Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Ankara’da ödüllü filmi The Band’ın da gösterimi olacak olan etkinliğin yasaklanması üzerine Aslanidis’den mektup var

Sizi kıskanıyorum kardeşlerim , henüz sizlerle tanışmadım ,Ankara'da The Band" belgeselini göstermeye çalışmaktan korkmadığınız konusunda bilgilendirildim. Afiş bastınız, yer buldunuz ve belgesel hakkında konuşabilmek için birçok hoca davet ettiniz. Maalesef, Türk polisi ile yüzleşmek zorundaydınız .Belgeseli göstermenize izin vermediler ve ayrıca insanları Pontos Rum Soykırımı hakkında bilgilendirmek için herhangi bir çalışma yapmanıza izin verilmedi. Cesaretinizi ve yetkililere karşı korkusuzca mücadele yeteneğinizi kıskanıyorum.

69

 

Filminin de içerisinde olduğu etkinliğin yasaklanmasını eleştiren Yunanlı yönetmen Nikos Aslanidis sosyal medya hesabından Türkiye’de ki koşulları kastederek etkinliğin yapılabilmesi ve Topal Osman ve Giresun bandosunu anlatan ödüllü filmi olan ‘The Band’ın gösterimi için çabalayan  Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimine ‘ Sizi kıskanıyorum kardeşlerim’ başlığı ile başlayan kamuoyuna açık bir mektup yayınladı.

Sizi kıskanıyorum kardeşlerim …

Henüz sizlerle tanışmadım ,Ankara’da The Band” belgeselini göstermeye çalışmaktan korkmadığınız konusunda bilgilendirildim. Afiş bastınız, yer buldunuz ve belgesel hakkında konuşabilmek için birçok hoca davet ettiniz. Maalesef, Türk polisi ile yüzleşmek zorundaydınız .Belgeseli göstermenize izin vermediler ve ayrıca insanları Pontos Rum Soykırımı hakkında bilgilendirmek için herhangi bir çalışma yapmanıza izin verilmedi. Cesaretinizi ve yetkililere karşı korkusuzca mücadele yeteneğinizi kıskanıyorum.

Burada ki çoğu insan hareketsiz olmaya, her şeyi ve herkesi yargılamaya ayrıca sosyal medya da ortak yayınlar yapmaya alışkındır ! Size kesinlikle hayranım,çünkü tarihsel gerçeği bilgilendirmek ve yaymak için mücadele veriyorsunuz ki bu hiç de kolay değil. Belgeseli yasaklayan insanlar için üzülüyorum ama tarihi gerçeği zaten bildiklerinden eminim.

Kimse gerçeği gömemez, sadece yayılmasını geciktirmeye çalışıyorlar. Belgesel “The Band” yarın gösterilmeyecek. Peki ya yarından sonraki gün, belki bir ay veya bir yıl sonra … Arkadaşlarım, bu zaman da kimse ve hiçbir şey gizlenemez ! Türkiye’de insanlar bilgiye ulaşacak, bir gün mutlaka olacak ve bu bilgiyi ulaştırmak bizim sorumluluğumuz.

Nikos Aslanidis

 

 

 

Nikos Aslanidis'in facebook sayfası
Nikos Aslanidis’in facebook sayfası

Ayrıca bakınız:

Pontos soykırımı’nın 100.yıldönümü dolayısıyla Ankara’da yapılacak etkinlik valilik tarafından yasaklandı