Cumartesi Annesi Asiye Karakoç toprağa verildi

Cumartesi Anneleri’nin simge isimlerinden Rıdvan Karakoç’un annesi Asiye Karakoç’un cenazesi Gaziosmanpaşa Beşyüzevler Mezarlığı’nda defnedildi.

Cumartesi Anneleri eyleminin simge isimlerinden olan ve 1995 yılında gözaltına alındıktan sonra Kimsesizler Mezarlığı’na defnedilen Rıdvan Karakoç’un annesi Asiye Karakoç son yolculuğuna uğurlandı. Gaziosmanpaşa Karadeniz Mahallesi Paşaçayırı Camisi’nden Beşyüzevler Mezarlığı’na getirildikten sonra defnedilen Asiye Karakoç’un cenazesine çok sayıda kişi katıldı. Asiye Karakoç’un mezarını karanfillerle donatan mücadele arkadaşları Cumartesi Anneleri burada birer konuşma yaptı.

‘SEN RAHAT UYU ANACIĞIM’

Asiye Karakoç’un oğlu Hasan Karakoç, “Bir anada bu şekilde katillerden hesap soramadan, katillerin cezasını çektiğini göremeden bu dünyadan göçüp gitti. Gidenlere selam olsun, katılanların canı sağ olsun. Bundan sonra mücadeleye devam edeceğiz. Kaybedilenler, katledilenlerin hepsinin hesabını sorana kadar katiller hak etiği cezayı çekene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu. Mücadeleyi sürdüreceklerini söyleyen Karakoç, “Gözün arkada kalmasın bugüne kadar verdiğimizi mücadeleyi bundan sonra da sensiz devam edeceğiz. Sen rahat uyu anacığım, yolun açık olsun, bıraktığını mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

‘SANA SÖZ BİZDE AFFETMEYECEĞIZ’

Gözaltında katledilen Hasan Ocak’ın kız kardeşi Maside Ocak, “Asiye ananın dik duruşu, Rıdvan’ın katillerini affetmeyen duruşu bize mirastır. Sana söz, affetmedin bizde affetmeyeceğiz. Hep seninle olacağız” dedi. Asiye Karakoç’un 22 yıllık mücadele arkadaşı Hasan Ocak’ ın annesi Emine Ocak da, “22 yıl önce Hasan’la birlikte bulduk Rıdvan’ı. Seninle oturduk Galatasaray’da, birlikte mücadele ettik. Beni niye yalnız bıraktın. Selam söyle Hasan’ıma, Rıdvan’ıma’ şeklinde konuştu.

‘BU ADALETSİZLİK SON BULSUN’

Gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, ‘Bir değerli anamızı daha uğurluyoruz. Her ne kadar oğlunu toprağa verdiyse de adaletsizliğin olduğu bu dünyada gözleri açık gitti. Oğlunu katleden, işkence çektirenlerinde aynı acıyı çekmesini istedi ama onların yargılanmasını göremeden veda etti bize. Gittiğin yerde herkese selamlarımızı söyle” dedi. Yıldız, oğlunu çok özlediğini belirterek, “Özellikle birisi var ki.. eğer evladımı görürsen ona de ki ‘sen buradasın ama annen seni arıyor’ bu adaletsizlik son bulsun” diyerek herkesi gözyaşlarına boğdu.

‘MÜCADELEN BİZİMLE’

İHD Kayıplar komisyonu adına törende konuşan Sebla Arcan, “Devleti sanık sandalyesine oturtana kadar mücadelemi sürdüreceğim” kararlılığını göstermişti. Asiye ananın bu kararlılığına şimdi bütün kayıp yakınlarının, hak savunucularının da kararlılığı, rahat uyu anne mirasın bize de, mücadelen bizimle sürecek” dedi.

‘GÜLE GÜLE ASİYE ANA’

Gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır ağabeyi Mikail Kırbayır da, “Güle güle Asiye ana. Rıdvan’ın katilleri elini kollarını sallayarak aramızda dolaşırken, çektiğin acıları biz biliyoruz. Ama Elmas Ana ya da Berfo Ana’ya göre senin şanslı olduğunu düşünüyorduk, zira senin gözyaşının akıtacak bir mezarın vardı. Onlar gözlerinin yaşını akıtmak için bir mezar arıyordu. Bu anaların mezarları hapis, onlara, Rıdvan’a selam söyle, senden önce gidenlere selam söyle. Yıldızlar yoldaşın olsun” dedi.

‘BU GECE RIDVAN’INA KAVUŞACAK’

Gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren’in kız kardeşi İkbal Eren, “Failleri yüzüne bakamadı, Rıdvan’ın failleri Asiye ana ile yüzleşme cesaretini göstermedi. Asiye ananın devletten alacağı kaldı. Onu almak içen söz veriyoruz. Cumartesi Meydanı’nda Asiye anne için de oturmaya devam edeceğiz. Bu gece Rıdvan’ına kavuşacak Asiye Anne. Şanslımı diyeyim bilmiyorum” dedi. Cumartesi Anneleri’nden Hanım Tosun da, Asiye Karakoç’un mezarına toprak attıktan sonra yarıda kalan mücadelenin kendileri tarafından devam ettirileceğini söyledi.

‘HAKİKAT VE ADALET ARAMAYA DEVAM EDECEĞIZ’

Son olarak konuşan Hasan Ocak’ın ağabeyi Ali Ocak da, “Güle güle Asiye Ana. Zulme karşı boyun eğmeyen yüreğinden, Rıdvan’ının büyüten ellerinden öpüyorum. Bize bıraktığın mirası taşımaya çalışacağız. Hakikatİ ve adaleti aramaya devam edeceğiz, ta ki bu yeryüzü cennet olana kadar” diye konuştu.

Kaynak : Dihaber