BM YPG-PYD etnik temizlik yapmıyor dedi

PicsArt_03-15-11.42.45

YPG Sözcüsü Rêdûr Xelîl, BM’nin açıklamasıyla YPG-YPJ’ye karşı yürütülen karalama kampanyasının boşa çıkarıldığını belirtti ve “YPG-YPJ ve QSD güçleri için sivillerin güvenliği insani ve ulusal bir sorumluluktur” dedi.

 

BM İnsan Hakları Konseyi, Suriye’de yaşanan insan hakları ihlaline ilişkin raporunda YPG-YPJ ve QSD’ye yönelik, “Arap bölgelerinde etnik temizlik yapıyor” iddiaları yalanlandı. BM raporunda, “Araştırmalarımız sonucunda, YPG ve Demokratik Suriye Güçleri-QSD’nin etnik temizlik yaptığına dair herhangi bir bulguya ulaşılmadı. YPG’nin bölgenin demografisini değiştirdiğine dair bir delil bulamadık. YPG ve Demokratik Suriye Güçleri’nin insan haklarını ihlal ettiklerine tanık olmadık” ifadeleri yer aldı.

BM’nin raporuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan YPG Sözcüsü Rêdûr Xelîl, ANHA’ya yaptığı açıklamada BM’nin, YPG ve QSD güçlerine yönelik yürütülen karalama kampanyalarının gerçeğini gün yüzüne çıkardığını belirtti ve şöyle devam etti: “YPG ve QSD’ye yönelik yürütülen karalama kampanyalarında amaç halklar arasında iç savaş yaratmak, DAIŞ’in bölgedeki varlığını kalıcılaştırmak ve  bu kampanyaları yürüten güçlerin bölge halkına karşı işlediği suçları örtbas etmektir.”

Xelîl açıklamasının devamında YPG ve QSD’nin DAIŞ çetelerinden kurtarılan bölgelerde yürüttüğü çalışmalara ilişkin ise şöyle konuştu: “YPG ve QSD güçlerinin, DAIŞ çetelerinden kurtarılan bölgelerde sivillerin güvenliğini sağlaması, insani ve ulusal bir görevdir. Bu görev ayrıca güvenli bir ülke ve özgür bir toplum yaratma felsefesine dayanıyor.”

YPG Sözcüsü Rêdûr Xelîl konuşmasının devamında son iki yıl içerisinde YPG ve QSD güçlerinin, sivillerin güvenliği için binlerce patlayıcı maddeyi etkisiz hale getirdiğini ve birçok uluslararası kurumla yürütülen bu çalışmanın yeni kurtarılan köylerde de devam ettiğini söyledi ve konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Çatışmalardan dolayı evlerini terk etmek zorunda kalan binlerce yurttaşın güvenli bir şekilde geri dönüşlerini sağlamak için güçlerimiz, kurtarılan bölgelerde birçok uluslararası kurumla beraber mayın ve benzeri patlayıcı maddelerin temizlik çalışmasını yürütmüştür. Bu çalışma DAIŞ çetelerinden yeni kurtarılan bölgelerde de devam etmektedir. Bu, güçlerimizin halka karşı bir sorumluluğudur.”

barisicinaktivite@gmail.com