Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Dersim Araştırmaları Merkezi’nden orman yangınları açıklaması: Bir damla su olalım

258

 

Dersim Araştırmaları Merkezi (DAM), Dersim’deki orman yangınlarına ilişkin merkez binasında bir açıklama yaptı.

DAM adına Sanatçı Ferhat Tunç tarafından yapılan açıklamada, “Yaz boyu belli aralıklarla devam eden orman yangınları, bir hafta önce tekrar başladı. Ağustos’ta yakılan ormanlar doğa gönüllüleri tarafından kontrol altına alınmıştı” hatırlatmasında bulunularak, “Ancak Dersim doğasına hasım gözüyle bakanlar boş durmadılar. Yangın hala Zel Dağı çevresi, Harsi, Areki, Zargovit ve Ahpanos bölgesine yayılarak devam ediyor. 27 Eylül Perşembe günü de Mazgirt Kale köyü ve Geban arası bölgede yeni yangın haberleri alıyoruz” denildi.

“KASITLI BİR POLİTİKANIN SONUCU”

Yangınların Dersim’in dağlık alanlarında ve birçok bölgede aynı anda çıktığına dikkat çeken Tunç, bunun kasıtlı bir politika olduğunu söyledi.

Yapılan açıklamanın devamında ise şu ifadeler kullanıldı: “Açıkçası ormanlarımız operasyon ve güvenlik gerekçesiyle yakılmaktadır. Mülki amirler cemevinde, müftü eliyle Muharrem lokmasını dağıtırken, bölgenin kutsalı sayılan geyiklerin ocaklarına ateş düşüyordu.”

Ayrıca yapılan açıklamada çevrecilere, aydınlara, sanatçılara ve kamuoyuna, “Bu zulme daha fazla seyirci kalmayalım ve Dersim doğasına bir damla su olalım” çağrısı yapıldı.

Kaynak:Pirha