Êdî bese! Kürtçe şarkı söylemek katliam nedeni!

PicsArt_1445684346618

Selim Serhed’in Söylediği Şarkılar Barış şarkılarıydı

24 ekim 2015 – Meral Geylani

Selim Serhed’in Söylediği Barış’tı ve Kürtçe Şarkı söylediği için katledildi

Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki anadilinde şarkı söylediğin için, kürtçe şarkı söylediğin için katlediliyorsun. Ülkenin başbakanı bir kaç şey söylermi diye düşünüyorum. Başbakan seçim meydanlarında “işiniz var, aşınız var ve  ne eksik, bir eş , anneniz babanız size eş bulamazsa bize gelin biz bulacağız” diyerek nutuklar atıyor. Onun yanında üç çocuklu bir baba sahnede Kürtçe şarkı söylediği için bıçaklanarak katlediliyor. Hiç bir özürü olamaz bu cinayetin. Daha sonra ne olacak dersiniz? Katil , Selim Serhed Kürtçe şarkı söylüyordu O nedenle tahrik oldum diyecek ve bir süre sonra da iyi halden ceza indirimi gelecektir.

Bir ülkenin başbakanı bu cinayet için bir şey söylemeli, gençlere sadece ” size eş bulacağız” demekmidir görevi? Devletin görevi yurtdaşını korumalı insanca şartlar altında yaşamasını sağlamalıdır. 90’lı yıllarda birçok kişi Kürtçe şarkı dinlediği için cezalandırıldılar, öldürüldüler. Yıl 2015 ve hala kürt halkı dilini konuştuğu için katlediliyor hemde İstanbul’da. 6 Eylül’de de Batmanlı Sedat Akbaş isimli evli bir genç Kürtçe konuştuğu için öldürülmüştü. Daha önceki yıl, 3 Eylül 2014 ‘te Antalya’nın Kaş ilçesinde Batman’lı Mahir Çetin isimli bir genç Kürtçe konuştuğu için 15 kişi tarafından linç edilerek öldürülmüştü.

Bu olanlar kendisine solcuyum , devrimciyim diyen kaç kişi tarafından takip edildi veya bir tepki konuldu ortaya. Nasıl birlikte yaşayacağız ? Bu topraklarda  asimilasyonlara rağmen bir çok halklar kendi dillerini yaşatmaya çalışıyor. Nasıl bir anlayış ki tek dil , tek halk ve tek bayrak arkasına saklanarak katliamlar yapıyorlar.

En doğal hak olan ana dilde eğitim  kanunen sağlanmalıdır. Milletvekillerine çağrımdır  ana dilde eğitim kanun önergelerinizin en başında olsun.  Êdî bese! –Êdî bese!