Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Kadınlar özgürlük için direnişte, kadınlar grevde’

Diyarbakır’daki 8 Mart mitingine mesaj gönderen Leyla Güven, ‘İnanıyorum ki; her gelen yeni 8 Mart’lar bize daha özgür günlerin müjdeleyicisi olacaktır. 8 Martlarda biz kadınların, yani toplumun taleplerini alanlarda haykıracağız’ dedi

155

Diyarbakır’daki 8 Mart mitingine mesaj gönderen Leyla Güven, ‘İnanıyorum ki; her gelen yeni 8 Mart’lar bize daha özgür günlerin müjdeleyicisi olacaktır. 8 Martlarda biz kadınların, yani toplumun taleplerini alanlarda haykıracağız’ dedi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP) tarafından Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda “Kadınlar özgürlük için direnişte, kadınlar grevde” sloganıyla miting düzenlendi. Miting öncesi bir araya gelen kadınlar, erbaneler eşliğinde miting alanına yürüdü. Rengarenk yöresel kıyafetleri ile dikkat çeken kadınlar, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” ve “Bedenime dokunma” pankartları açtı. Miting alanı girişinde kadınları durduran polis, pankartlara el koydu. Engellemelere rağmen kadınlar kortej halinde zılgıtlarla alana giriş yaptı. Kentin yanı sıra Mardin, Derik, Nusaybin, Kızıltepe ve Urfalı kadınlar da miting alanındaki yerini aldı. Mitingdeki yüzlerce kadın, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 121 gündür açlık grevi eylemini sürdüren Leyla Güven’i selamlayarak, “Leyla Güven rumeta meye”, “Biji berxwedana zindanan”, “Kadın yaşam özgürlük”, “İtaat yok direniş var”, “Jin jiyan azadi”, “Be serok jiyan nabe”, “Susma haykır kadınlar vardır”, “Kadınsız yaşamı başınıza yıkarız” sloganları attı.

Polise tepki stranı

Kadınlar, “Faşizme karşı direniş”, “Li diji faşizme berxwedan”, “Bedenime dokunma” yazılı lolipoplar taşıdı. “Leyla Güven rumeta me ye” sloganı ve “Biji berxwedana zindana” sloganını atan kitlenin sesini bastırmak için müziğin sesini yükselten polisler “Yasa dışı slogan atılıyor” diyerek müziğin kapatılmaması gerektiğini söyledi. Duruma tepki gösteren kadınlar “Kelepçeli elleri ayağında zincir var, haykırıyor dilleri özgürlüğe davet var” stranını hep bir ağızdan alanda söyledi.

‘Önümüzü aydınlatıyor’

İlk olarak HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir konuştu. 8 Mart’ın kadınların direnişiyle bugünlere geldiğini kaydeden Taşdemir, “Bugün faşizm karşısında bir kadın çıkıp süreci aydınlatıyor. O kadın da Leyla Güven’dir. Leyla tecridin ne anlama geldiğini biliyor. Tecrit kaostur ve baskıdır. Bu da kadına en fazla yansıyor. Tecrit sona ermeyene kadar kimse özgür değildir. Tecrit kırılıncaya kadar direnişimizi yükselteceğiz. 31 Mart’ta kayyumlara ve bu zihniyetin sürücülerini bu topraklardan yollayacağız” dedi.

‘Kadınların direndiği bir çağ’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbşkan adayı Hülya Alökmen ise şunları kaydetti: “Bugün aramızda olamayan tecrit politikalarına karşı eylemde olan Leyla Güven ve arkadaşlarını selam yolluyoruz. Kadınlar olarak grevdeyiz. Bıkmadan usanamadan yaşamı savunuyoruz. 1 Nisan’da kadınlarla birlikte belediyeleri açıp gerçek sahiplerine teslim edeceğiz.”

‘Arkadaşımız gözaltına alındı’

KESK Kadın Sözcüsü Gülistan Atasoy, ise “Leyla Güven ve tüm kadınlara selam olsun. Büro Sekreteri arkadaşımız az önce hukuksuz bir şekilde gözaltına alındı. Bizim örgütlü mücadelemize 8 Mart’ta bile tahammül edemeyen zihniyeti kınıyoruz. Yaşasın kadınların örgütlü mücadelesi. Vardık varız var olacağız” dedi. Ardından açlık grevinde olan kadın tutukluların gönderdiği mesajlar okundu. Miting MKM’den Nurcan Değirmenci’nin söylediği ezgiler ve halaylar ile devam etti.

Güven’den 8 Mart mesajı

Leyla Güven Diyarbakır’daki 8 Mart mitingine bir mesaj yolladı. Mesajı Dirayet Dilan Taşdemir okudu. Mesaj şu şekilde: “Merhaba sevgili kadınlar, 8 Mart haftasındayız. Bütün dünya kadınlarının ve sizlerin 8 Mart direniş gününü kutluyorum. İnanıyorum ki; her gelen yeni gün 8 Martlar bize daha özgür günlerin müjdeleyicisi olacaktır. 8 Mart’lar da bizler kadınların yani toplumun taleplerini alanlarda haykıracağız. Her gün biraz daha direnişi yükselterek, mücadelemizi yükselterek kadının toplum içerisindeki bütün haklarını, hukukunu ve özgürlüğünü en üst seviyeye ulaştıracağız.”

Nasır Yağız’dan kadınlara mektup

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi talebiyle, 109 gündür Federe Kürdistan Bölgesi’ne bağlı Hewler kentinde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde olan Nasır Yağız, kendisi gibi eylemde olan kadınlara mektup gönderdi. 8 Mart nedeniyle Yağız’ın mektup gönderdiği kadınlar şöyle: Leyla Güven, Sebahat Tuncel, Selma Irmak, Kibriye Evren ve Dersim Dağ. Leyla Güven 122, Evren 84, Tuncel ve Irmak 59, Dağ ise 7 gündür açlık grevinde. Yağız’ın mektupları şöyle: Heval Leyla’ya Leyla’larımız oldukça zafer kaçınılmaz… Zafere kilitlenen bir irade, yaşamı uğruna ölecek kadar sevenleri yoldaşı. Özgürlük çığlığı olarak ortaya çıkan ve iradeleşen vicdanın toplumsallık kazanması ve kendisini toplumsal değerlerin çelikleşen savunmasına adaması yüceliklerin zirvesidir. 8 Mart arifesinde büyüyen ve tüm karanlıkları parçalayan direnişin öncüsü kadınlar… Kadın isyanının zirveleştiği 8 Mart Özgürlük Baharını bizlere Leyla’ca müjdeliyor. Tüm Güneş yürekli kadınlara kutlu olsun.

Sebahat ve Selma yoldaşlarıma…

Çağın kirletilmiş ruhuna görkemli direnişleriyle meydan okuyan ve zulmün kalelerini titreten siz Güneşin yoldaşları, iradeniz bizleri zafere taşıyacaktır. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü yürekten kutluyorum. Özgür 8 Mart’lar diliyorum. Selam ve Sevgiler

Dersim Dağ arakadaşa

Güneşin aydınlık hakikat ışıklarına bağrını açan halkımın koca yürekli genç temsilcisi. “Genç başladık ve genç başaracağız”, yine “Sonu muhteşem olacak” şiarları yolumuzu aydınlatıyor, zafere olan inancımızı pekiştiriyor. Bu direniş baharını güzelleştiren varlığınız şahsında tüm genç kadın yoldaşlarımızın 8 Mart dünya emekçi kadınlar gününü kutluyorum. Özgür 8 Mart’lar diliyorum.

Kibriye Evren arkadaşa

“Hayat, sen tesadüflerin ve rastlantıların girdabısın, sen kadınların eteğinden dökülen sonsuz olasılıklar toplamısın… ”Yaşanılacak eşit ve özgür bir dünya için mücadele eden tüm kadın yoldaşların 8 Mart dünya emekçi kadınlar gününü kutluyorum. Yoldaşınız

Urfa

Urfa İl Kadın Platformu, 8 Mart dolayısıyla basın açıklaması yaptı. HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü’nün de katıldığı açıklamada, kadınlar, “Özgür kadın, özgür toplum, özgür yaşam” pankartı açtı. Sürücü yaptığı konuşmada, “AKP iktidar olduğu süre içerisinde kadın katliamları yükseldi. Ancak biz kadınlar bu sistem içinde kadını yok sayan her türlü politikaya karşı mücadelemize devam edeceğiz. Güven’in tek bir isteği var bu istek de Öcalan’ın bir an önce ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmesi ve tecridin kalkması. 8 Mart’ta Adalet Bakanlığı’na çağrımızı yineliyorum, yasalara uyun” diye belirtti.

Kars

HDP Kars Kadın Meclisi, 8 Mart vesilesiyle kadın buluşması düzenledi. Etkinliğe Kars Belediyesi eşbaşkan adayları Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen’de katıldı. Buluşmanın ardından HDP’li kadınlar, kent merkezindeki kadın esnaflara karanfil dağıttı

Antep

HDP Antep Kadın Meclisi, 8 Mart kapsamında parti binasında kadın buluşması gerçekleştirdi. HDP’li vekil Semra Güzel, İl Eşbaşkanı Sultan Bayındır ve Barış Anneleri’nin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. Sinevizyonla başlayan etkinlikte kadınlar sık sık zılgıt çekildi. Programın düzenlendiği salona “Tecrit kaybedecek özgürlük kazanacak” pankartı asıldı.

DTK’den mesaj

DTK, 8 Mart nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Claralar, Saralar, Seveler, Arin Mirkanlar ve Avesta Habur yoldaşların öncülüğünde yükselen özgürlük mücadelemizi her geçen gün daha da yükselterek bu mirası sahiplenme kararlılığında olduğumuzu belirtmek isteriz. Kadın öncülüğünde kominal yaşam ilkeleri esas alınarak gerçekleştirilen Rojava devrimi çağın direnişi olarak tarihte yer alacaktır. Bizler Demokratik Toplum Kongresi olarak; bunca yaşanan baskı zulüm asimilasyon tek tip katliam ve savaş politikalarına karşı mücadele ve direniş ruhunu birlikte örgütlenerek yükselteceğimizi ve mutlaka kazanacak olanın bizler olacağına olan inancımızla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutluyoruz.”

Rakka’da 8 Mart buluşması

Rakka’da yüzlerce kadın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bir araya geldi. Kutlamaya Tabka ve Derazor’lu kadınlarda katıldı. Ulusal kıyafetlerini giyinip gelen kadınlar kutlama yerine devrimci marşlar eşliğinde girdi. Ardından kısa bir konuşma yapan Rakka Kadın Meclisi üyesi Melak Abir, kadınların topluma öncülük ettiğini söyledi. Melak Abir, “Fıratlı kadınlar direnişin bilinci ile özgürlüğe doğru emin adımlarla ilerliyor” dedi.

Dersim’de açıklama

Dersim’de HDP’nin Peri Belediyesi eşbaşkan adayı Songül Doğan’ın aralarında olduğu yüzlerce kadın 8 Mart etkinlikleri kapsamında Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü.

Sakarya’da müzik

Ankara’da kadınlar 8 Mart’ı Sakarya Meydanı’nda isyan şarkılarıyla kutladı. Yüzlerce kadın hep bir ağızdan
#KadınlarDurursaHayatDurur diyerek, hükümetin kadına yaklaşımına ve politikalarına tepki gösterdi.

Başarı armağanı

Demokratik Suriye Güçleri, IŞİD’i cephe savaşında bitirdiği son yer olan Derazor’da 8 Mart’ta ilişkin mesaj yayınladı. DSG’li Arap, Kürt ve enternasyonal kadınlar mesajında, “Bu başarıyı tüm dünya kadınlarına armağan
ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Grev her yerde

İzmir’de 8 Mart Kadın Grevi kapsamında, Dev Turizm-İş işçileri dün grevdeydi. Dün grevdeki kadınlara destek ziyaretinde bulunan Sosyalist Kadınlar, “Bulunduğumuz her alanda greve” diye belirtti

9 kadına gözaltı

İzmir’de bulunan Ege Üniveristesi’nde 8 Mart’ta için basın açıklaması yapmak isteyen kadınlar öğrencilere polis ve Özel Güvenlik Görevlileri müdahale etti. Açıklama yapması engellenen 9 kadın darp edilerek gözaltına alındı.