Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Banksy’den farklı bir eylem

Banksy’nin ‘Kırmızı Balonlu Kız’ isimli tablosu, düzenlenen açık arttırmada 1,2 milyon euroya satıldığı anda parçalara ayrıldı. Olayın arkasında Banksy’nin olabileceği söyleniyor.

205

Banksy eserin parçalanmış fotoğrafını Instagram hesabından “Gidiyor, gidiyor, gitti… ” mesajıyla paylaştı. Sothbey’s müzayede evinde eserin satışının tamamlanıp tamamlanmadığı hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı. Olayın arkasında Banksy’nin olabileceği düşünülüyor.

Banksy’nin ‘Kırmızı Balonlu Kız’ isimli tablosu, düzenlenen açık arttırmada 1,2 milyon euroya satıldığı anda parçalara ayrıldı. Olayın arkasında Banksy’nin olabileceği söyleniyor.

Dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy’nin ‘Kırmızı Balonlu Kız’ isimli tablosu açık arttırmada 1,2 milyon euroya satıldığı anda parçalara ayrıldı. Müzayede evi Banksy’nin en ünlü eserlerinden biri olan Kırmızı Balonlu Kız yaklaşık 1 milyon sterline (1,37 milyon dolar) satıldıktan birkaç dakika sonra eserin çerçevesi de sanatçıya ait olan tablonun içerisinde otomatik bir parçalayıcı gizlendiği ve uzaktan kumanda ile çalıştırıldığı tahmin ediliyor.

Banksy eserin parçalanmış fotoğrafını Instagram hesabından “Gidiyor, gidiyor, gitti… ” mesajıyla paylaştı. Sothbey’s müzayede evinde eserin satışının tamamlanıp tamamlanmadığı hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı. Olayın arkasında Banksy’nin olabileceği düşünülüyor. Financial Times’a göre, “Bu operasyon eserin değerinin artmasına sebep olabilir.” Sotheby’s’ın tabloyu bu haliyle sahibine teslim edip etmeyeceği henüz belli değil. Zira açık artırma şirketi Sotheby’s daha önce başlarına böyle bir durumun gelmediğini söylüyor. Öteyandan geçtiğimiz mart ayında, sokağa çıkma yasağı döneminde Mardin Nusaybin’de çizdiği resimleri, sosyal medyada paylaştığı ve 10 yaşındaki bir çocuğun notlarını haberleştirdiği için 2 yıl 9 ay 22 gün hapis cezası verilen gazeteci ve ressam Zehra Doğan’ın yargılanmasına neden olan çizimi, Banksy tarafından New York’un Manhattan bölgesinde duvara yansıtılmıştı.

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi