Duyarsızlığınızı hiç unutmadım…

Meral Geylani
12 Aralık 2016
Roboskî
Bu akşam TV ‘de başbakan Binali Yıldırım’ı tabut taşırken görünce Cizre’de katledilen 35 Günlük Muhammed’i hatırlamamak olanaksızdı.
Cizre’de idik 13 Eylül 2105’te . ilk sokağa çıkma yasaklarında katledilenlerin cenazesine katılmıştık. Şırnak’tan Cizre’ye yürümüştük İki gün önce . Muhammed’in babası Şırnak’a gelip diğer aileler gibi teslim almıştı 35 günlük bebeğinin bedenini, diğerleri de annelerini babalarını çocuklarının bedenlerini almışlardı. Hiç unutmadım
O süreçte Davutoğlu gelip hiç bir tabut’a omuz vermedi. Verebilirlermiydi?
O cesareti bulabilirmiydiniz. Tabiki hayır…
Cemile Çağırga’nın tabutunu taşıyabilirmiydiniz?
Cemile Çağırga’yı bizler unutmadık annesinin kızının bedenini günlerce derin dondurucuda nasıl sakladığını anlattığı hiç aklımdan çıkmadı. Sizler sanırım hiç duymadınız. Ben hep hatırladım. 
 
Taybet Ananın tabutunu taşıyabilirmiydiniz ?
Günlerce sokakta kalan cansız bedenini , can çekişerek yaşamını kaybettiğinin farkında değildiniz. Ben hiç unutmadım.
 
Hacı Lokman Birlik’in tabutunu taşıyabilirmiydiniz?
Askerlerce küfür edilerek askeri aracın arkasında Şırnak sokaklarında cansız bedeni dolaştırılan Hacı Lokman Birlik’i hep hatırladım . Onun varlığından haberiniz mutlaka vardı ama görmezden geldiniz . Ben hiç unutmadım.
 
Sur’da yaşamını yitiren ve kimliği beş ay sonra teşhis edilen Rozerin’in tabutunu taşıyabilirmiydiniz?
 
Sur’daki abluka sırasında 17 yaşındaki Rozerin Çukur başından vurularak katledildi. Rozerin fotoğraf çekmeyi severdi bilirmiydiniz?
Ben biliyordum hiç unutmadım.
Katledilip bedenleri çıplak teşhir edilen kadınların tabutlarını taşırmıydınız?
Cizre’de işkence yapıldıktan sonra katledilen çıplak bedenleri teşhir edilen kadınları  hatırladınızmı?
Daha önce de yapmıştınız hiç unutmadım.
Onlarca kadın , çocuk , erkek sokağa çıkma yasakları süresinde katledildiler onların tabutlarını taşırmıydınız?
 
Kimliği tesbit edilmemiş onlarca kişinin bedenleri kimsesizler mezarlığına defnedildi . Hiç onların tabutunu taşıdınızmı ben taşıdığınızı hatırlamıyorum . Bunu hiç unutmadım.
Roboski’de katledilen  19’u çocuk 34 kişinin tabutunu taşırmıydınız?
 Katliamın 5. yıldönümüne günler kaldı. hatırlıyormusunuz? Roboski’de uçaklarınız bombalar atmıştı 28 Aralık 2011’de 34 sivilin üzerine. Tabutları taşımayı bırakın taziyeye bile gelmediniz o günlerde. Hiç unutmadım.
 
 
Bugün ayrıca bir TV kanalında bir hemşirenin İstanbul’daki patlamadan sonra yaralanan bir polisin patlamada etlerinin yandığını ve et kokusunu duyduğunu onun acısını anlatıyordu. Dayanamadım kapattım televizyonu. O kanallarda hiç bir zaman Cizre’de bodrumlarda yanan gençler hakkında yorum yapılmadı…Onların acıları hala yüreklerimizde…Hiç unutmadım
 
Bodrumlarda yakılan gençlerin katliamı ile yüzleşilmedikçe anlatıklarınız çok uzak geliyor bana. .Aylarca yapılan saldırılar , Şehirlerin yıkımı yüreklerimizi yaktı ..Bir ses gelmedi Batı’daki medyadan ve Batı’dan …
Hele bu  duyarsızlığınızı hiç unutmadım.