İkinci Roboski katliamı'da planlı projeli yapıldı

PicsArt_06-12-01.28.08

Kaynak : Diha

Roboskî’de yaşanan ikinci katliama dair henüz soruşturma başlatılmazken, katliamdan 10 gün önce başlayan sınır ticaretinin, tıpkı birinci katliamda olduğu gibi Alay Komutanlığı bilgisi dahilinde yapıldığı ortaya çıktı. Katliamdan kurtulan bir Roboskîli, askerin bilgisi olmadan bölgede herhangi bir sınır ticaretinin yapılamayacağını kaydetti.

Şirnex’in Qileban (Uludere) ilçesi Roboskî köyünde 29 Mayıs’ta yaşanan iki kişinin yaşamını yitirdiği ikinci katliamın da tıpkı 28 Aralık 2011 tarihinde 34 kişinin yaşamını kaybettiği birinci katliam gibi sınır ticaretinin askerin bilgisi dahilinde yapıldığı ortaya çıktı. Birinci katliama ilişkin dönemin Becûh (Gülyazı) Alay Komutanı Abdullah Baysal’ın bilgisi dahilinde yurttaşların sınır ticareti yaptıkları o dönem ortaya çıkarken, ikinci katliam sırasında bölgede bulunan ve şans eseri yaralanmayan, güvenlik gerekçesiyle ismini vermek istemeyen bir yurttaş, sınır geçişlerinin askerin bilgisinde yapıldığını kaydetti.

Asker biliyordu: 10 gün önce başladılar

Son üç yılda sınır hattında 15 karakol ve askeri üst bölgesinin kurulduğunu belirten yurttaş, bu üst bölgelerinin bilgisi olmadan bir kuşun dahi sınırda uçamayacağını aktardı. Savaş konseptinin devreye girmesiyle Roboskî sınırının boydan boya kuşatma altına alındığını, bölgenin geçişlere kapatıldığını, yaz boyunca bölgeye doğru giden katırlara askerler tarafından ateş açıldığını ve 40’ı aşkın katırın telef edildiğini hatırlatan Roboskîli yurttaş, Alay Komutanlığı’nın bilgisi dâhilinde gençlerin katliamdan 10 gün önce sınıra gitmeye başladıklarını vurguladı.

İlk kez 40 kişilik grup sınırı geçti

İlk günlerde gençlerin sadece 4-5 kişilik gruplar halinde sınırı geçtiğini ve ilk olarak katliam günü yaklaşık 40 kişilik bir kervanın yola çıktığını söyleyen yurttaş, herkesin yanında katırlar olduğunu ve bunların sivil olduğunun bilinmesine rağmen hedef alındığını aktardı. Katliam sırasında dahi Federal Kürdistan Bölgesi’ne gidip geri dönenlerin olduğunu belirten yurttaş, gözaltı ve tutuklanma korkusuyla bu yurttaşların da kimliklerini açıklamadıklarını söyledi.

Roboskîlilerin adalet arayışı

28 Aralık 2011 tarihinde emir komuta zinciri ile gerçekleştirilen Roboskî katliamında dönemin Gülyazı Alay Komutanı olan Abdullah Baysal, katliamın ardından terfi edilerek Şirnex Tümen Komutanlığı’na getirildi. 34 sivil yurttaşın katledildiği Roboskî katliamının faillerinin yargı önüne çıkarılmamasıyla birlikte 2011’de Qileban Cumhuriyet Başsavcılığı’nda başlayan ve Anayasa Mahkemesi’ne kadar taşınan Roboskî soruşturmasında sonuç çıkmadı. Katliamın yaşandığı günden bu yana faillerin yargılanması için adalet arayışlarını sürdüren aileler, Roboskî katliamını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdı. 2 kişinin yaşamını yitirdiği 3 kişinin de yaralandığı ikinci katliamla ilgili ise henüz hiçbir soruşturma açılmış değil.

barisicinaktivite@gmail.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *