Roboskîliler adalet talebini yineledi

picsart_10-20-06-07-52

Roboskîli aileler, 251’inci kez adalet talebiyle biraraya geldi. Mezarlıkta açıklama yapan Azize Encu, kendileri ile dayanışma içinde olan barış aktivistleri Meral Geylani, Yannis Vasilis Yaylalı’nın yargılanmasını kınadı.

Qileban (Uludere) ilçesine bağlı Roboskî köyünde 28 Aralık 2011’de Türk savaş uçakları tarafından katledilen 34 yurttaşın aileleri, 251’inci kez adalet için biraraya geldi. Roboskî Mezarlığı önünde biraraya gelen aileler adına açıklamayı, katliamda yaşamını yitiren Orhan Encu’nun ablası Azize Encu okudu. Encu, “Yıllardır bizim için adalet mücadelesi yürüttükleri için barış aktivistleri Meral Geylani, Yaniss Vasilis Yaylalı devlet mahkemeleri tarafından cezalandırılmakta. Adeta mahkeme koridorları barış aktivistleri için açık cezaevlerine dönüştürülmüştür. Devleti bu tutumundan dolayı kınıyoruz” dedi.

Barış aktivistleri ile dayanışma çağrısında bulunan Encu, halklara karşı geliştirilen topyekün saldırılara karşı durulması gerektiğini ifade ederek Roboskî için adalet taleplerini bir kez daha yineledi.

Kaynak : Diha

barisicinaktivite@gmail.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *