Çocukları kim koruyacak sizlerden ?

Meral Geylani

14 Ocak 2017

Kütahya ‘da temizlik işine giden bir anne 3 ve 6 yaşındaki çocuklarını evde bırakmak zorunda kalmış ve çıkan yangında çocuklarını kaybetmiş.

Ülkenin başındakiler, soykırım denince kırılan incinen vekiller, benim face üzerinden Örgüt Propagandası yaptığımı, halkı askerlikten soğuttuğumu, örgüt ‘e yardım yataklık yaptığımı iddia eden ve de tam Roboski katliamının 5.yıl dönümü anması öncesi bizleri gözaltına  alıp 6 gün tutsak tutan adalet sistemi oturup çalışan anneler için çocukları için nasıl bir sistem geliştirebiliriz diye bir kere düşündünüzmü?

Evimizden Roboski için ellerim ile işlediğim yıldönümü anma pankartlarını, tüm sarı kırmızı yeşil renkli herşeyi, kitaplarımızı, tüm elektronik aletlerimizi alma yerine oturup biz çocukları nasıl tecavüzden, ölümden, tacizden  koruyabiliriz diye düşündünüzmü?

94 yıllık bir devlet sosyal bir sistemi geliştirmiş olmalıydı. En büyük saray bizim,  en büyük bayrak bizim deme yerine daha sade konutlar ile yetinmek neden zor geliyor.

Eğer herkesin tek bir dil, tek bir halk etiketi üzerine odaklanma yerine biz halkı, özellikle çocukları nasıl koruyabiliriz üzerine uygulamalara geçilmeli.

Bugün TBMM’de Hdp milletvekili Garo Paylan’a yaptığı konuşmadan ötürü üç kere Meclise katılmama cezası verildi ve “soykırım” için söyledikleri tutanaklardan çıkarıldı.

Şu an üzerine yoğunlaştığınıx Anayasa değişikliklerine, çocuklar hiç bir zaman yalnız bırakılmayacak ve aile devlet tarafından maddi ve manevi konularda destek görecek.  Militarizme ve diyanet ‘e harcadığımız paralar en aza indirgenecek diyebilecekmisiniz?  Militarizme harcanan milyonlarca para yerine çocuklarını evde yalnız bırakıp gitmek zorunda kalan annelere destek olmayı hiç düşlemediğiniz bir şey, Militarizme harcanan paralara son.

Bugün evlerinde yanan iki kardeşi,  üzerlerindeki kıyafetleri. çıkartırılan çocukların teşhir videolarını görmeyen vekiller 102 yıl önceki bir soykırımını nasıl görürler dersiniz ?   Soruyorum çok incinen vekiller çocukları kim koruyacak sizlerden? 

 

#zorunluskerliğeson #Roboski #vicdanirethaktır #vicdaniretderneği