Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Cumartesi Anneleri 731.haftada Gazeteci Nâzım Babaoğlu’nu sordu

Cumartesi anneleri :12 Mart 1994 sabahı Anadolu Ajansı Muhabiri Murat Yoğunlu, Özgür Gündem Bürosu’na “Çok önemli bir haber var, bir muhabiriniz mutlaka Siverek’e gelsin“ diye telefon etti. Bu telefon üzerine Siverek’e giden Nazım Babaoğlu, orada gözaltına alınarak dönemin DYP Urfa Milletvekili Korucubaşı Sedat Bucak’ın evine götürüldü ve kaybedildi.

144

Cumartesi aileleri  731. Hafta adalet nöbeti için hazirlanan çağrı metni Gündem gazetesi çalışanı gazeteci Nazım Babaoğlu içindi. Cumartesi Aileleri’nin   çagri metni  şu  şekildeydi. “90’lı yıllarda yaşanan hak ihlalleri büyük medya için haber değeri taşımadı. Basın özgürlüğü halkın doğru haber alma ve bilgi edinme hakkı adına kullanılmadı.

Halkın doğru haber alma hakkını savunan bir avuç gazeteci yaşamlarını pahasına gerçeği topluma ulaştırma mücadelesi verirken işkence gördüler, bombalandılar, infaz edildiler, gözaltında kaybedildiler.”

“O gazetecilerden biri de Özgür Gündem Gazetesi’nin 19 yaşındaki Urfa muhabiri Nazım Babaoğlu’ydu.”

“12 Mart 1994 sabahı Anadolu Ajansı Muhabiri Murat Yoğunlu, Özgür Gündem Bürosu’na “Çok önemli bir haber var, bir muhabiriniz mutlaka Siverek’e gelsin“ diye telefon etti. Bu telefon üzerine Siverek’e giden Nazım Babaoğlu, orada gözaltına alınarak dönemin DYP Urfa Milletvekili Korucubaşı Sedat Bucak’ın evine götürüldü ve kaybedildi.”

“Tüm yasal girişimler sonuçsuz kaldı. Hukuk işletilmedi. Anne Makbule Babaoğlu, izini sürdüğü oğlu Nazım’ı arama mücadelesini bizlere bırakarak 2017 Ağustosunda aramızdan ayrıldı.”   “731. buluşmamızda Makbule Babaoğlu’nun bıraktığı yerden “Nazım Babaoğlu’nu aramaktan vazgeçmeyeceğiz!”

“Sizi de hakikate sahip çıkmaya, sesimize ses katmaya çağırıyoruz.” Diyen Cumartesi anneleri 30 Mart 2019 tarihinde saat 12.00’de  Galatasaray meydanının yasaklı olması nedeniyle 32.kez  IHD istanbul şubesi önünde  bir araya gelerek 12 mart 1994 tarıhınde kaydedilen gazeteci Nazım Babaoğlu’nun akıbetini sordu.Aileler adına basın metnini Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak okudu.

Cumartesi aileleri aktivisti olan  Pembegül Gökçek’in fb sayfasından aldığımız açiklama videosunu kamuoyu ile paylaşıyoruz