Davutoğlu’ndan itiraf: Kobanê düşmeyince ‘Çözüm Süreci’ni bitirdik’

Kaynak : Özgür Gündem Gazetesi 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hollanda’nın başkenti Lahey’deki temasları sonrası uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazeteci İsmet Berkan, Davutoğlu’nun kendilerine, ‘Ekim 2014’te, Çözüm sürecini kafasında bitirdiğini ve güvenlik birimlerine buna göre hazırlıklara başlaması emri verdiğini’ söylediğini yazdı

HABER MERKEZİ – Çözüm sürecinin nasıl bittiği konusunda AKP sözcülerinin ve havuz medyasının spekülasyonlarına, Davutoğlu’ndan itiraf gibi sözler geldi. PKK sözcülerinin, ‘Ekim 2014’te yapılan MGK toplantısında savaş kararı alındı. Ondan dolayı çözüm süreci sonlandı.’ açıklamalarını adeta teyit eden Davutoğlu’nun sözleri şöyle: “6-7-8 Ekim kalkışması sonrası yaptığımız güvenlik toplantılarında,  ‘Çözüm sürecinin bitmesi ihtimaline hazırlıklı olun, dedim. Ben bir gün size ‘O gün geldi’ diyeceğim, o güne bütün hazırlıklarımız tamam olmalı. Bütün eksiklerinizi tamamlayın’ dedim. 23 Temmuz’da Cumhurbaşkanımız yurt dışındaydı, o gün Genelkurmay Başkanımızla haftalık görüşmemi yaparken askerimizin şehit düştüğü haberi geldi. Görüşme sırasında kararlaştırdık, güvenlik zirvesi topladık. Herkes hazırdı. Mükemmel bir koordinasyonla aynı gün PKK, DAEŞ ve DHKP-C’ye kapsamlı operasyon yapıldı. Bizim kararımızdı.”

‘Süreci biz bitirdik’ itirafı

Her ne kadar Davutoğlu, ‘süreci bitirmesine’ Kürtlerin 6-7-8 Ekim tarihinde Kobane’ye sahip çıkmak için yaptıkları eylemleri gerekçe gösterse de, gerçek olan şu ki, Davutoğlu’nun “süreci kafamda bitirdim, savaş hazırlıklarına başladık” dediği Ekim 2014’te, başta Ortadoğu olmak üzere, dünya çapındaki en önemli gelişme; Kobanê direnişi ve DAİŞ’in kentten atılması oldu. Bu durum Suriye savaşındaki tüm dengeleri değiştirdiği gibi, Kürdistan Özgürlük Hareketini de tartışmasız biçimde bölgenin en önemli aktörlerinden biri haline getirdi. Yani Davutoğlu gerçekte; “Kobanê düşmeyince biz de çözüm sürecini bitirdik’ itirafında bulunarak, ‘Süreci kim bitirdi’ tartışmasını da sonlandırmış oldu.

Şimdi de ‘Rojavayı vururuz’ tehdidi

Bu itirafla yetinmeyen Davutoğlu, gazetecilere Rojava’yı vurabilecekleri bilgisini de vermiş. Davutoğlu’nun o sözleri de şöyle:  “Biliyorsunuz, Irak’ın Kuzeyindeki Kürt bölgesi ile Suriye’nin Kuzeyinde PYD denetimindeki Kürt bölgesi arasında bir koridor var. Bu geçişkenlikten Barzani de biz de rahatsızız. YPG’nin PKK bağlantısı dediğim gibi aşikar. Eğer YPG, bizim güvenliğimizi tehdit ederse gereği yapılır, vururuz.”