Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklar böyle bir dünyayı hak etmiyor

Hepimiz, herkez , çocuğu olan olmayan bu tüm çocuklar bizimdir el verin

375

Ben çocuklar huzur bulmadıkça yüreğimde huzur olmayacak. Hepimiz, herkez , çocuğu olan olmayan bu tüm çocuklar bizimdir el verin

Dün sınıra daha yakın olmak için Miseynter köyüne gittik akşam üzeri. Bir pamuk tarlasının yanında çadır kuranlar ve KOBANE’yi gözleyenler vardı. Diğer Köyden hareket ettiğimizde Kobane sınırında olan pamuk tarlalarında çalışan işçileri gördüm.

Diğer tarafta çatışmalar yoğunluğu ile devam ediyordu. Dün başlayan kum fırtınasının yoğunluğu azalmış vardığımız köyden Kobane’yi daha rahat görebiliyorduk.

Pamuk tarlasının yanında video çekerken bir kamyonun hızla ilerlediğini gördüm. Kamyonu izlerken 3 cenaze arabasının yolda beklediğini gördüm. Video ile uğraşırken pamuk tarlasında 10 dk önce görüntülediğim çocuklar tarlanın kenarında sazları sırtlayıp götürdüklerini farkettim.

Çocukların yanına gittim ve sazlar ile neler yapacaklarını sormak istedim.Önce videoya çekeceğimi ve sakıncası olup olmadığını sordum. Ismini sordum , Şiar olduğunu söyledi ve video çekimlerimin sakıncası olmadığını belirtti. Sınır nöbetine gelmiş bir arkadaştan tercüme için destek istedim. Şiar sazları yaşadıkları evin damına yağmur geçmesin diye topladıklarını belirttti. Ben peki bu kadar yeterli mi diye sorunca , “hayır ama bugünlük bu kadar topladık” diye belirtti. Şiar 3 erkek kardeşi anne ve babası üç gün önce çadır kentten Miseynter köyüne geldiklerini babasının böbrek hastası olduğunu ve çadırlardaki kalabalığa dayanamadığını söyledi. Şiar’a köyde oyun oynayıp oynamadıklarını sordum, ” oynuyoruz,orda köydeki çocuklarda bize katılıyorlar dedi”. Kobanenin merkezinden olduklarını da ekledi.
Şiar’ı pamuk tarlasında oynarken de gözlemledim. kendisi ile konuştuğum zaman gözleri yine dalıyordu uzaklara o neden ile çok soru sormamaya çalıştım onun yüreğini zedeleyecek. Oyun oynarken gülümsemesi daha huzur dolu idi.

Çocuklar oyun ile bu travma ile mücadele edebileceklerdir, onlara destektir oyun oynamak. çocuklara oyun oynama alanları , resim ve oyuncak yapacakları alanlar yaratabilmeliyiz. Çocuklar geleceğin temel taşı onlar şimdiki gibi bir dünyayı hak etmiyor.
Ben çocuklar huzur bulmadıkça yüreğimde huzur olmayacak. Hepimiz, herkes , çocuğu olan olmayan bu tüm çocuklar bizimdir el verin. çocuklarınız için istediklerini tüm çocuklar için istediğimizde bu dünya da bazı değişiklikler yapabileceğiz..

12 -10- 2014 saat: 10.25