Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Bu yıl 8 Mart’ın adı Leyla Güven oldu

8 Mart etkinlikleri kapsamında alanlara çıkan kadınlar, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in kararlılığıyla mücadelesini yükseltme çağrısı yaptı.

120

8 Mart etkinlikleri kapsamında alanlara çıkan kadınlar, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in kararlılığıyla mücadelesini yükseltme çağrısı yaptı.

Kadınlar Türkiye ve bölge kentlerinin yanı sıra Dünya’da erkek egemen sisteme karşı alanlara çıkıyor. Her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün startı bu yıl, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevinde olan HDP Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi(DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in sesini yükseltmek için alanlara çıkacak. Mardin ve ilçelerinde, Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle çok sayıda tutuklunun açlık grevinde olduğu Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi önünde verildi. HDP Mazıdağı Belediyesi Eşbaşkan Adayı Nalan Özaydın, “Tüm kadınlar 8 Mart’ta alanlara akmalı. Sessiz değiliz, özgürlük mücadelemizi asla bırakmayacağız” dedi. HDP Midyat Eşbaşkan Adayı Havva Balcı ise, bugünün kadınların eril sisteme karşı sesini yükselttiği ve mücadele ettiği bir gün olması gerektiğinin altını çizdi. Artuklu Belediye Eşbaşkan Adayı Fatma Yılmaz da, “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit yoğunlaştığında kadınlar üzerindeki tecritler yoğunlaşıyor. Biz bu tecridi kırmadıkça Kürt halkının ve kadınların üzerindeki tecritler çoğalacaktır. Kadınlar güçlü bir şekilde seslerini yükseltmeli” diye konuştu. Savur Belediye Eşbaşkan Adayı Gülistan Öncü de, tecridi kırmak ve zulme dur demek için kadınları alanlara çağırdı.

2019’a kadınlar damga vuracak

Kadınlar, hazırlıklarına aylar öncesinden başlanan 8 Mart kapsamında İstanbul’da gerçekleştirilen Bakırköy mitingi ardından 8 Mart Cuma akşamı saat 19.30’da da Taksim Fransız Kültür Merkezi önünde toplanarak 17. Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya gelecek. “Bu bir feminist isyandır” sloganıyla Tünel’e kadar mor renkler ile yürüyecek olan kadınlar, yapacakları açıklama ardından Ritim Kolektif’in ezgileriyle gece eğlencesinde bir araya gelecek. HDP Kadın Meclisi’nden Gonca Yangöz, hükümetin politikalarıyla kadınlar üzerindeki baskıların arttığına dikkat çekerek, kadın kazanımlarının geri alınması için kadınları alanlara çağırdı. “Alevilik inancımızda bir Hızır bir de kadınlar baharı getirir” diyen HDP MYK Üyesi Çilem Küçükkeleş de “Leyla Güven nasıl ki bu ülkenin Hızır’ı olduysa biz de tüm kadınları 8 Mart’ta Hızır olmaya davet ediyoruz” dedi. Halkevci Kadınlar’dan Zeynep Çelik de, “Bu yıl da hem cezaevlerinde hem de sokakta hayatımızı, haklarımızı ve geleceğimizi savunmak için bir aradayız” vurgusu yaptı. EMEK Parti’li(EMEP) Sema Barbaros ise bu yıla kadınların direnişinin damga vurduğunu belirterek, “Örneğin Flormar işçisi kadınlar direniyor. Leyla Güven uzun zamandır siyasi iktidarın demokrasi ve hukuka dair baskılarına karşı açlık grevinde” dedi.

8 Mart bir fırsat

Leyla Güven’in direnişinin de alanlarda selamlanacağını belirten Büro Emekçileri Sendikası (BES) Kadın Sekreteri Banu Aykoç, “8 Mart Leyla Güven’in sesini duyurmamız için bir fırsattır. Korkuyu yenmek, tecridi parçalamak, özgürleşmek için bütün kadınlar alanlarda olmalıyız” çağrısı yaptı.

Ortak mücadele şiarı

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy, bu yıl ki 8 Mart’ta maruz kalınan saldırılara karşı parça parça verilen kadın direnişlerini “ortak mücadele” şiarıyla birleştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Atasoy, bu amaç etrafında tüm kadınların bedeniyle kendilerine seslenen Leyla Güven’le dayanışması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi