Roboskili aileler yargılanmaya devam ediyor

Faruk Encu / Barış İçin Aktivite 
Roboski aileler, 256. hafta’da  bir araya gelerek,Devletin Kürtlere ve Kürt siyasetçilerine yaklaşımı 90’lı yılları aratmayan bir noktaya geldiğini ve Mağdur siyaseti ile gelip Türkiye’nin en mağdur kesimi olan Kürtlere ve Kürt siyasetçilerine en zalim yöntemler ile yaklaşan mevcut iktidar toplumun sinir uçlarına basan, toplumu kamplara ayıran, acıları derinleştiren, toplumsal travmalar yaratan icraatlar ile yoluna devam ettiğini söyledi.
Şırnak’ın Uludere ilçesinin Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde TSK’ye ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu katledilen 34 sivil yurttaşın aileleri, 255. Hafta’da katledilen çocuklarının faillerinin yargılanması için adalet arayışlarını sürdürmeye devam ediyor. Mezarlıkta bir araya gelen aileler adına adına konuşan Encu, Devletin Kürtlere ve Kürt siyasetçilerine yaklaşımı 90’lı yılları aratmayan bir noktaya geldiğini ve Mağdur siyaseti ile gelip Türkiye’nin en mağdur kesimi olan Kürtlere ve Kürt siyasetçilerine en zalim yöntemler ile yaklaşan mevcut iktidar toplumun sinir uçlarına basan, toplumu kamplara ayıran, acıları derinleştiren, toplumsal travmalar yaratan icraatlar ile yoluna devam ettiğini söyledi.

‘Kaymakam dosyası tekrardan açıldı’

Roboskinin faillerinin yargılanacağı yerde beş yıldır adalet mücadelesi yürüten ailelerin  yargılandığını dile getiren Encu,” 28 Aralık gecesi çoğunluğu çocuk 34 akrabasını hunharca  savaş uçakları ile katledildiği bu iktidar döneminde sorumluların bulunup yargılanmasını beklerken iktidarın  Roboskili Ailelere gittikçe artan bir dozda saldırması, irademizi gasp etmeye çalışması ülkenin de gelmiş olduğu noktaya iyi bir örnektir. Beş yıl önce Uludere kaymakamın darp edilmesi sonrasında ailelerden 5 kişi tutuklanıp sonra serbest bırakıldığını ve Dün yeniden kaymakam dosyasının açıldığını söyledi.Encu,”Bu nasıl adalet,bu nasıl insanlık anlamakta zorluk çekiyoruz.Adaletin kırıntısını bile taşımayan bir ülkeden ancak böyle şeyler beklenebilir.Bizleri sindirebileceklerini zannedenler bu hevesten vazgeçsin.Ne olursa olsun bu haklı davamızdan  asla vazgeçmeyeceğiz. Failler ortaya çıkmadığı müdetçe bu böyle devam edecek”şeklinde konuştu.

‘Milletvekilerimizin ve belediye başkanlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz’

Kürt karşıtlığına devam eden Akp ve Erdoğan Hükümeti Milletvekilerini ve seçilmiş siyasetçileri  rehin aldığını söyleyen Encu,” Kürtleri sindirebileceklerini zanediyorlar.Milletvekilerin ve seçilmiş belediye başkanların tutuklanması, derneklerin kapatılması,belediyelere kayyum atılması acizliğin,çaresizliğin resmidir.Roboski Aileleri olarak bizleri yargılayacakları yerde katliamın failerinin ortaya çıkarılıp yargılanmasını, Milletvekilerimizin ve belediye başkanlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.Herkesin bu konuda dayanışma içerisinde olması gerekiyor”dedi.