Ax şu filmler, hep onların suçu!

PicsArt_1446980126371

Meral Geylani

8 Kasım 2015

1969 yapımı Hülya Koçyiğit’in başrol oynadığı “Kızım ve Ben” filminde tıp fakültesinde okuyan, annesiz babasız olan Leyla aynı evde kalan bir Kuklacı (Hulisi Kentmen) kuklaları ile Leyla’ya mesaj veriyor. Birinci kukla “sen nişanlın ile evlen o zengin ” , ikinci kukla (bir dansöz) dansederken “eğer başımda bir erkek olsaydı evde otururdum bu hallere düşmezdim” diyor. Leyla yalnız kalmamak için Nişanlısının (Önder Somer) teklifini kabul ediyor.

Daha sonra uyuşturu kaçakçısı olduğu ortaya çıkan nişanlı Leyla’yıda suç ortağı olarak gösteriyor ve Leyla 2.5 yıl hapse  giriyor. Daha sonra Kartal Tibet’in ( Murat) Hemşireliğini yapıyor. Leyla bir gece, Murat sinir krizi geçirdiği sırada ağlarken Murat’a ” sen kuvvetli bir erkeksin , sana zayıflık yakışmıyor” ..filmin diğer detaylarını sizlerde seyrederek görebilirsiniz.

Filmde kadın ve erkeklere verilen mesajlar cinsiyetçi..Kadının başında erkek olmazsa evinde oturmazsa “dansöz ” olur ve “kuvvetli bir erkek” te ağlamaz. Kadın evlenir evde oturur, Ezilen hakaret edilen kadın. Filmde, günlük yaşamda ülke politikasını satır aralarını okuyabilirseniz net bir şekilde görülüyor. Kadının toplumdaki yeri, üniversiteyede gitse mesleği de olsa eşi zengin ise evinde oturmalı mesajı veriliyor. Mahkeme sırasında kadın ve erkeğin nikahları kadına sorulmadan geçersiz sayılabiliyor.  Onlarca benzeri mesaj var bu filmde ve benzeri filmlerde -içimize işleyen – .  Şu an Silvan’da – Gever’de-Sur’da Olan katliamlar ile ilgisi olmasa da paylaşımımın -filmde şu ana kadar Irkçılık ile ilgili bir şey gözlemlemesemde- yine de duyarsızlıklarımız ile bu filmlerin ilgisi olabilirmi?