Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

706’ncı haftada yine polis engeli: Hüda Kaya darp edildi

Cumartesi Anneleri, polis engeline rağmen 706’ncı haftasına ulaşan eylemlerinde 26 yıl önce gözaltında kaybedilen Ayhan Efeoğlu’nun akıbetini sordu.

400

Cumartesi Anneleri, polis engeline rağmen 706’ncı haftasına ulaşan eylemlerinde 26 yıl önce gözaltında kaybedilen Ayhan Efeoğlu’nun akıbetini sordu. Annelere  müdahalede bulunan polisler, HDP Milletvekili Hüda Kaya’yı darp etti. 

Cumartesi Anneleri, kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle 706’ıncı haftaya ulaşan eylemlerinde Galatasaray Meydanı’nda toplanmak istedi. Kendilerine destek veren Cumartesi insanları ile İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi önünde buluşan Cumartesi Anneleri’nin üzerine kayıpların resimlerinin bulunduğu tişörtler giydikleri görüldü.

Ellerinde ise, kırmızı karanfiller bulunan anneler, bir süre sonra buradan Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile birlikte parti milletvekilleri Hüda Kaya, Garo Paylan, Oya Ersoy, Saruhan Oluç’un yanı sıra CHP milletvekilleri Ali Şeker ve Sezgin Tanrıkulu da yürüyüşe katıldı.

Ancak yürüyüşe başlanır başlanmaz grubun önü çevik kuvvet polislerince kesildi. Polis amirleri, yürüyüşe izin verilmeyeceği gibi sokakta da açıklama yapılmasına müsaade edilmeyeceği belirterek, gruptan İHD binasına girmelerini istedi.

Yine gazetecilere engel  

O anlarda polisler, geçen haftalarda olduğu gibi yine haber takibi yapan basın mensuplarını sokaktan uzaklaştırmaya çalıştı. Cumartesi Anneleri ile gazetecilerin arasında bariyer oluşturan çevik kuvvet polisleri, tepkilere rağmen gazetecilerin çekim yapmasına engel olmaya çalıştı. Kitle ile polisler arasında bulunan HDP Milletvekili Hüda Kaya, bir polis amiri tarafından darp edilerek, iteklendi. Polisin Kaya’yı darp etmesine CHP ve HDP milletvekilleri tepki gösterdi.

Ayhan Efeoğlu’nun akıbeti soruldu

Haftanın basın açıklamasını, faili meçhul cinayetle öldürülen Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak, polis ablukası altında okumak zorunda kaldı. Açıklamada ise, 26 yıl önce gözaltına alınması sonrası kendisinden bir daha haber alınamayan Ayhan Efeoğlu’nun akıbeti soruldu. Efeoğlu ailesi adına adalet talebinde bulunmak üzere bir araya gediklerini söyleyen Ocak, “2 yıl arayla iki evladı gözaltına alınarak kaybedilen ve failleri zaman aşımı zırhıyla korunan Feriye-Osman Efeoğlu’nun, 26 yıl önce bugün gözaltına alınarak kaybedilen küçük oğulları Ayhan Efeoğlu için adalet isteyen sesiyiz” dedi. Ocak, “26 Ekim 1992 tarihinde üniversite önünde sivil polisler tarafından gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü. Onu, devletin ilgili tüm kurumlarına soran ailesine ‘gözaltında olmadığı’ cevabı verildi. 2011 yılında Eski Özel Harekat Polisi Ayhan Çarkın, Ayhan Efeoğlu gözaltındayken işkence ile öldürüldüğüne tanık olduğunu söyledi. ‘Onu bizzat ellerimle gömdüm’ diyerek, Ayhan Efeoğlu’nu işkence ile sorgulayan ve bedenini kaybeden polislerin isimlerini açıkladı. Bu itiraflar sonucunda Efeoğlu Ailesi’nin dosyanın yeniden açılıp, etkin ve bağımsız bir soruşturma yapılarak oğullarının gömüldüğü yerin tespit edilmesi ve ceza adaletinin sağlanması talebi bugüne kadar gerçekleşmedi.”

‘Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz’

Efeoğlu’nun gözaltında kaybedilişinin 26’ncı yılında adalet istediklerini vurgulayan Ocak, “Ayhan Efeoğlu’nun gözaltında kaybedilmesinde sorumluluğu olan tüm görevlilerin adil bir yargılama faaliyeti sonucunda cezalandırılmalarını istiyoruz! Kaç yıl geçerse geçsin kayıplarımızı aramaktan ve kayıplarımızla buluşma mekanımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz!” dedi. Açıklama Ocak’ın bu sözleri sonrası hep birlikte atılan “Vazgeçmeyeceğiz” sloganları ile sona erdi.

Kaynak: Yeni Yaşam Gazete Gazetesi

Gepostet von Pembegül Gökçek am Samstag, 6. Oktober 2018

Gepostet von Pembegül Gökçek am Samstag, 6. Oktober 2018