Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Diz çöktüreceklerini zannettiler

‘4 Kasım Darbesi’ne ilişkin konuşan HDP Eşbaşkanlarından Buldan, “HDP’yi bitireceklerini ve herkesin diz çökeceğini düşündüler” derken; Temelli, ”Arkadaşlarımız, tutsak olsalar da mücadele etmeye devam ederek bizi cesaretlendiriyorlar” dedi.

149

‘4 Kasım Darbesi’ne ilişkin konuşan HDP Eşbaşkanlarından Buldan, “HDP’yi bitireceklerini ve herkesin diz çökeceğini düşündüler” derken; Temelli, ”Arkadaşlarımız, tutsak olsalar da mücadele etmeye devam ederek bizi cesaretlendiriyorlar” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, partilerinin Genel Merkez binasında, milletvekillerinin gözaltına alınıp tutuklanmasının yıldönümü olan 4 Kasım’a dair basın toplantısı düzenledi.

‘Saray operasyonu’

4 Kasım’ı partilerine yönelik gerçekleştirilen rehine operasyonu olarak değerlendiren Buldan, “15 Temmuz darbe girişiminin devamı niteliğinde olan bu operasyon, HDP’yi kriminalize etme operasyonudur” dedi. 4 Kasım’ı aynı zamanda halka karşı yapılan bir operasyon olarak gördüğünü belirten Buldan, ”Eş zamanlı olarak 9 savcının görev aldığı ve gece saatlerinde herkesin evine yapılan bir anda düğmeye basılmış operasyon, Saray’dan emir verilen bir operasyondur” ifadesini kullandı.

‘HDP’yi bitireceklerini zannettiler’

Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla darbe için harekete geçildiğini belirten Buldan, şunları söyledi: “AKP ve MHP bu işin başına geçtiler ve Türkiye’yi yeniden dizayn etmek için düğmeye bastılar. Selahattin Demirtaş, özellikle halklara umut veren bir liderdi. Onu rehin alarak bu cesaretini kırmak istediler.”

Buldan, siyasi iktidarın HDP’nin mücadelesinden korktuğunu belirterek, “4 Kasım operasyonuyla HDP’nin bir şekilde bitirileceğini ve herkesin diz çökeceğini düşündüler. Oysa HDP gün geçtikçe büyüyen, umut ve cesaret veren bir parti olmaktan asla yılmadı” diye konuştu.

Temelli: Arkadaşlarımız cesaret veriyorlar

Buldan’ın ardından söz alan Sezai Temelli, ”Arkadaşlarımız tutsak olsalar da barış ve demokrasi mücadelesine devam ediyorlar ve bizi cesaretlendiriyorlar” dedi. Temelli, iktidarın demokratik siyaseti tasfiye etmek için uğraştığını söyleyerek, ”Bunun yolunun da HDP’yi tasfiye etmekten geçtiğini biliyorlar” sözlerini kaydetti.

Bugün Demirtaş ve Yüksekdağ’ın içeride olmasının, demokratik siyaset yaptıklarından kaynaklandığını belirten Temelli, ”Şu anda tutsakların hiçbir suçları yok, hepsi FETÖ’cü savcıların fezlekeleri ile içerideler” diye konuştu.

‘İktidar ömrünü uzatmak istiyor’

”Arkadaşlarımızın içeride olmasının nedeni, bu iktidarın ömrünü uzatma çabasıdır” sözlerini kaydeden Temelli, sözlerine şöyle devam etti: ”Bu yol, yol değildir; bu gidişat, gidişat değildir, buna son vereceğimize söz veriyoruz. 26’ncı dönem bir utanç dönemdir. Meclis eliyle yapılan bir darbedir. Darbe uğraklarından biridir. Bir karşı darbenin adıdır. Darbe mekaniğine baktığımızda, bunun tecritle başladığını, Dolmabahçe masasının devrildiğini, Suruç’u, Ankara’yı bu darbenin içinde okuyabiliriz.

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi