Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Barış aktivisti Meral Geylani ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten hakim karşısına çıktı

Her şeye rağmen çocuklar geleceğe umutla bakıyor diyorum. Onlar bizim şimdimiz ve geleceğimiz. Onlara daha güzel bir dünya vermeliyiz. Bir Barış aktivisti ve savaş karşıtı olarak Militarizme harcanan paraların da çocuklar için harcanmasını diliyorum. İnsanlık kazanacak diye sözlerimi bitiriyorum. "

1.182

Uludere Asliye Ceza mahkemesinin talimatli savunma isteğine, Vicdani Retçi ve Barış aktivisti Meral Geylani suça konu olan paylaşımı ile İlgili Antalya 22.Asliye Ceza mahkemesine savunmasını verdi 

Barış aktivisti Meral Geylani suça konu edilen  paylaşımı ile İlgili “Sosyal paylaşım yaptığım süreçte 2015-2016 yılları arasında sokağa çıkma yasakları vardı. Çocuk ve yetişkinler yaşamını yitirmişti. Batıdan çocuklara okul çantası, ayakkabı ve kıyafet yardımı yapılmaya başlanmıştı. Yardım yapanlar çocukların kıyafetli fotoğraflarının sosyal medyada paylaşılmasını istiyorlardı ve ben bunu etik bulmuyorum. Bu nedenle 25 Aralık 2015 yılında “Yardımsever arkadaşlar Kürt illerine çocuklara destek gönderiyorlar, çanta , mont gibi, bu aslında ülkenin utancı olmalı, kaçak saraylarda yaşayanların olduğu, özel uçaklar ile yolculuk yapıldığı bir ülkede çocukların montunun olmaması, ayrıca köyümüzde doktorumuz bile yok, iğne olmak için çocuklar 25 km gitmek zorunda…ama aslında hala umutla gülebiliyor çocuklar ” diye paylaşım yapmıştım.” dedi 

Bu paylaşım bana ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ olarak geri döndü diyen Geylani ‘Bir insan, bir kadın olarak tüm çocuklaradır sorumluluğum. Çocukların mağdur bir şekilde bağışlanan kıyafetler ile fotoğraflarının çekilmesi paylaşılması beni çok rahatsız etti. O nedenle paylaşımı yaptım. Tekrar yineliyorum çocuklara yardım destek vermek, yaşamlarını korumak devletin sorumluluğunda olmalı diyorum. Paylaşımımdaki sözlerimin suç olduğunu düşünmüyorum. Adalet ve hukukun uygulandığı bir ülkede bu sözlerim sadece ifade özgürlüğü çerçevesinde ele alınır. Her şeye rağmen çocuklar geleceğe umutla bakıyor diyorum. Onlar bizim şimdimiz ve geleceğimiz. Onlara daha güzel bir dünya vermeliyiz. Bir Barış aktivisti ve savaş karşıtı olarak Militarizme harcanan paraların da çocuklar için harcanmasını diliyorum. İnsanlık kazanacak diye sözlerimi bitiriyorum. ” dedi

 

Vicdani Retci ve Barış aktivisti Meral Geylani’nin mahkemeye verdiği savunmasının tamamı:

ULUDERE ASLİYE CEZA MAHKEMESİ’NE

28 Aralık 2011’de 19’u çocuk 34 sivilin, Şırnak’ın köyü Roboski sınırında katledilmesinin ardından 2012 yılında 1 Eylül Dünya barış günü Roboski’den Ankara’ya kadar yapılan Barış yürüyüşüne katıldım. Yürüyüş sonrası Barış aktivisti olarak, Roboskili ailelerin yanında olmak acılarını bir nebze azaltmak için köye yerleştik. Faillerin bulunması için elimizden gelen desteği vermeye çalıştık. İHD (İnsan Hakları Derneği) ve Vicdani Ret Derneği üyesiyim.

Sosyal paylaşım yaptığım süreçte 2015-2016 yılları arasında sokağa çıkma yasakları vardı. Çocuk ve yetişkinler yaşamını yitirmişti. Batıdan çocuklara okul çantası, ayakkabı ve kıyafet yardımı yapılmaya başlanmıştı. Yardım yapanlar çocukların kıyafetli fotoğraflarının sosyal medyada paylaşılmasını istiyorlardı ve ben bunu etik bulmuyorum. Bu nedenle 25 Aralık 2015 yılında “Yardımsever arkadaşlar Kürt illerine çocuklara destek gönderiyorlar, çanta , mont gibi, bu aslında ülkenin utancı olmalı, kaçak saraylarda yaşayanların olduğu, özel uçaklar ile yolculuk yapıldığı bir ülkede çocukların montunun olmaması, ayrıca köyümüzde doktorumuz bile yok, iğne olmak için çocuklar 25 km gitmek zorunda…ama aslında hala umutla gülebiliyor çocuklar ” diye paylaşım yapmıştım. Bu paylaşım bana ‘Cumhurbaşkanına hakaret olarak geri döndü.

2017 yılında ülkemizde 409 kadın erkekler tarafından katledildi. 332 kadın cinsel şiddete uğradı. 382 çocuk cinsel istismara maruz kaldı. Şiddeti engelleme Rehabilitasyon derneği, 2016 yılında çocuk istismarlarının %700 arttığını raporunda belirtti. Yıllardır ne hükümetten ne de Cumhurbaşkanından artan kadına karşı şiddeti ve çocuk tacizlerini durdurmaya yönelik politikalar geliştirilmedi. Bir süre önce TV de bebekli bir kadın yavaş yürüdüğü için eşi tarafından tekmelendi. Tekmeleyen eş ifade verdikten sonra serbest bırakıldı. Kadına şiddet uygulayan erkekler genelde hiçbir ceza verilmediği için, yaptırım uygulanmadığından kadına karşı şiddet her geçen gün artmaktadır. Bugün burada ben değil, 409 katledilen kadının katillerinin ve 308 cinsel istismara uğramış çocukların istismarcılarının yargılanıyor olması gerekirdi.

Meral Geylani ve Yannis V Yaylali Antalya adliyesi önünde
Meral Geylani ve Yannis V Yaylali Antalya adliyesi önünde

Eğer bir ülkede Cumhurbaşkanlığı sarayı 1 Milyar 370 Milyon** liraya mal olmuş, 2016 yılı masrafı 1 Milyar 292 Milyon lira, Temizlik masrafı 5.5. milyon, Giyim masrafı 3 milyon lira, baharat ve çeşniler masrafı 104 bin lira, hediye amaçlı taşınır malzeme için masraf 1 milyon lira ve onun yanında o ülkede çocukların okula gidecek ayakkabısı yoksa bu masraflar okula giyecek ayakkabısı olmayan çocuklar ile büyük bir tezat teşkil ediyor. Bu ülkede bir yılda 60’ı çocuk 2000’den fazla işçi yaşamını iş güvenliğinin yetersiz olması nedeni ile kaybediyorsa ve

Cumhurbaşkanlığı sarayı bir yılda güvenlik, koruma ve gösteri amaçlı 424 bin lira harcıyorsa, bu masraflar iş cinayetlerinde yaşamını kaybeden çocuk işçiler için nasıl bir açıklama yapabiliriz. Eğer bir ülkede çocukların ayakkabıları ve okul çantaları yoksa özel uçaklar ile seyahat edilmesi düşündürücüdür. Bir vatandaş olarak ta son Cumhurbaşkanlığına kadar kullanılmış olan Çankaya köşkü neden şimdiki Cumhurbaşkanlığı için yetersiz kalıyor diye sorabilmeliyim.
Paylaşımımda Cumhurbaşkanının ismini kullanmadım. Bir cümlenin hakaret olması için aşağılayıcı olması gerekmektedir. Onun yanında “ananı da al git, kadın mıdır kız mıdır anlayamadım diyerek ve kaç çocuk dahi doğurmamız gerektiğini söylemek gibi Cumhurbaşkanı biz kadınlara olumsuz söylemleri olmuştur. Bu paylaşımım ifade özgürlüğü çerçevesinde ele alınması gerekir. Anayasanın 26. Maddesi- İFADE Hürriyetidir, İfade hürriyeti Madde 26- (1) Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hürriyetine sahiptir. Sözlerim ayrıca yıllardır süregelen gelir eşitsizliğine dikkat çekmek içindi. Eğer sosyal yardım politikaları geliştirilirse çocuklarımız hiçbir zaman bu pozisyona düşmez.

Bir insan, bir kadın olarak tüm çocuklaradır sorumluluğum. Çocukların mağdur bir şekilde bağışlanan kıyafetler ile fotoğraflarının çekilmesi paylaşılması beni çok rahatsız etti. O nedenle paylaşımı yaptım. Tekrar yineliyorum çocuklara yardım destek vermek, yaşamlarını korumak devletin sorumluluğunda olmalı diyorum. Paylaşımımdaki sözlerimin suç olduğunu düşünmüyorum. Adalet ve hukukun uygulandığı bir ülkede bu sözlerim sadece ifade özgürlüğü çerçevesinde ele alınır.

Son olarak, her şeye rağmen çocuklar geleceğe umutla bakıyor diyorum. Onlar bizim şimdimiz ve geleceğimiz. Onlara daha güzel bir dünya vermeliyiz. Bir Barış aktivisti ve savaş karşıtı olarak Militarizme harcanan paraların da çocuklar için harcanmasını diliyorum. İnsanlık kazanacak diye sözlerimi bitiriyorum.

Meral Geylani
22 Ekim 2018

*Referans 1: https://www.birgun.net/haber-detay/danistay-bir-kez-daha-tescilledi-saray-hala-kacak-81671.html
**Referans 2: Cumhuriyet Gazetesi. 6 Kasım 2017. 4. Sayfa. Sinan Tartaroğlu. 1.3 Milyara mal olan Saray bir yılda neredeyse aynı miktarda harcadı. Sarayın sadece temizliği için harcanan tutar ise; 5.5 Milyon lira oldu