Giresun'da Topal Osman katip Yorgi'yi ve Doktor Tomayidis'i katletti

picsart_10-12-12-54-04

Yannis V Yaylalı

*Ümit DOĞAN’ın Mustafa Kemal’in muhafızı TOPAL OSMAN’ kitabı evlere şenlik. DOĞAN Ermeni ve Rum katili Ceteci Topal Osman’dan kahraman çıkarmak için fena çuvallayan bir kitap yazmış , kitabı çözümledikce sizler ile gün ışığına çıkmayan cinayetleri paylaşacağım. .

Bu kıtabın Üçüncü Bölüm başlığı “1920 yılı olayları, Osman Ağa ile Ankara arasındaki ilişkiler ve Osman Ağa tarafından kurulan gönüllü Giresun alayları “. Bu bölümün içerisinde bir çok alt başlık bulunuyor, bu bölümde biz kitabın 100-101 . sayfasında ‘ Osman Ağa’nın Acente Katibi Yorgiyi Cezalandırılması ve Doktor Tomayidis Olayı ‘ adı ile açılmış başlığın altında Giresun’da işlenen iki cinayetlere bakacağız . Bu bölümde Ümit Doğan iki Pontos Rumu’nun Topal Osman ve adamları tarafından nasıl katledildiğini normal bir durummuş gibi anlatıyor. Topal Osman’ın öncülüğü ile kurulan Gönüllü Giresun alaylarının nasıl cinayetler şebekesi olduğunu bir kere daha bize kanıtlamış da oluyor.

Bir kere daha Ümit Doğan bize nasıl sudan sebepler ile Pontos Rumlarının çetelerin insiyatifine bırakıldığını ve nasil katledildiğini gösteriyor. Doğan’ ın amacı elbette Rumlara karşı yürütülen çete faaliyetlerini göstermek değil, Türklük için nasıl yararlı işler yaptığını ispat etmek, fakat eğer sadece bu iki örneğe bile baktığımızda Pontos’da halkımıza karşı nasıl acımasızca saldırı politikası izlendiği görüyoruz.

Hiç bir suçu olmayan Katip Yorgi ve Doktor Tomayidis Topal Osman ve adamları tarafından sudan sebebler yüzünden hunharca katledildi. Eğer tarafsız bir heyet oluşturulup o gün olup bitenler incelenirse, binlerce, onbinlerce benzer vakaların olduğu ortaya çıkacaktır. ..

Kitaptaki tüm vakaları inceleyip, tek tek sizler ile paylaşacağım.

Topal Osman Acente Katibi Yorgi’yi  ve Doktor Tomayidis katletti 

Acente katibi Yorgi ‘Türk Hükümeti olmaz Yunan Hükümeti olur bunda ne var?” Dediği için Topal Osman tarafından infaz edildi

“Acente Katibi Yorgi ve Ahiskalioğlu Ahmet Ağa’nın arasinda öncelen sika bir dostluk varken, izmir ve istanbul’un işgalinden sonra tipki çıtroğlu sava gibi, katip Yorgi nin de hal ve hareketleri değişmeye başlar. Bir konuşma es nasinda Ahmet Ağa’ya Türk Hükümeti olmaz Yunan Hükümeti olur bunda ne var?” der. Bu sözleri içine sindiremeyen Ahmet Ağa, durumu Osman Ağa’ya anlatur. Osman Ağa Yorgi Efendi yanına çağırr. Yorgi Efendi demek Türk Hükümeti olmaz Yunan Hükümeti olur, bunda ne var değil mi? ( 227) der. Yorgi, “evet Ağa hazretleri” diye cevap verirken başina geleceği anlamıştir. Yorgiyi o günden sonra gören olmamistir ”

*****

Doktor Tomayidis yanliş yazdığı söylendiği ilaçlar yüzünden Topal Osman ve adamları tarafından infaz edildi

“1920 yilinin Mayıs (228) ayında, iki Rum doktor Türk hastalan muayene et memeye başlar, ettikleri zaman da başka hastalığa ait reçeteler verirler. Türk hastalar, Türk doktorlara muayene olup ellerinde reçeteyi gösterip, bu ilaçlar kullandlik fakat şifa bulmadık, derler. Türk doktorlar bu reçetelerin başka has- tallklara ait olduğunu hastalara anlatirlar.(229) osman Ağa’nın yeğeni ile evli olan Türk doktor Hicabi Bey durumu Osman Ağa’ya anlatar. Ağa’nin bu du ruma pek can sıkılır. Gümüşreisoğlu Mustafa Kaptan’a bu iki doktora gerekli cezanın verilmesini emreder. Mustafa Kaptan hasta numarası yapar ve doktor eve çağirirlar. Olayin devamini Osman Fikret Bey’in anlarandan aktaralım :

‘Kaptan Mustafa hasta olmuş, Hacıhüseyin Mahallesi’nde bir evde yatıyordu. Osman Ağa’dan baktırımasini istemiş. Aga bir doktora güya baktirmiş, hastaluk teşhis edilememiş. Doktor Hicabi Bey konsulteye lüzum gostermiş ve Ağa’nın emir ve tavsyesi ile şehir doktorları hastanın evine gönderilmiştir. Kimi münferit kimi meslektaşları ile gitmişlerdi. Eve ilk giren Doktor Tomayidis ve yaninda ihtiyaten giden babasi Doktor Savlidi ve Hükümet doktoru Ali Hikmet Beylerdir Salona ve sedirin üstüne oturuyorlar Bitişik oda da güya hasta var ve kapısı yarı açıktır.

Bu arada doktor şaban Bey eve girmiş Hicabi Bey de girmek üzeredir silahlar patliyor Doktor Tomaydis, babasi ve Hikmet Bey vunuluyor.(230) Evet, Hikmet Bey de yanlislıkla vurulmuştur. Türk doktorlarin, Osman Aga’nin adamlarının Rum doktorlara öldüreceğinden haberleri yoktur. Silahlar patlayunca kaçmak isteyen Hikmet Bey, Osman Aga’nın onu hiç tanimayan bir adami tarafından yanlislikla vurulur. Osman Ağa çok uzulur ve sinirlenir “Bu hatay hanginiz yaptiniz?(231) . diyerek adamlarna bağırıp çağırsa da ne yazik ki iş isten geçmiştir”

227)Mehmet Şakir Sarıbayraktaroğlu.Osman Ağa ve Giresun uşakları konuşuyor sayfa 88
228) Osman Fikret Topallı –Müdafaa-i Hukuk ve İstiklal Harbi Tarihinde Giresun olayin temmuz ayında olduğunu yazar
229) Sarıbayraktaoglu a g e sayfa 105
230)Topallı a g e sayfa 188
231) Sarıbayraktaoglu a g e

****

Mustafa Kemal’in Muhafizi Topal Osman / Ümit Dogan Sayfa 100-101

barisicinaktivite@gmail.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *