Çocukları katledildiği için yarım bırakılan anneler için artık söz söyleme zamanı

Meral Geylani / BİA

Roboski Aileleri her türlü zorluklara ve saldırılara karşı inatla adalet mücadelelerini sürdürüyor. Roboski katliamında kaybettikleri yakınlarının mezarları başında 232. hafta adalet nöbeti için tekrar bir araya geldiler.

Bu hafta ki basın açıklamasını Cumhurbaşkanı, Başbakan ve kabinesinin eril dilini ve cinsiyetçi yaklaşımını eleştiren ayrıca devlet kaynaklı gerçekleştiği düşünülen   katliamlar da cezasızlığın genel  bir politika haline geldiğini ve  adalet mücadelesi yürüten Roboskili ailelere ve dostlarına karşı ise tam tersine çeşitli yol yöntemler ile cezalandırmaya gittiklerini vurgu yapan  Roboskili kadınlar hazırlarken, basın açıklamasını ise Roboski katliamında Kardeşi Hamza Encü’yü kaybeden Berivan Encü  okudu.Kadınların ya da annelerin Cumhurbaşkanının söylediği gibi  çocuk yapmadıkları ya da yapamadıkları için yarım olmadıkları, çocukları hunharca öldürüldüğü için bir yanları savaşlarda yok edildikleri için yarım kaldıklarını ifade eden Roboskili kadınlar ” Cumhurbaşkanına tüm çocukları katledilen YARIM BIRAKILAN ANNELER için de bir şeyler söylemenin zamanı gelmedi mi diye soruyoruz. Kadınlar bedenleri ile ilgili kararları kendileri vermediği sürece ÖZGÜR olamayacaktır.  Biz ROBOSKİ’Lİ KADINLAR bedenimiz ile ilgili olan kararları kendimizin verebileceğini belirtiyor ve ERKEK SİSTEMİN bize ne yapmamız gerektiğini, ne olduğumuzu söylemesini reddediyoruz.” dedi.  Roboskili kadınlar adına basın açıklamasını gerçekleştiren Berivan Encü’nün okuduğu metnin  detayları ise şu sekilde  :

Mücadelemiz ve yapılan katliamlar birçok kere Başbakan ve Cumhurbaşkanı tarafından gündem ötesine itilmeye çalışıldı. Bu her seferinde genelde Kadınlar üzerinden yapıldı. Cumhurbaşkanının kadınlara yönelik aşağılayıcı söylemlerinden cesaret alan Başbakanlık sözcüleri ve AKP’li Milletvekillerinin kadınlara yönelik olumsuz söylemleri ve Adaletli olması gereken yargı sistemini de kadınlar için karar vermelerini de etkiledi. Her söylemi burada açıklamamız uzun sürecektir.

Biliyoruz ki 28 Aralık 2011 sonrasında Başbakan olan Tayyip Erdoğan her kürtajın bir Uludere olduğunu söyledi ve Kürtajın kanunen yasaklanacağını belirtti.

Çocukları  katledildiği için yarım bırakılan anneler için artık söz söyleme zamanı

29 Mayıs 2016 Yapılan 2. Roboski Katliamı ertesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Doğum kontrolünün yasaklanması gerektiğini savundu. Nusaybin’de operasyonların bittiği gün Cumhurbaşkanı Anne olmayan bir kadının YARIM olacağını belirtti ve 3 çocuk öneriyorum bunu ben değil dinimizde istiyor dedi.

Bildiğimiz gibi bu topraklarda onlarca yıldır içlerinde Roboski’li çocuklarında olduğu yüzlerce çocuk Kolluk güçleri tarafından katledildi. Çocukları katledilen ve hala çocuklarının kemiklerini arayan anneler, bulunduğumuz süreçte günlerce çocuklarının cesetlerini derin dondurucularda saklayan, çocuklarının cesetlerini bulamayan ANNELER var.  Biz ROBOSKİ’Lİ KADINLAR, Cumhurbaşkanına tüm çocukları katledilen YARIM BIRAKILAN ANNELER için de bir şeyler söylemenin zamanı gelmedi mi diye soruyoruz. Tüm katliamları ve vahşeti kapatacak büyüklükte bayrak olmadığını da söylüyoruz.

