Cizre’nin çocuklarının gözünde 9 günlük direniş

Dilan Karamanoğlu-Piroz Zırığ/JINHA

ŞIRNEX – Cizre’de 9 günlük sıkıyönetim ve bunun karşısında gösterilen direnişe çocukların gözünden baktık. Bombalar silahların gölgesinde yaşından erken büyüyen çocuklar, “Yap dediler onlarda gelip evimizi yıktı, yaktı. Aç susuz kaldık. Bütün bunlar Kürt olduğumuz için başımıza getirildi” diyor. 

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 4-12 Eylül tarihleri arasında sokağa çıkma yasağı ilanı ile başlayan sıkıyönetim uygulamaları ile devletin yoğun saldırılarıyla 7’si çocuk 21 kişi katledildi. 35 günlük Muhammed bebekten 75 yaşındaki Mehmet Erdoğan’a kadar hedef olan Cizre halkı katliam karşı direniş gösterdi. Abluka sona erdikten sonra herkes kente gelip yaşananları gördü ve anlattı. Ancak çocukların gözünden abluka ve direnişin nasıl geliştiği pek aktarılmadı. 

Bizde mikrofonlarımızı bombalar ve silahların gölgesinde erken büyüyen çocuklara uzattık ve onların söylediklerini aynen aktardık. 

M.Ö. (9): Günlerce savaş oldu evlere kurşunlar değdi. Bizim evimize de kurşunlar değdi hep silah sesleri geliyordu. Erdoğan polislere yap dedi Evden çıkamıyorduk kuyu suyu içiyorduk

G.G. (10): Sokağa çıkmıyorduk komşularımız geliyorduk su veriyorduk onlara ama bomba sesleri geldiğinde korkuyorduk bazen uyuyorduk bomba sesleriyle uyanıyorduk korkuyorduk. Sesler geldiğinde irkiliyorduk. 

N.K. (12): Durduk yere geldiler sokağa çıkma yasağı ilan ettiler. Erdoğan’dan emir almışlardı. Cizre’de terörist var dediler bizi öldürdüler. Gece saat 8 den sonra bizi bombaladılar evlerimizi kepçelerle yıktılar evlerimizi ateşe verdiler. Polis mahallelerimize girmek istedi. Biz direndik, komşularımıza yardım ettik. Biz Kürdüz kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz. Onların bizim mahallelerimize girmesine izin vermeyeceğiz

D.U.T (10): Tayyip emir verdi savaş ilan etti geldiler. Evleri yıktılar bizi susuz bıraktılar ekmeğimiz yoktu. Bakkalları kapattılar şehitlerimiz oldu insanlar ağladı. Biz Kürt olduğumuz için bize böyle yaptılar. 

R.A. (14): Erdoğan yaptı. Bak evimiz attıkları kurşunların hedefi oldu. Onlar vurdu kaçmamızı istedi ama biz kaçmadık, hep birlikte kaldık. 

http://www.btnc.xyz///mobil2/haberayrinti.php?id=211187