com/kurdistan/encu-turkiye-terore-destek-veren-ulkeler-listesine-eklenmeli

barisicinaktivite@gmail.com