1 Mayıs emek örgütlerinin öncülüğün de Antalya'da kutlandı-Video

faşizme inat yasasın hayat

Yannis V Yaylalı

Antalya’da  Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ile Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) öncülük ettiği  1 Mayıs yürüyüşünde binlerce kişi katıldı.

20160501_132504

Antalya’nın Muratpaşa ilçesi de bulunan Aydın Kanza parkinda bir araya geken binlerce emekçi kortejin hareket saatine kadar halaylar cekip , direnis türküleri söylediler . Emek ve Demokrasi güçlerinin oluşturduğu  1 Mayıs korteji saat 13 30 gibi Aydın Kanza dan Sloganlar eşliğinde yürüyüş yürüyüşe geçti . ‘Zafer direnen halkın olacaktır ‘ ‘İnadına sendika inadına DİSK ‘ ‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz ‘ ‘ Iscilerin birligi senayeyi yenecek’ ‘Bu daha baslangic mucadeleye devam ‘sloganları atıldı.

20160501_135708

’Yaşasın Bilimsel Anadilde Eğitim Demokratik yaşam için mücadelemiz’ diyen Eğitim sen de kortejdeki yerini aldı. Eğitim Sen kortejinde de sık sık ‘Savaşa hayır barış hemen şimdi ‘ sloganları  atıldı.

20160501_134130

Hükümetin HES saldırılarına karşı ‘Dereler özgürdür özgür akacak ‘diyen Toroslarin isyanı adlı gurup  da alanda yerini aldı. Ayrıca Doğanın çocukları ve Antalya nükleer karşıtı platform da çevre örgütleri olarak 1 Mayıs kortejinde yerlerini aldı.

20160501_150440

Hükümetin saldırılarına karşı Akademisyenler de alanlarda yer alırken  ‘İsten atılmalaara ve sürgünlere karşı mücadele ediyoruz diyen Tum-Ben -Sen de 1 mayıs kortejindeki yerini aldı.

Dev-Lis Homofobiye tepki çekerek, “Homofobiye karşı, Dev-Lis alanlarda” şiarıyla LGBTİ’li aktivistler ile Dev-Lis’li aktivistler ile  birlikte kortejde yürüdüler.

PicsArt_05-02-12.05.40

Renki kortejlerden  bahsedip de kadın yoldaşların kortejini atlamak olmaz. ‘Emeğimiz Kimliğimiz bedenimizle 1 mayısta özgürlüğe yürüyoruz’ diyen kadın yoldaşlar da kapitalizme erkek sisteme karşı Kortejde yerlerini aldı.

20160501_140936

Emek örgütlerinin katıldığı bu sene gerçekleştirilen 1 Mayıs eylemliliğine en yoğun katılım CHP ve HDP kortejlerinde olduğu da gözlerden kaçmadı .

20160501_141730

1 mayıs kortejinde az sayıda olmalarına rağmen en çok dikkat çeken kortejlerinden biri de ‘Şüpheli ölümlere hayır ‘diyen Şüpheli ölümler ve mağdurları derneği oldu.

20160501_143419

Çarşı korteji yine her şeye karşı sloganları eşliğinde yürüyüse katıldı . HDP’den sonra  Yürüyüş kortejinin  en renkli gurubu desek abartılı olmaz AKP’den hesabı gençler soracak sloganları ile yürüyen gençleri de unutmamak gerekir. FKF, Öğrenci Kollektifi,  Genç Umut, Emek gençliği, gençlik örgütleri de Antalya’da 1 Mayıs kutlamalarında yerlerini aldılar.

20160501_143947

Polis’in yoğun önlem aldığı 1 Mayıs kutlamasında kortejler de renkli sahneler de yer aldı. HDP korteji erbane ve Kürtçe şarkılar eşliğinde yürürken , diğer bir çok Kortejde de davullar eşliğinde,  düdükler  ve marşlar eşliğinde yürüyüş gerçekleşti. Bir 1 Mayısa daha kolluk kuvvetleri müdahil olmayınca nasıl olumlu güzel geçtiğini Antalya 1 mayısı bize gösterdi . Polisler bir tek 1 mayıs alanına giriş ve çıkışlarda zorluk çıkardılar onun dışında 1 Mayıs eylemliliginde her sey olması gerektiği gibiydi.

Aydın Kanza  parkından Sloganlar eşliğinde başlayan yürüyüş korteji saat  15 30 civarı 1 mayis programının yapılacağı Cumhuriyet meydanına ulaştı.

20160501_151416

Emek -Demokrasi -Özgürlük  Mücadelesi için yaşamlarını kaybedenler için bir dakika saygı duruşunda bulunuldu. Cumhuriyet Meydanı’nda binler toplanırken ilk olarak tutuklu Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin işçilerle dayanışma mesajı okundu. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısı durulan saygı duruşunun ardından AKP’li Antalya Büyükşehir Belediyesinin sürgün ettiği işçilerden Olcay Şimşek, işçilerin taleplerini dile getirdi. Şimşek, işçilerin köle olmadığını vurgulayarak, işçilerin demokrasi, adalet ve eşitlik için direnmeye devam edeceklerini kaydetti. Şimşek, işçi sınıfının birleşerek savaşları durdurabileceğine vurgu yaparak, sermayedarların kendi çıkarları için işçi sınıfını bölmeye çalışmalarına izin vermeyeceklerini ifade etti. Ardından yine 1 Mayıs bileşenleri birer konuşma yaptı..

PicsArt_05-01-07.47.24

Konuşmaların ardından  önce Egitim Sen’in korosu ve ardından  Bandista şarkılarını söyledi. Bandistanın şarkılarının ardından  1 Mayıs programı sona erdi

barisicinaktivite@gmail.com