Erk sistemin kadınlar üzerinde kurmak istediği kontrolü ve Gündem değiştirmeyi Cumhurbaşkanının söylemlerinden açıklıkla görebiliyoruz.

Kadınlar bedenleri ile ilgili kararları kendileri vermediği sürece ÖZGÜR olamayacaktır.  Biz ROBOSKİ’Lİ KADINLAR bedenimiz ile ilgili olan kararları kendimizin verebileceğini belirtiyor ve ERKEK SİSTEMİN bize ne yapmamız gerektiğini, ne olduğumuzu söylemesini reddediyoruz.

 

Çilem Doğan kadının sistem içindeki yerini gösteren en iyi örneklerden biridir. Birçok kere koruma kararı çıkmasına rağmen Eşi tarafından şiddet gören ayrıca Fuhşa zorlanan Çilem Doğan geçtiğimiz yıl eşini öldürdü ve iki gün önce verilen karar ile 15 yıl hapse mahkûm edildi. Onun yanında Çocuk, kadın tecavüzcüleri, katiller iyi halden, kravat taktığı için cezaları hafifletiliyor.  Çilem Doğan için verilen karar tüm kadınlar için verilmiştir.

Devlet bir onbaşısını bile vermedi 

Roboski katliamın üzerinden 1625 gün geçmesine rağmen Roboski katliamı dosyasında bir adım dahi yol alınamadı. Katliamcılar yargı zırhı ile korunmak sureti ile bir onbaşılarını bile yargının önüne çıkarmadılar. Devlet gerçekleştirdiği katliamları bu şekilde soğutmaya, tecrit etmeye alırken, bir taraftan da Roboski de dahil, bu güne kadar işlenen tüm katliamlara cezasızlığı devlet politikası haline getirdi.

Cezasızlık bir devlet gelenegi haline geldi 

Devlet gerçekleştirdiği katliamlar da yukarıda söylediğimiz politikaları izlerken, 232 haftadır adalet mücadelesi yürüten biz Roboski aileleri ve dostlarına karşı ise acımasızca kolluk geçleri ve yargı yolu ile saldırılarına devam etmekte, Roboski katliamından bu güne her yıl düzenli yaptığımız Roboski katliamı yıldönümü anmaları da bu saldırılara dahil edildi. Uludere savcılığı yaşadığımız katliam da sorumluluğu olan Gülyazı alayının hazırladığı fezleke ile Köyümüz de yaşayan gazeteci ve barış aktivistleleri Meral Geylani ve Yannis V Yaylalı’nın da dahil olduğu 13 yakınımıza her yıl geleneksel hale gelen Roboski yıl dönümü anmasına katıldıkları için soruşturma başlattı. Roboski aileleri olarak beş yıla yakın zamandır adalet mücadelesi yürütüyoruz, Roboski katliamı dosyası için bir adım dahi atmayanlar, bizi cezalandırmak için her gün yeni yeni davalar ve soruşturmalar başlatıyorlar.

Roboski failleri de dahil tüm katliam faillerini yargı önüne çıkarın 

Bir kere daha buradan sesleniyoruz, bizi bu saldırılar ile yıldıramazsınız, adalet mücadelesi veren bizleri cezalandırmak yerine, bir an önce Roboski katliamının katilleri de dahil tüm katliamların katillerini yargı önüne çıkarmak için çaba harcayın. Devletin bu organize saldırıları mahkemeler tarafından, tecrit edilirken geçtiğimiz yıl Roboski yaylasında HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encu ve gazetecilere yapılan asker saldırısı için Uludere savcılığına gerçekleştirilen suç duyurusuna savcılık askerin şiddetine ‘Görev Gereği’ diyerek kovuşturmaya gerek yok dedi. Hükümeti aklama mekanizması haline gelen yargıyı buradan kınıyoruz.

Her ne yaparsanız yapın Roboski katliamının faillerinin adil şekilde yargılanıncaya kadar adalet mücadelemiz devam edecektir.