Askerin Ferhat Encü'ye ve biz gazetecilere saldırısına takipsizlik

PicsArt_06-04-12.04.17
Yannis V Yaylalı 

 Roboski yaylasında gazetecilere ve HDP Milletvekili Ferhat Encü’ye saldıran askerler için yapılan suç duyurusuna savcılık  ‘somut delil yok’ denilerek takipsizlik verdi. Askerin Ferhat Encü’ye ve gazetecilere saldırısını savcılık ise yine  ‘askerin görevi’ olarak gördü .Ferhat Encü’nün aldığı darp raporunu ise bir gün sonra aldı denilerek ‘delil olarak’ kabul edilemeyeceği ifade edildi.

Yayla yasaklarını ve yoğun askeri hareketliliği protesto etmek için eylem yapan Roboskili’lerin haber takibini yapabilmek için 28 -29 haziran 2015 tarihinde Roboski’ye geçtim. Askerin çeşitli nedenlerden dolayı eylem yapan Roboskili köylülere ve biz haber takibi için orada bulunan gazetecilere müdahalesi çok sert oldu , hatta bu müdahaleler esnasında darp edilerek gözaltına alınanlar da oldu

 

Köylülere çok yoğun gaz ile müdahale edilirken,gazeteci olarak haber için bulunduğum Roboski’de askerler bana da saldırarak haber yapma hakkımı engellemeye dönük üzerimde  baskı oluşturmaya çalıştılar.Bir taraftan işimi engelleyen asker bir yandan da hakaret etti. Bu durum için savcılığa aynı günlerde suç duyurusunda bulunmuştum .Geçtiğimiz temmuz ayında şikayetçi olduğumuz dosya ‘soyut beyanları’mız karşısında ‘somut delil’ olmadığı gerekçesi ile bir yıl aradan sonra bugün takipsizlik kararı ile sonlandırıldı.

 

Bizim hakkımızda açılan suç duyurularına  karşı oldukça hızlı davranıp,çoğunlukta bizi cezalandırmayı yeğleyen yargı, söz konusu asker ya da polis yani kolluk güçleri olunca oldukça ağırdan aldığı yargılamalarda nerede ise bu ve benze konularda cezasızlık adeta genel bir durum haline geldi. Barış için Aktivite Youtube kanalında askerin beni engellemesine ilişkin video var.  Bu videonun  8.40- 9.40 dakikalar arasını siz kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.

Bu arada toptancı gibi hareket eden yargı, 28-29 haziran 2015 tarihinden haber takibi esnasında uğradığım askeri şiddet ve engelleme üzerine yaptığım suç duyurusu ile HDP milletvekili Ferhat Encu ve benim de dahil olduğum gazeteci heyetinin 07 Temmuz 2015 tarihinde Roboski’nin yaylasında yine asker’in bize saldırısı için yaptığımız suç duyurusunu birleştirmişti.

HDP ŞIRNAK MİLLETVEKİLİNİN TARTAKLANIP, GAZETECİLERE  HAKARET EDİLEN 7 TEMMUZ VARDI, ARTIK YOK…

Meral Geylani(Jinha ), Yannis V Yaylalı (Demokrat Haber ), Mahmut Oral(Cumhuriyet), Özgür Paksoy (Diha) ve Sevgili HDP milletvekili Ferhat Encü’nün de yanımızda olduğu bir heyet ile , 7 temmuz 2016 tarihin de Roboskililer ile asker arasındaki yaşanan gerginlik üzerine , Roboski’nin üst kısmında bulunan Şerit yaylasına gitmek üzere hareket ettik. HDP milletvekili Ferhat Encu yaşanan gerginliği sona erdirmek için o bölgeye giderken bizde haber için milletvekiline eşlik ediyorduk. Biz halk ile buluşamadan asker önümüzü hiç bir uyarı yapmadan keserek, ateş açtı, gaz bombaları ve gerçek mermiler ile bize saldırdı. Biz kendimizi tanıtmaya çalışsak ta bu hiç bir işe yaramadı. Hem bize hakaret ettiler, hem haber alma hakkımızı engellediler.

HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encü’yü askerin darp ettigi ve hakaret ettigi kamuoyunun da daha sonradan izlediği video kayıtları ile sabitken , Uludere savcısı iddalarımızı ‘soyut‘ bularak, ‘somut delil’ yok diyerek tam bir sene önce suç duyurusunda bulunduğumuz şikayetimize bugün takipsizlik kararı verdi. Askerin Ferhat Encü’yü ve gazetecileri darp ve tehdit etmesini ise savcılık ‘askerin görevi’ olarak görürken, HDP milleyvelili Ferhat Encü’nün darptan dolayı hastaneden aldığı raporu,bir gün sonra alınması nedeni ile de ‘delil olarak değerlendirilemeyeceğini’  belirtti.

Barış İçin Aktivite Youtube kanalında Askerin HDP milletvekili Ferhat Encü’ye alenen darbı ve hakareti içeren video açık ortada iken ,savcılık bu açık delili görmezden geldi.

PicsArt_06-04-12.14.17 PicsArt_06-04-12.10.50

 

 

 

 

 

 

barisicinaktivite@gmail.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *