Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Adalet talebine ses olmak üzere buradayız’

Roboski Katliamı’nın 86’ncı ayında da katliamda yaşamını yitirenleri anan İHD İstanbul Şubesi, “Adalet talebine ses olmak üzere buradayız” dedi.   

125

Roboski Katliamı’nın 86’ncı ayında da katliamda yaşamını yitirenleri anan İHD İstanbul Şubesi, “Adalet talebine ses olmak üzere buradayız” dedi.   

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hakikat ve Adalet Komisyonu, Roboski Katliamı’nın 86’ncı ayında yayınladığı yazılı açıklamayla katliamda yaşamını yitirenleri andı.

Aradan geçen zamana rağmen Roboski’li ailelerin adalet arayışının sürdüğü belirtilen açıklamada, “Devlet, adalet için adım atmadı ama adalet talep etmekten vazgeçmeyen Roboski’liler sistematik saldırıların,  baskıların hedefi haline getirildi. Yakınlarının cenaze törenine katılan aileler hakkında bile soruşturmalar açıldı, Roboski’li aileler sudan gerekçelerle gözaltına alındı ve tutuklandılar. Olayın üstünün örtülmesi ve faillerin cezasız bırakılması yeni Roboski’ler olacak kaygılarını güçlendirdi ve bu kaygı hiç kapanmamış yaraya yenisinin eklenmesiyle doğrulandı” dedi.

‘Sorumluları ortaya çıkartılsın ve failleri yargılansın’ 

Katliamın sorumlularının ve faillerinin yargılanması için adalet arayışını sürdüren Roboski’li ailelerin Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvurunun eksik evrak gerekçesiyle reddedildiğinin de hatırlatıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Önceki sayısız katliamlarda olduğu gibi adalet talebi bir kez daha karanlığa teslim edildi. Her ayın 28’inde, insan hakları savunucuları olarak bizler yaşanmış katliamları anarak bu adalet talebine ses olmak üzere buradayız. Savaşın, şiddetin ve hakikatlerin gizlenmesinin,  gerçeklere ve adalete ulaşmayı engellediği bir sır değil. Bu nedenle yaşadığımız coğrafyada bu günün en acil talebi adalet ve barış talebidir. Roboski katliamı başta olmak üzere tüm insanlığa karşı suçlar aydınlatılsın, sorumluları ortaya çıkartılsın ve failleri yargılansın. Roboski için adalet.”

 Kaynak: MA