Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Cumartesi Anneleri 730.hafta ‘Hasan Ocak’ oturumu

Sosyalist kimliğiyle bilinen 30 yaşındaki Hasan Ocak İstanbul/Avcılar’da yaşıyordu. 21 Mart 1995 tarihinde annesini arayarak, akşam için yemek hazırlamamasını kendisin balık getireceğini söyledi. Hasan ne o akşam ne de sonrasında bir daha eve gelemedi.

154

“Sosyalist kimliğiyle bilinen 30 yaşındaki Hasan Ocak İstanbul/Avcılar’da yaşıyordu. 21 Mart 1995 tarihinde annesini arayarak, akşam için yemek hazırlamamasını kendisin balık getireceğini söyledi.Hasan ne o akşam ne de sonrasında bir daha eve gelemedi.”

Bu hatta Cumartesi Anneleri 21 mart 1995 tarihinde Avcılar’da annesi  Emine Ocak’a akşam yemeğine balık getireceğim diye telefon açtıktan sonra bir daha haber alınamayan Hasan Ocak’ın akıbeti soruldu.


 İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyonu 730.hafta çağrı metni: 

 

KAYIPLARIMIZI İSTİYORUZ!
(730. Kez Galatasaray’dayız!)

Sosyalist kimliğiyle bilinen 30 yaşındaki Hasan Ocak İstanbul/Avcılar’da yaşıyordu. 21 Mart 1995 tarihinde annesini arayarak, akşam için yemek hazırlamamasını kendisin balık getireceğini söyledi.Hasan ne o akşam ne de sonrasında bir daha eve gelemedi.

Onu İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde gördüklerini söyleyen tanıklar vardı. Ancak Ocak Ailesi’nin başvurduğu tüm resmi merciler Hasan’ın gözaltına alındığını reddetti.

Tüm engellemelere karşı 58 günlük ısrarlı bir arayışın sonunda, Hasan’ın ağır işkence izleri taşıyan bedeninin, tüm resmi makamlardan geçirilip; gizlice Altınşehir Kimsesizler Mezarlığı’na “meçhul kişi” olarak defnedildiği açığa çıktı.

AİHM, Hasan Ocak’ın kaybedilmesi ve ölümüyle ilgili Türkiye hakkında ihlal kararı verse de Ocak Ailesi’nin iç hukuktaki tüm hukuki girişimleri bugüne kadar sonuçsuz kaldı.

730.buluşmamızda Emine Ocak’ın “ Hiçbir güç evladı için adalet isteyen bir anneyi susturamaz; oğlum için, tüm kayıplarımız için susmayacağım!” ısrarına eşlik edeceğiz.


#CumartesiAnneleri730Hafta

Gepostet von Pembegül Gökçek am Samstag, 23. März 2019

Video  Pembegül Gökçek