Suruç Katliamı için dava bile açılmamış

Suruç Katliamı için her ayın 20’sinde tutulan Adalet Nöbeti’ne katılan Suruç Aileleri İnisiyatifi ve Suruç için Adalet Platformu üyeleri,soruşturma savcısı ile görüştü. Kaya, dosyadaki gizlilik kararının kalkmasını talep ettikleri söyledi. Henüz bir dava açılması durumunun da söz konusu olmadığını belirten Kaya, ‘Dava ile ilgili bir yol katledilmiş değil’ şeklinde konuştu

Kobanêli çocuklara oyuncak ve kitap götürmek için yola çıkan gençlere Amara Kültür Merkezi’nde bekledikleri sırada DAİŞ’in canlı bomba ile saldırmasıyla 33 kişi yaşamını yitirmişti. Riha’nın (Urfa) Pirsûs (Suruç) ilçesinde gerçekleşen katliam için her ayın 20’sinde tutulan Adalet Nöbeti’ne katılan Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç için Adalet Platformu ve avukatlar, katliamın 11’inci ayında Urfa Adliyesi’ne gelerek soruşturmayı yürüten savcı ile görüştü. Savcılık görüşmesinden sonra adliye önünde açıklama yapan Murat Yurtgül’ün annesi Şemsa Yurtgül, çocuklarının eşyalarının tamamını halen alamadıklarını belirterek, “Onların da çocukları yok mu, yürekleri yanmıyor mu? Biz çocuklarımızı kaybetmişiz. Tek isteğimiz davanın açıklığa kavuşturularak sonuçlanmasıdır” dedi.

‘Hep aynı cevap’

Avukat Gülhan Kaya ise, dosyada gizlilik kararının devam ettiğine dikkat çekti. Savcıya gizlilik kararının ne zaman kaldırılacağı ve davanın ne zaman açılacağını sorduklarını kaydeden Kaya, şöyle devam etti: “Ancak daha önce aldığımız cevaplara benzer ‘incelemeler hala devam ediyor’ cevabını aldık. Dosyanın ne aşamada olduğunu bilmiyoruz. Henüz bir dava açılması durumu da söz konusu değil. Dava ile ilgili bir yol katledilmiş değil. Ankara Katliamı ile Suruç Katliamı failleri arasında bağlantı olduğu, buna ilişkin kimi belgeleri basından öğrendik.”

‘Mücadeleye devam edeceğiz’

“Pirsus için adalet, herkes için adalet” kampanyasının gün geçtikçe büyüdüğünü vurgulayan Kaya, Sururç (Pirsus) Katliamı dosyasındaki gizlilik kararının kaldırılması ve diğer katliamlarla olan bağlantılarının açığa çıkarılması talepleri yerine gelene kadar mücadelelerinin devam edeceğinin altını çizdi. Kaya, her ayın 20’sinde Adalet Nöbeti’nin tutulduğunu bu günkü nöbetinde katliamın gerçekleştiği Amara Kültür Merkezi’nde gerçekleşeceğini belirtti.

 

(DİHA)